Daftar Isi: [Sembunyikan] [Tampilkan]

Anakart, bilgisayarınızın birçok yönünü kontrol eder. CPU’nuzu overclock edebilir, RAM’inizin maksimum hızını belirleyebilir ve hatta PCIe şeritleri sağlayabilir. Ayrıca PC’nizin sıcaklığıyla da çok ilgisi vardır, bu nedenle bazı yüksek performanslı anakartlarda bileşenleri serin tutmak için ek soğutucular bulunur. İşte bir anakartta aranacak bazı şeyler. Ayrıca form faktörünü, yuva sayısını ve pili de göz önünde bulundurmalısınız. En iyi anakart sağlayıcıları Küresel bilgisayar teknolojisi

İşlev

Bir PC anakartı, CPU ve ALU’yu destekleyen çeşitli bileşenler içerir. CPU ve ALU, kayıtlara dayanır ve bu kayıtlardaki verileri neredeyse anında işleyebilir. Anakartlarda ayrıca PCI veya Peripheral Component Interconnected olarak bilinen başka donanım bileşenleri de bulunur. Anakartın PCI yuvası, fare ve klavye gibi giriş aygıtlarını bağlamak için kullanılabilir. PCI ayrıca iki türe ayrılabilir: ISA ve PCI Express.

Anakartta genişleme kartları, işlemci soketleri ve bir saat üreteci için yuvalar bulunur. Bu cihazlar ana karta çeşitli portlar aracılığıyla bağlanır. Anakartlar ayrıca bilgisayarın yeniden başlatılmasını sağlayan yönergeleri saklayan bir ROM veya BIOS içerir. Anakartlar BTX, ATX, micro-ATX ve mini-ITX dahil olmak üzere çeşitli boyutlarda bulunabilir. Aşağıda anakartın bazı işlevleri verilmiştir.

fatura formu

Bir kişisel bilgisayardaki anakartların form faktörü, bilgisayar cihazının fiziksel boyutu ve şekli ile tanımlanır. Tipik olarak, kişisel bilgisayarlardaki anakartlar standart ATX form faktörüne sahiptir. Mid-tower kasaları bulmak zor değil. Bu anakartların genişliği, yazıcı kağıdından yaklaşık bir inç daha fazladır. Genellikle, bunlar dizüstü bilgisayarlarda ve diğer küçük cihazlarda kullanılır. Bazı anakartlar mini ITX form faktöründe de mevcuttur.

Bir PC’deki anakartların form faktörü, anakartın sistem gövdesine nasıl oturduğunu ve anakart üzerinde ne tür bağlantıların yapılabileceğini belirler. Farklı form faktörleri, farklı işlevleri yerine getirmek için tasarlanmıştır ve teknolojinin ilerlemesine bağlıdır. Örneğin, tam boyutlu anakartlar, küçük olanlardan daha fazla PCIe bağlantısına sahiptir. Bu anakartların fiziksel boyutları farklılık gösterdiğinden, anakart üreticileri teknoloji ilerledikçe standartlarını değiştirmelidir.

Boşluklar

Anakartlarda farklı yuva türleri vardır ve bunların bazıları diğerlerinden farklı kullanımlara sahiptir. En eski anakart yuvası türü, “Endüstri Standı Mimarisi” anlamına gelen ve çok büyük olan ISA yuvası olarak adlandırılır. Ana kullanımı video ve ağ kartları kurmaktı ve uzun süredir modern anakartlarda bulunmuyor. Ancak, 2000’lerin başında Pentium III mikroişlemcinin piyasaya sürülmesine kadar popülerdiler. PCI yuvası, 2000 yılında Mikro Kanal Mimarisi ile rekabet etmek için Genişletilmiş Endüstri Standardı Mimarisi tanıtıldığında ISA’ya alternatif olarak tanıtıldı.

Modern bilgisayarlarda, PCI (Peripheral Component Interconnect) yuvası standart bir bilgisayar veriyoludur. Bu bağlantı noktası, grafik kartı, ses kartı ve bellek gibi yüksek kullanımlı cihazların kurulumuna izin verir. Bir PCIe yuvası genellikle anakartlarda bulunur, ancak eski modellerde bu tür bir genişletme yuvası yoktur. Bununla birlikte, yine de bir bilgisayarın değerli bir parçasıdır. Bu yuvalar ayrıca kullanıcıların anakarta genel performansını artırabilecek bellek aygıtları eklemesine de olanak tanır.

pil

Birçok anakartta pil bulunur. Pil, bilgisayarınızın performansı için en önemli olan BIOS ayarlarını depolar. Pil, güç kapalı olsa bile bilgisayarınızın çalışmasını sağlar. Ancak, anakart pilleri şarj edilemez. Neyse ki, ucuzdurlar ve bilgisayar mağazalarında kolayca bulunurlar. Anakart pilinizi değiştirmeniz gerekiyorsa, birkaç seçenek vardır. İşte bazı ipuçları. Bilgisayarınız kapanmaya devam ederse, yeni bir anakart piline ihtiyacınız olabilir.

Anakart pili, metal oksit-yarı iletken takviyesi olarak bilinir. Donanım ayarlarını ve sistem saatini doğru tutan, pille çalışan bir yarı iletken çiptir. Anakart pili birçok soruna neden olabilir ve bilgisayarınız çalışmaya başlamadan önce pili nasıl değiştireceğinizi bilmeniz gerekir. Pil anakart üzerinde bulunur ve boyutu çeyreğe yakındır. CMOS toplamının veya pil durumunun kötü olup olmadığını veya CMOS saat ve tarihinin uygun şekilde korunup korunmadığını kontrol edebilirsiniz.

enerji kaynağı

PC’lerde anakartlara güç verirken, bilgisayarınızın ihtiyaç duyduğu voltajı sağlayabilecek bir ünite seçmeniz gerekir. Eski PC’ler, RAM ve diğer bileşenlere güç sağlamak için genellikle 3,3V rayları kullanırken, modern PC’ler CPU’lar, GPU’lar ve diğer PCIe eklenti kartları için 12V rayı kullanır. Sisteminizi serin tutmak için elektrik kullandıklarından, bilgisayarınızın fanları için bir güç kaynağı da gereklidir.

Güç kaynağı, bilgisayarınızın duvardan ana karta alternatif akım sağlayan dahili bir birimidir. Voltajı kontrol eder, aşırı ısınmayı önler ve bilgisayarın ihtiyaç duyduğu güç miktarını düzenler. Bilgisayarınız için otomatik veya manuel bir güç kaynağı seçebilirsiniz. Anakartlar ve güç kaynakları farklı ölçülerde üretilmekte ve her güç kaynağı türü için farklı türleri bulunmaktadır. Satın almadan önce özellikleri okuduğunuzdan emin olun.

Bağlantıya bakın: https://worldpctech.com/motherboard/best-motherboards-for-rtx-3080/

Bagikan:

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.