2022’de video pazarlama bilmeniz gerekenler

Diposting pada

Markalı bir video, kendinizi müşterilerinize tanıtmanın harika bir yolu olabilir. Bu videolar senaryosuz olabilir ve hedef kitlenize işletmenize daha kişisel bir bakış açısı kazandırabilir. İnsanlar bu tür videoları geleneksel video reklamlardan daha fazla paylaşma eğilimindedir. Bu nedenle, senaryosuz videolar, 2022’de bilmeniz gereken hayati bir video pazarlama aracı haline gelecek. Bu şekilde müşterilerinizin videolarınızı arkadaşlarıyla paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bir video oluşturucu olarak, harika bir video oluşturmak için bilmeniz gereken bazı temel unsurlar vardır. Bunlar etkileşim, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, marka bilinci oluşturma ve CTA’ları içerir. Her birini ayrı ayrı inceleyelim. Umarım, 2022 yılı geldiğinde, nasıl ilgi çekici videolar oluşturacağınız konusunda daha iyi bir fikre sahip olursunuz. Ayrıca, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve acı noktalarını da göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Etkileşim

Etkileşimli video pazarlaması, en hızlı büyüyen dijital trendlerden biridir. Bu, izleyiciler üzerinde kalıcı bir izlenim bırakmanın harika bir yoludur. Tıklanabilir bağlantıları veya ek içeriği olan etkileşimli videolar oluşturabilirsiniz. İyi haber şu ki, YouTube etkileşimli içerik oluşturmayı kolaylaştırdı. Daha uzun bir video üzerinde çalışıyorsanız, grafik kartları veya etkileşimli video kartları ekleyebilirsiniz. Etkileşimli içerik, kitlenizin ilgisini çeker ve üretime yol açar.

Etkileşimli videolar, izleyicinin bir yol seçmesini veya karar vermesini içerir. Bu etkileşimli videolar, izleyicileri ürün ve hizmet satın almaya ve dönüşüm oranlarınızı artırmaya teşvik eder. Etkileşimli videolar, eğitim ve e-ticaret şirketleri için de harikadır. Bu videoların hazırlanması kolaydır ve izleyiciler izlemek istedikleri bölümleri seçebilirler. Ayrıca, işletmenizin özel ihtiyaçlarını karşılamak için özelleştirilebilirler. Örneğin, işletmeniz bilgisayarlar için teknik destek sağlıyorsa, sunulan hizmet veya ürüne dayalı olarak etkileşimli bir video oluşturabilirsiniz.

Etkileşimli videolar kullanmak giderek daha popüler hale gelen bir pazarlama stratejisidir, ancak başarısının önünde hala birçok zorluk vardır. Pazarlamacıların dörtte biri etkileşimli videoyu nasıl kullanacaklarını bilmiyor, diğer üçte biri ise teknolojiden veya yatırım getirisinden emin değil. Pazarlamacıların bir diğer %20’si de etkileşimli bir video oluşturacak beceriye veya bütçeye sahip değil. Ek olarak, etkileşimli video hala nispeten yeni bir kavramdır ve uygulanması zor olabilir. Etkileşimli videolar oluşturmanın ve kullanmanın birçok faydası vardır.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

21. yüzyılda bir marka artık ürünlerini satamaz, ürünleri ve hizmetleri hakkında konuşmayı teşvik edebilir. Günümüzde tüketicilerin, markalı içerikten ziyade tüketici tarafından oluşturulan içeriğe güvenme olasılığı çok daha yüksek ve aynı şey video için de geçerli. Markalar, memnun müşterilerle çalışarak, marka savunucusu olarak hareket eden ve marka görünürlüğünü artırmaya yardımcı olan video içeriği oluşturabilir. Sosyal medyada müşteri tarafından oluşturulan içeriği kullanmak, marka bilinirliği oluşturmanın güçlü bir yoludur ve marka, marka görünürlüğünü ve erişimini artırmak için içeriği yeniden paylaşabilir. Tüketiciler, markalarının arkadaşları ve aileleri tarafından temsil edildiğini gördüklerinde markalara daha fazla güvenebilirler. Bu güven, satın alma kararlarını etkilemek için çok önemlidir ve müşteri tarafından oluşturulan içeriğin marka tabanlı olmayan kanallarda organik olarak büyümesine izin vermek, tüketici güveni oluşturmanın harika bir yoludur.

Video pazarlamasında UGC’yi kullanan ünlü bir marka BarkBox’tır. Marka, çalışanlarını deneyimlerini paylaşmaya ve deneyimlerini Facebook ve Twitter’da paylaşmaya teşvik ederek bu trendden yararlandı. Yüz binlerce kullanıcı bu gönderileri paylaştı ve şirket, markaların geleneksel pazarlama yöntemleriyle oluşturabileceğinden daha fazla etkileşim elde etti. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten yararlanabilen markalar, kitleleri sohbetlere katabilir ve satışları artırabilir. Pahalı video editörleri veya reklam stratejistleri tutmaları gerekmez. İçeriği yeniden yayınlamak ve orijinal içerik oluşturucuyu etiketlemek kadar kolaydır. Giyimde UGC, giyim markaları tarafından kampanya modellerini belirlemek için de kullanılır.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kullanan bir marka, dönüşümleri %29 oranında artırabilir. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, dönüşümleri artırmanın yanı sıra güven oluşturur. Bir marka olumlu deneyimlerle ilişkilendirilirse, insanlar ona daha çok güvenir. Bu nedenle, videolarında kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kullanan bir marka büyümeye devam edecek. Kullanıcıların iş arkadaşlarına işletmelerden daha fazla güvenme eğiliminde olduğunu bilmek de önemlidir.

Marka

Video kullanmak, potansiyel müşterileri çekmenin kanıtlanmış bir yöntemidir. Videolar, müşterilerin bir ürünü daha iyi anlamasına ve bir web sitesinde daha fazla zaman geçirmesine yardımcı olur. Ayrıca marka ve müşteri arasında güven oluşturmaya yardımcı olurlar. Video kullanan markalar, 2022’de video pazarlamanın avantajlarından yararlanmaya devam edecek. Aşağıda belirtilen video pazarlamanın çeşitli avantajları vardır. Tüketicilerin ilgisini çekmek için video kullanmak, güçlü bir marka hikayesi oluşturmanın harika bir yoludur.

Videolar, tüketiciler için hala en popüler içerik formatıdır. Wyzowl’un “2022’de Video Pazarlamasının Durumu”na göre, şirketlerin %86’sı zaten videoyu pazarlama stratejilerine entegre ediyor. Ancak, sadece %16’sı bu yöntemi henüz benimsememiştir. Bu pazarda başarılı olmak için, çekici video pazarlama kampanyaları üretmek için mevcut tüm kaynakları ve platformları kullanmak çok önemlidir. 2022’de etkileşimli videolar her zamankinden daha popüler olacak.

2022’deki bir diğer video pazarlama trendi de sanal gerçekliğin kullanılmasıdır. VR, tüketicilerin bir ürünü kendi evlerinde görselleştirmelerine olanak tanır. Bu, müşterileri çekmek ve müşteri deneyimini geliştirmek için harika bir yoldur. Kişiselleştirilmiş videolar oluşturmak, müşterilere ulaşmanın başka bir yoludur. İnsanların olumlu bir deneyimden sonra bir ürünü satın alma olasılığı harika bir reklamdan daha fazladır, bu nedenle video içeriğinizin öne çıktığından emin olun. Bu yöntemde ustalaştıktan sonra, bu ortamda ustalaşmak için iyi bir konumda olacaksınız.

Videolarınızı oluşturmaya başlamadan önce hedef kitlenizi belirlemeniz önemlidir. Bu, hedef kitlenizin psikografik ve demografik özelliklerini araştırarak yapılabilir. Herhangi bir videonun amacı, tüketicileri eğitmek ve izlemeye ilgi uyandırmak olmalıdır. Kitleyi tanıdıktan sonra video kampanyalarınızı buna göre planlayabilirsiniz. Videolarınızı oluşturmak için bir video prodüksiyon şirketi bile kiralayabilirsiniz. Video prodüksiyonunun birçok faydası vardır, ancak yatırımınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak önemlidir.

CTA’lar

Video pazarlama, marka bilinirliğini yaymanın, insanları ürün ve hizmetlerinizle tanıtmanın ve gerçek dünyada beğenileri artırmanın harika bir yoludur. Ayrıca birden fazla harekete geçirici mesaj (CTA) kullanmanın harika bir yolu olup, görüntüleyenlerin videonun sonunda yapmak istedikleri eylemi seçmelerine olanak tanır. Bu, bir düğme, sözlü bir harekete geçirici mesaj veya bir video üzerinde yer paylaşımı şeklinde olabilir. Harekete geçirici mesajlar, video içeriğinin ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle içeriğinizin güçlü olduğundan emin olun.

Video pazarlamacıları, devre dışı bırakma ve gömülü bağlantılar dahil olmak üzere farklı CTA türlerini kullanabilir. Bir devre dışı bırakma düğmesi, video izleyicilerinin gelecekteki pazarlama e-postalarını devre dışı bırakmalarına olanak tanır, ancak bir kez dahil olduklarında, ilgilendikleri konuyla ilgili daha fazla video alırlar. Teşvik tabanlı bir CTA, bir indirim içerebilir. Müşterileri sepeti kontrol etmeye ve satın almaya teşvik eden satışlar veya kuponlar. 2022’de Facebook reklamları, özellikle hedef kitle hedefleme kullanıyorsanız, potansiyel müşteri oluşturmada da etkilidir.

Doğru CTA, müşteri yolculuğunuz boyunca potansiyel müşteri adaylarına rehberlik eder ve markanızın erişimini genişletir. Video kampanyalarınızı farklı CTA türleri ile planladığınızdan emin olun. Farklı platformlar, kampanyanız için doğru aracı seçmenize yardımcı olacak araçlar sunar. Ancak video kampanyalarınızı planlarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı genel kurallar vardır. Bu ipuçları, video kampanyalarınızı daha iyi planlamanıza ve gelecekte videolarınızı daha etkili hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Zorlayıcı bir CTA basit ve net olmalıdır. İzleyicilerin cesaretini kıracağı için karmaşık kelimeler veya ifadeler kullanmaktan kaçının. Zorlayıcı bir CTA, kullanıcıda bir aciliyet yaratır ve net ve kullanıcı akışıyla tutarlı olmalıdır. Aciliyet duygusu yaratan kısa ve basit kelimeler ve ifadeler kullanılması da önerilir. İyi bir CTA, anlaşılması kolay olmalı ve bir videonun doğal akışına uymalıdır.

yatırım getirisi

Yatırım Getirisi (ROI) Video pazarlama, herhangi bir pazarlama stratejisinin hayati bir unsurudur ve aşağıdaki veriler size YG’nizin ne kadar olacağına dair bir fikir verecektir. Dünya çapında aylık video görüntüleme sayısı artıyor ve kişi başına ortalama video sayısı neredeyse 2 saat.

Alakalı içeriği kullanmak, videolarınızdan en fazla yatırım getirisini elde etmenin yollarından biridir. Markanızın ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için videoları kullanmak, izleyicilerin markanızla ilgisini çekmenin en iyi yollarından biridir. İnsanlar satın alma kararları vermek için genellikle videoyu kullanır. Örneğin Google, internet kullanıcılarının satın alma davranışlarını etkilemek için videoyu kullanır. Birçokları için videolar bir alışveriş listesi işlevi görerek onlara daha önce satın aldıkları ürünleri hatırlatıyor ve daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı oluyor. Video aynı zamanda potansiyel müşteri yaratma aracı olarak giderek daha popüler hale geliyor.

Diğer pazarlama stratejileriyle karşılaştırıldığında, kısa biçimli videolar en yüksek yatırım getirisini sunar. Kısa videolar, etkileşim ve olası satış yaratmada ilk sırada yer alır. Pazarlamacıların %36’sının diğer kanallardan daha fazla yatırım yapmayı planladığı kısa videoların 2022’de popülaritesini artırmaya devam etmesi bekleniyor. Bu çalışmaya göre kısa bir video 60 saniyeden uzun olmamalıdır. Ancak pazarlamacıların en önemli kesimi, kısa videolar için ideal uzunluğun 31 ile 60 saniye arasında olduğunu söylüyor.

Genel olarak, video pazarlamanın önemli bir parçası haline geldi. Pazarlamacıların %87’si videoları için olumlu bir yatırım getirisi bildiriyor ve %58’i bunları daha fazla kullanmayı planlıyor. Birçok pazarlamacı videonun yatırım getirisine şüpheyle yaklaşırken, %86’sı videonun marka trafiğini artırdığını söylüyor. Başka bir %37’lik kısım ise videoların kullanıcılarının anlayışını artırdığını söylüyor. 2022’de Video Pazarlama Yatırım Getirisi Daha da Yüksek Olacak!

Geleneksel TV reklamları piyasaya hakim olmaya devam ederken, şirketler benzersiz içerik oluşturmak için giderek daha fazla video animasyonlarına yöneliyor. American Express, business class video serisi ile modaya uygun bir tarz kullanıyor. Buna karşılık, Santander’in “Sanal Banka” animasyon serisi, A-list ikilisi Ant ve Aralık’ı retro pikselli bir tarzda kullanıyor. Sanal gerçeklik dünyayı kasıp kavurdu ve önümüzdeki yıllarda popülaritesini artırmaya devam edecek.

Animasyonlu videolar izleyicileri büyüler, bu nedenle hedef kitlenizi bilmek çok önemlidir. Sonuçta, videolarınızla etkileşime girme olasılığı en yüksek olanlardır. Bu nedenle, bir video animasyon hizmeti ile çalıştığınızda, görsellerden ses efektlerine kadar videonun her yönünü kişiselleştirme fırsatına sahip olursunuz. Bu özelleştirme düzeyi, animasyonlu videoları geleneksel pazarlama biçimlerinden ayırır.

Animasyon videolar yakın zamanda ortadan kalkmayacak olsa da, 2022’de önemli ölçüde trend olacaklar. Örneğin OK Social, animasyonlu açıklayıcı videolarda uzmanlaşmıştır. Animasyon uzmanlarımız, her biri kendi güzelliği ve amacı olan farklı tarzlarda deneyimlidir. Kısa kliplerden uzun ve ayrıntılı animasyonlara kadar her boyutta ve şekilde açıklayıcı videolar yapmayı biliyorlar.

Videonuz hedef pazarınızı ikna edemiyorsa, bu yeterli değildir. Dönüşüm oranınız (TO), videonuzu izleyen ve ideal bir eylemi gerçekleştiren kişi sayısını ölçer. Bu, bir öğe elde etmekten çevrimiçi bir yapıyı tamamlamaya kadar her şey olabilir. Video animasyon hizmetleri, tüm süreci eğlenceli ve heyecanlı hale getirmeye yardımcı olur. Ayrıca karmaşık kavramları açıklamak için harika bir fırsat sağlarlar. Doğru kullanılırsa, pazarlama videoları bir marka için büyük bir mıknatıs olabilir.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *