Anaokuluna Başlamak: Heyecanlı Birkaç Hafta!

Diposting pada

Birçok ebeveynin merak edeceğini düşünüyorum, ne hazırlamalılar?

Anaokuluna geçiş

Çocuğunuz anaokulunda yeni insanlarla ve rutinlerle karşılaşacaktır.

Çocuğunuzun bu yeni ortama uyum sağlamasına yardımcı olmanın anahtarı, yavaş başlamaktır. Örneğin, kısa günlerle başlayabilir ve aileniz için uygunsa çocuğunuza çocuk bakımına kadar eşlik edebilirsiniz. Daha sonra çocuğunuzu kısa aralıklarla bırakıp tam gün devam edebilirsiniz.

Geçiş sırasında çocuğunuzu desteklemenin en iyi yollarını erken çocukluk eğitimcileriyle tartışmak önemlidir. Eğitimciler, küçük çocukları anaokuluna entegre etme konusunda çok fazla deneyime sahip oldukları için çocuğunuz ve aileniz için çözümler sunabilir.

Ana konumuza geçmeden önce anaokulu hakkında temel bilgilere sahip olalım.

Günlük bakım nedir?

Anaokulu yukarıda belirtilen türlerden biridir. çocuk bakımı Çalışan anne babalara (veya işi halletmek için birkaç saate ihtiyacı olan anne babalara!) yardımcı olur. Çocuk gün boyunca dışarıdadır ve görevliler çocuklara gözetim, eğitim olanakları ve atıştırmalıklar sağlar.

Bebeklere ve okul öncesi çocuklara bakanlar ve okul çağındaki çocuklar için okul öncesi ve sonrası bakım sunanlar da dahil olmak üzere çeşitli türlerde kreşler vardır. Bazı anaokullarının daha büyük çocuklar için daha yapılandırılmış programları olabilir ve ulusal veya yerel zincirler tarafından veya bağımsız olarak yürütülebilir.

Bazı kreşler resmi bir binaya ve personele sahip olabilirken, diğerleri evlerinden bir kişi tarafından yönetilebilir.

Çocuk bakımının ilk birkaç haftasında yerleşmek için ipuçları

Erken hazırlanın

Sandviçler ve giysi etiketleri gibi temel ihtiyaçlara bir önceki gece (veya önceki gece) dikkat ederseniz, kapıdan çıkmak daha az stresli olacaktır. Sonuç olarak, sabahları çocuk bakımındayken çocuğunuza ve duygularına odaklanabilirsiniz. Evde sakin bir sabah geçiriyorsanız, siz ve eşiniz muhtemelen barışçıl bir şekilde vedalaşacaksınız.

Evde kendinize bol bol dinlenin.

Çocuklarla ilgilenmek gerçekten teşvik edici. Çocuğunuz muhtemelen yorgun ve evde dinlenmeye ihtiyacı var. Bu, daha sonra yatmayı, daha uzun şekerleme yapmayı veya belki de sadece rahat bir ortamda sessizce oynamayı içerebilir.

Evde birlikte kaliteli zaman geçirin.

Artık onunla genel olarak daha az zaman geçirdiğinize göre, çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsunuz.

Bebek bakıcılığından önce ve sonra, emzirmek veya biberonla beslemek bağ kurmanın harika bir yolu olabilir. Ek olarak, kucaklaşmalar ve yatma zamanı hikayeleri veya banyo zamanı sırasında şarkılar ve oyun zamanı gibi özel zamanları gece rutininize dahil edebilirsiniz. Alternatif olarak, hafta sonları sık sık oyun oynamak için parka gitmek gibi telaşsız bir aile zamanı ayırın.

bebeğini sakla

Çocuğunuz sizsiz kreşe alışmaya başladığından, onunla birlikte kalmak için zaman ayırmanız akıllıca olacaktır. Siz ve çocuğunuz sessizce oynayabilir, birlikte okuyabilir veya etkinlikleri gözlemleyebilirsiniz. İkiniz de bebek bakıcılığına alıştıkça, ikiniz için de işe yarayan bir çıkış programı geliştireceksiniz.

hoşçakal çocuğun

Çocuğunuza nereye gittiğinizi ve gitme zamanı geldiğinde ne zaman döneceğinizi söyleyin. Çocuğunuzun öğretmeniyle vedalaşın, çocuğunuzu kucaklayıp öpün ve hemen gidin. Bu, çocuğunuzun öğretmeniyle rahatlamasını kolaylaştıracaktır.

Bu çalışma ile çocuğunuzun öğretmenlerini ve bakıcılarını tanıyın.

Çocuğunuz erken çocukluk eğitimcileriyle olumlu etkileşimleriniz olduğunu gözlemlerse, yeni çocuk bakım ortamında kendini güvende hissetme olasılığı daha yüksektir. Çocuğunuz öğretmenine inandığınızı söyleyebilirse, öğretmene inanma olasılığı daha yüksektir.

Emzirmeyi planlayın

Siz ve bebeğinizin emzirmeye devam etmesi mümkünse, bebeğinizi gün içinde yemek yemesi için merkeze getirmek isteyebilirsiniz. Emziren anneleri ağırlayan birçok merkezden birini ziyaret etmeniz, bebeğinizin kreşe uyum sağlamasına yardımcı olabilir.

Bazı çocuklar anaokulundan ayrılmak istemiyor. Bu, bakım merkezinde kendilerini güvende hissettiklerini gösterir. Çocuğunuz kreşten eve geçişte sorun yaşıyorsa, bu fikre alışması için zamanı olması için önceden uyarabilirsiniz. Örneğin, “Bu duvarı inşa etmek için tuğlaları kullanmayı bitirdiğimizde, akşam yemeğini evde yapmalıyız.”

Özel ihtiyaçları olan çocukları çocuk bakımına entegre etmek için ipuçları

Çocuk bakımı başladığında, aşağıdaki öneriler özel ihtiyaçları olan çocuğunuzun uyum sağlamasına yardımcı olabilir:

  • Çocuğunuzla ve erken çocukluk eğitimcileriyle ortamda zaman geçirin, böylece onlara çocuğunuzun özel ihtiyaçlarına nasıl bakılacağını gösterebilirsiniz. Öğretmenin yeni beceriler geliştirmesine yardımcı olmanız gerekebilir.
  • Ev ve bakım tesisi arasında bilgi alışverişi yapmak için eksiksiz bir iletişim kitabı kullanın.
  • Çocuğunuzun davranışına ilişkin beklentilerinizi öğretmeniyle paylaşın.
  • Çocuğunuzun davranışını yönetmek için kullandığınız yöntemlerden çocuğunuzun öğretmeninin haberdar olduğundan emin olun ve başarılı olan yöntemleri paylaşmalarını isteyin.
  • Yapabiliyorsanız, çocuğunuzla yaşayabileceği herhangi bir travma hakkında özgürce konuşun.

Farklı kültürel ve dilsel geçmişlere sahip çocukları bir araya getirmek için ipuçları

Çocuğunuzun gittiği çocuk bakım merkezi sizden farklı bir kültürel geçmişe sahip olabilir. Örneğin, öğretmenler ve diğer öğrenciler evde ailenizin dilini konuşamayabilir. Bu ipuçları çocuğunuzun aşağıdakilere uyum sağlamasına yardımcı olabilir:

  • Öğretmenlere çocuğunuzun ana dilinde uyku, yemek, dur, merhaba ve hoşçakal gibi bazı temel kelimeleri söyleyin.
  • Çocuğunuz ne kadar İngilizce duydu veya konuştu? Lütfen açıklayın.
  • Çocuğunuzun kreşteki gününü etkileyebilecek her türlü yeme, giyinme veya davranış alışkanlıkları açıklanmalıdır.
  • Geleneksel oyuncaklar, ana dilinizde edebiyat, kültürünüzü temsil eden dokuma veya renkli giysiler veya evin bir köşesinde kullanması için uygun fiyatlı pişirme ekipmanları gibi çocuğunuzu evinde hissettirecek kültürel ürünler sağlayın.
  • Çocuklara kendi kültürünüzden bazı yiyecekler hazırlamayı veya paylaşmayı teklif edin. Sonuç olarak çocuğunuz kendini izole ve içine kapanık hissedebilir.

Çocuğunuzun anaokuluna başarılı bir şekilde uyum sağlayıp sağlamadığını nasıl anlarsınız?

Eğer: Çocuğunuz anaokulunda arkadaş edinmiş ve iyi yerleşmişse,

– Genellikle çocuk bakım merkezine devam etmekten memnunlar

Size anaokulunda yaptıkları kreasyonları veya yaptıkları şeyleri gösterirler.

– (Eğer konuşuyorlarsa) size mutlu bir şekilde günlerini anlatın.

Çocuğunuzun anaokuluna nasıl uyum sağladığı konusunda endişeleriniz varsa, çocuğunuzun öğretmenleri ve bakıcıları ile konuşmanız önemlidir.

Özet

Bazı çocuklar bakım merkezinde kendilerini güvende hissettiklerinde anaokulundan ayrılmak istemezler. Çocuğunuzun gittiği çocuk bakım merkezi sizden farklı bir kültürel geçmişe sahip olabilir. Örneğin, öğretmenler ve diğer öğrenciler evde ailenizin dilini konuşamayabilir. Bu ipuçları çocuğunuzun anaokuluna uyum sağlamasına yardımcı olabilir.

Sonuncu ama bir o kadar önemli,

Bu makaleyi faydalı bulduysanız, daha fazla genç ebeveynin bu konu hakkında bilgi edinebilmesi için lütfen sosyal platformlarınızda paylaşmaya yardımcı olun. Okuduğunuz için teşekkürler!

Xpert Posting’de yayınlanan makale

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *