Anonim şirket tescil işlemleri nelerdir?

Diposting pada

Özel limited şirket kaydı artık tamamen çevrimiçi, sertifikayı almak için herhangi bir yere gitmeye gerek yok. Başlamak Özel sınırlı kayıt süreci Yönetici ve hissedar olarak minimum 2 kişi (her iki kişi de aynı veya farklı olabilir), maksimum yönetici 15 kişi ve hissedar 200 kişi olabilir.

Özel bir limited şirket, Şirketler Sicil Memuru (ROC) aracılığıyla Kurumsal İlişkiler Bakanlığı’na (MCA) kayıtlıdır. Kayıt işleminin tamamlanması yaklaşık 10-15 gün sürdü. Bu şirketin ayrı bir tüzel kişilik, limited, daimi halefiyet vb. gibi birçok avantajı vardır ancak şahıs firmasında mevcut hissedar dışındaki payların devrine ilişkin kısıtlamalar, vergi gibi özel şartlar da vardır. yük (%25 stopaj vergisi) . ilgi), arşiv Sınırlı özel yıllık uyumluluk Her yıl ve benzeri

Firma kaydı yapıldıktan sonra belirli bir süre sonra uzatma talebi kaydı yapılmasına gerek yoktur. Şirket, kapatma başvurusu Sicil Memurluğu’na yapılana kadar geçerlidir. Şirket, görev süresi boyunca şirkette yönetici değişikliği, şirket unvanı değişikliği, adres değişikliği vb. her türlü değişikliği yapabilir ve bu değişiklikler Şirket Sicili tarafından onaylanır. Şirket kayıt sürecini başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Özel bir limited şirketin tescili için prosedürler:

 1. Rezerv adı: İsim herhangi bir şirket için çok önemlidir, bu nedenle benzersiz ve tescil kuruluşu tarafından onaylanmış olmalıdır ve onaylanırsa 20 gün süreyle rezerve edilir ve bu günlerde işlemlerin tamamlanması gerekir, aksi takdirde isim sona erer.
 2. DSC: Şirketin dijital imzasını onsuz kaydettirmek çok önemlidir Şirket kaydı Başvuru kayıtlı değil.Dijital imza için, başvuru sahibi tarafından video, mobil ve e-posta doğrulaması gibi belirli doğrulamalar yapılmalıdır.
 3. Belgelerin hazırlanması: Adı onayladıktan sonra, önerilen şirketin yöneticisi ve hissedarı tarafından hazırlanması ve imzalanması gereken özel belgeler gereklidir. Bu belgeler nihai formlarla birlikte kayıt ofisine teslim edilir.
 4. Son formu gönderin: Tüm belgeler hazırlandıktan sonra, nihai form gerekli tüm bilgilerle doldurulmalı, imzalanmalı ve ardından kayıt memuruna gönderilmelidir. DIN tahsis talebi şirket tescili ile birlikte sicil memuruna da yapılır ve sicil memuru detaylardan memnun kalırsa kuruluş belgesini ve DIN’i şirket yöneticilerine verir.

Tescilden sonra şirket, kuruluş tarihinden itibaren 30 gün içinde bir denetçi atamak zorundadır.

Anonim şirket tescili için gerekli belgeler:

Direktör/Hissedar:

 • Kızartma tavası
 • Resim
 • Aadhaar kartı
 • Kimlik belgesi (Seçmen Kimliği / Sürücü belgesi / Pasaport); herkes
 • Adres kanıtı (banka faturası/elektrik faturası/cep telefonu faturası/telefon faturası); 2 aydan büyük olmamak kaydıyla herkes

Ofis adresinin kanıtı:

 • Mülkiyet durumunda satış tapusu veya konut vergisi makbuzu
 • Kiralama durumunda kiralama sözleşmesi
 • fatura (elektrik faturası / cep telefonu faturası / gaz faturası / telefon faturası); 2 aydan büyük olmamak kaydıyla herkes
 • Mülk sahibinden NOC.

Ayrıca okuyun: Özel bir limited şirketin avantajları ve dezavantajları

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *