AIoT: AI + IoT ile Karar Vermeyi İyileştirme

Diposting pada

Nesnelerin İnterneti (IoT), verileri toplayan ve paylaşan birbirine bağlı cihazlar ve sensörlerden oluşan bir sistemdir. Veriler daha sonra verimliliği artırmak ve performansı optimize etmek için analiz edilir. Nesnelerin İnterneti, yaşama ve çalışma şeklimizi dönüştürme potansiyeline sahiptir. Nesnelerin İnterneti’nin temel bileşenlerinden biri yapay zekadır (AI).

Yapay zeka, makinelerin birbirleriyle ve insanlarla veriye dayalı kararlar vermesini sağlar. Örneğin, sıcaklık, aydınlatma ve ev güvenlik sistemini kontrol etmek için yapay zeka kullanılabilir. Yapay zeka, endüstriyel süreçleri izlemek ve optimize etmek için de kullanılabilir. Nesnelerin İnterneti henüz ilk aşamalarında, ancak yapay zekanın gelişiminde önemli bir rol oynayacağı açık. Nesnelerin İnterneti büyüdükçe yapay zekaya olan talep de artıyor. IoT ve AI kombinasyonu, bildiğimiz gibi dünyayı değiştirme potansiyeline sahiptir.

Yapay Zeka + Nesnelerin İnterneti

Son yıllarda her alanda Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının sayısında patlama yaşandı. Tıbbi cihazlardan veya ev ve inşaat otomasyonundan endüstriyel otomasyona! Dediğimiz gibi, giyilebilir cihazlardan sensörlere ve tıbbi monitörlere kadar hepsi birbirine bağlı ve toplanan verilerin büyük olmasına (Big Data) izin veriyor.

Büyük Veri Raporuna göre, 2025 yılına kadar, yaklaşık 90 zettabayt (ZB) veri üreten 65 milyardan fazla bağlı IoT cihazı olacağı tahmin ediliyor.

Bu büyümenin ana itici gücü kablosuz bağlantıdır. “Şeylerin” internete ve birbirine bağlanmasına izin verir. Bu aşırı bağlantı, otomatik kontrol, cihazlar arasında kolay iletişim ve büyük miktarda veri alışverişi gibi birçok avantaja sahiptir.

Yapay zeka (AI), Nesnelerin İnterneti’ni daha kullanışlı hale getirmek için bir sonraki mantıklı adımdır. Zeka, yalnızca veri toplamalarını ve paylaşmalarını değil, aynı zamanda insan müdahalesi olmadan analiz etmelerini, ondan öğrenmelerini, kararlar almalarını ve üzerinde hareket etmelerini sağlamak için bağlı cihazlara yerleştirilebilir.

Yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti’nin (AIoT) bir kombinasyonu, oluşturulan verilerden öğrenen ve bu bilgileri özerk kararlar almak için kullanan “akıllı” cihazlar kullanır.

Ek olarak, yeni yapay zeka teknolojileri uçta zekayı etkinleştirerek bulut analitiğiyle ilişkili ihtiyacı ve maliyetleri önemli ölçüde azaltır. Bu şekilde AIoT, bilgi işlemin verilere daha yakın olmasına izin verir. Benzer şekilde, uç cihazlarda çalışan AI teknolojileri, sensörler ve sıcaklık, basınç, nem, titreşim veya ses gibi diğer IoT cihazları tarafından oluşturulan verileri otomatik olarak işleyebilir ve analiz edebilir ve bu bilgileri kararlar almak ve eylemde bulunmak için kullanmak için kullanabilir.

Kenar yapay zeka

Başlangıçta, yapay zeka uygulamaları, makine öğrenimi modellerinin karmaşıklığı nedeniyle çoğunlukla bulutta çalıştırıldı. Ancak, bağlantı veya bant genişliği eksikliği nedeniyle veya uygulama, modellerin cihazın kendisinde çalışmasını gerektirecek şekilde olduğunda bulutta çalışamayan bazı uygulamalar vardır.

Bunlar, gecikmesi nedeniyle bulutu kullanmaktan kaçınan hızlı bir gerçek zamanlı işlem gerektiren uygulamalar olabilir. Bu nedenle, bu tür uygulamalara diğer örnekler, hızlı gerçek zamanlı yanıtlar gerektiren ve bulut bağlantı gecikmesine tahammül edemeyen sanal asistanlar, endüstriyel kontrol, yüz tanıma veya tıbbi cihazlardır.

Ayrıca, verilerin yerel bir cihazda saklanması ve işlenmesi ihtiyacıyla sonuçlanan güvenlik ve gizlilik veya veri koruma endişeleri olabilir.

Bu nedenle, uç AI’nın şüphesiz faydaları vardır. Bunlar arasında: bağımsızlık, daha düşük gecikme, daha düşük güç, daha düşük bant genişliği gereksinimi, daha düşük maliyet ve daha yüksek güvenlik. Tüm bunlar, onu yeni uygulamalar ve ortaya çıkan kullanım durumları için daha çekici kılıyor.

Yapay zeka, makine öğrenimini kullanarak DSP bilgi işlem gücü ve çıkarımın bir kombinasyonunu gerektiren titreşim analizi, konuşma işleme, görüntü sınıflandırma ve bilgisayarla görme gibi birçok IoT uygulamasında kullanılır.

AIoT’nin Avantajları

Yapay zekanın Nesnelerin İnterneti teknolojisiyle birlikte kullanılmasının aşağıdakileri içeren bir dizi avantajı vardır:

 • Operasyonel verimliliği artırın – AIoT, gerçek zamanlı operasyonel verilerdeki kalıpları işleyebilir ve tanımlayabilir ve bu verileri, optimum iş sonuçlarına yol açan gerçek zamanlı operasyonel koşullar oluşturmak için kullanabilir. Üretim süreçleri, iş akışını iyileştirmek, verimliliği artırmak ve işletme maliyetlerini azaltmak için optimize edilebilir.
 • Risk yönetimini iyileştirin: Riskler belirlenebilir ve bu bilgiler güvenliği artırmak, kayıpları azaltmak ve daha bilinçli iş kararları almak için kullanılabilir. Örneğin, havayollarındaki mekanik arızaları tahmin etmek veya üretim tesislerinde güvenlik tehlikelerini belirlemek.
 • Yeni ürünler ve hizmetler: Yapay zeka, daha önce var olmayan ses tanıma, yüz tanıma ve tahmine dayalı analitik gibi yeni teknolojilerin önünü açtı. Bu yetenekler, teslimat hizmetlerinde robot kullanımı, afet arama ve kurtarma operasyonları, ses tabanlı sanal asistanlar ve araçlar veya binalar için kestirimci bakım gibi birçok uygulamada kullanılabilir.
 • Planlanmamış arıza süresini azaltın – İmalatta, ekipman arızasının bir sonucu olarak makinelerin plansız duruş süreleri iş için çok zararlı olabilir. AIoT, arızaları tahmin etmeye yardımcı olur ve arızaların görülme sıklığını ve maliyetlerini azaltan önleyici bakım planlayabilir.
 • Gelişmiş kullanıcı deneyimi – Perakende ortamında AIoT, müşteri demografisi ve davranışına dayalı kişiselleştirilmiş öneriler sunarak alışveriş deneyiminin kişiselleştirilmesine yardımcı olur.
 • Ürün maliyetlerini azaltın – Uç yapay zekanın kullanılması, buluta aktarılması gereken veri miktarının azaltılmasına yardımcı olur, böylece bağlantı ve bulut hizmetleriyle ilgili maliyetleri düşürür.

AIoT uygulamaları

AIoT teknolojisinin sahip olabileceği ana uygulama alanları şunlardır:

 • Tarım: Hava koşullarına, su kullanımına, sıcaklığa ve mahsul/toprak koşullarına göre parametreleri ayarlayan akıllı sistemler oluşturmak için kullanılır.
 • robotlar: Afet bölgelerinde üretim, paket/gıda teslimatı veya arama kurtarma operasyonlarında kullanılan robotlar, karmaşık ortamları tanımak ve tepkilerini buna göre uyarlamak için yapay zeka kullanır.
 • Endüstriyel otomasyon: Yapay zeka makine görüşü, montaj hattındaki kalite kontrolünü iyileştirir ve anormalliklerin tespit edilmesine yardımcı olur. Ayrıca makinelerin kestirimci bakımına yardımcı olur.
 • otonom araçlar – Kendi kendini süren araçlar trafiği, havayı ve yol koşullarını kontrol edebilir veya yaya davranışını tahmin edebilir ve buna göre hareket edebilir.
 • Bina/ev otomasyonu: Kullanım verileri ve kullanıcı tercihlerine göre aydınlatma ve iklim kontrolünü ayarlayarak binaların enerji optimizasyonu için dönüşümünü kolaylaştırın. Ayrıca kestirimci bakımı iyileştirir ve otomatik erişim denetimi sağlar.
 • Akıllı Şehirler: Daha verimli şehirler yaratmak ve atık yönetimi, park yönetimi, trafik yönetimi ve akıllı aydınlatma gibi kamu hizmetlerini geliştirmek.
 • Ulaştırma ve lojistik: Gerçek zamanlı filo izleme ve araçların önleyici bakımı ile kestirimci bakım sayesinde iyileştirilmiş filo yönetimi.
 • Perakende Yönetimi: İşle ilgili karar verme ve kullanıcı deneyimini iyileştiren öneriler için iyileştirilmiş veri analitiği.
 • sağlık: Görüntü verilerinin analiz edilerek hastalıkların teşhis ve teşhis edilmesi, hasta bilgilerinin uzaktan izlenmesi, anormallikler tespit edildiğinde uyarı üretilmesi gibi çeşitli uygulamalar bulunmaktadır.

Yapay zeka, Nesnelerin İnterneti’nin geleceği

AIoT, Nesnelerin İnterneti’nde yeni uygulamalara ve kullanım senaryolarına olanak tanıyarak onu tam potansiyeline ulaştırır.

Uygulamalar çoktur ve akıllı şehirler, endüstriyel otomasyon, tıp, tarım veya ulaşım gibi çeşitli pazarlarda bulunabilir. Gelecek çok umut verici ve giderek daha fazla üretici AIoT’yi önemli bir yatırım alanı haline getirecek.

Sonuç olarak, yapay zeka kullanan IoT platformları, endüstrileri kökten değiştirme potansiyeline sahiptir. Yapay zeka, bulut, akıllı cihazlar ve IoT verilerinin artan kullanılabilirliği ve benimsenmesi, IoT verilerinin katlanarak büyümesi için mükemmel bir fırtına yarattı. Kısacası, AI, Nesnelerin İnterneti’ni büyük ölçüde geliştirebilir. Odağımızı sınırlı AI’ya daraltarak, Nesnelerin İnterneti’ni güvence altına almak, yönetmek, güvenceye almak ve güncellemek için daha iyi kurallara ve sistemlere sahip olabiliriz. Yapay zekanın gelecekte Nesnelerin İnterneti’ni nasıl şekillendireceğini görmek ilginç olacak.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *