Araç bakım maliyeti ve buna ne sıklıkla ihtiyacınız var –

Diposting pada

“Motoru kontrol et” ışığına anında tepkiniz, “Bekleyeceğim ve umarım geçer” ise, yalnız değilsiniz – ondan çok uzaktasınız. Kelley Blue Book anketine göre, sürücülerin yaklaşık yüzde 25’i kontrol motoru ışığını görmezden geliyor. Reviews.com tarafından yapılan bir başka araştırma, yalnızca %36,1’inin otomobillerini lansmanının ilk haftasında teslim aldığını buldu. Nedenini anlamak zor değil – onarımlar için para harcama düşüncesi (ve sorun ciddiyse arabanızı bir süreliğine kaybetmenin verdiği rahatsızlık) mide bulandırıcı olabilir. Bugünün blogunun kullanışlı olduğu yer burasıdır. Araba onarımlarının ortalama maliyetini ve arabanızın bakımının ne kadara mal olduğunu anlamak, bankaya zarar vermeden arabanıza bakmanıza yardımcı olabilir.

Her yıl araba bakımı için ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Amerikan Otomobil Birliği’ne göre, araç bakım bütçeniz ayda yaklaşık 50 ABD Doları (yıllık 600 ABD Doları) olmalıdır. Bununla birlikte, enflasyon nedeniyle, araba bakımı için yılda yaklaşık 700 dolar (ayda yaklaşık 60 dolar) ayırmak isteyebilirsiniz.
Bir araba tamirhanesinde her çalıştığınızda makbuzları daima saklayın. Yıl sonunda, yıllık giderlerinizi hesaplayın ve 12’ye bölün – bu, arabanızı tamir etmenin ortalama maliyetini daha doğru bir şekilde tahmin etmenize yardımcı olacaktır.
Beklenmedik araba onarımları veya bakımı için yılda yaklaşık 600 ila 700 $ tasarruf etmek iyi bir başlangıç ​​noktası olsa da, araba bakımı için ne kadar “harcamanız” gerektiği de arabanızın markasına ve modeline bağlıdır. Örneğin, eski bir arabanın tamiri yeni bir arabadan daha pahalıya mal olabilir. Benzer şekilde, özel bileşenler gerektiren bir araba, daha basit bir tasarımdan daha pahalıya mal olabilir.
Farklı bakım türleri için ortalama araç onarım maliyetini bilmek, bütçenizi daha verimli hale getirmenize yardımcı olabilir. Hazırlanmanız gereken bazı araba tamiri örneklerine bir göz atalım.

Yağ değişimi: Her 3.000 mil’de (35 – 125 $)

Yaklaşık olarak her altı ayda bir veya her 3000 km’de bir yağ değişimine ihtiyacınız olacaktır. Aracınızın kullandığı yağın türüne bağlı olarak, ortalama yağ değişimi 35 ila 125 dolar arasında değişebilir.
Arabanızda sentetik yağ kullanılıyorsa, yağı değiştirmek önemli ölçüde daha pahalıya mal olur, ancak aynı zamanda, başa baş için yağı daha az sıklıkta (yaklaşık her 7.500 ila 15.000 kilometrede bir) değiştirmeniz gerekir.
Ayrıca yağınızı her değiştirdiğinizde yağ filtrenizi de değiştirmelisiniz. Yağ filtresini değiştirmenin maliyeti genellikle yağı değiştirmekle aynıdır.
Yıl sonunda, yıllık giderlerinizi hesaplayın ve 12’ye bölün – bu, arabanızı tamir etmenin ortalama maliyetini daha doğru bir şekilde tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

Silecek lastiklerinin değiştirilmesi: 6 ila 12 ayda bir (23 ila 38 ABD Doları)

Pek çok kişi, silecek lastiklerini değiştirmeden önce aşındırmaktan memnundur, bu da kötü havalarda sürüşü daha da tehlikeli hale getirir.
Her altı ayda bir sileceklerinizi kontrol edin. Kullanım sırasında daha kötü görünüyorlarsa veya ön cama asılıyorlarsa, değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Silecek lastiklerinizi değiştirmek oldukça kolaydır, ancak bir tamirciye ödeme yaparsanız 23 ila 38 dolar arasında bir harcama bekleyebilirsiniz.

Şiddetli kış havası olan bir yerde yaşıyorsanız, kar yağmaya başlamadan önce kış silecek lastiklerini takmak isteyebilirsiniz.

Lastiklerinizi döndürün: Her 5.000 kilometrede bir

Lastikleri değiştirmek, aşınma ve yıpranmalarını dengelemeye yardımcı olur. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama bir sürücü yılda yaklaşık 12.500 mil yol yapar, bu nedenle lastiklerinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, yılda birkaç kez değiştirmeniz gerekebilir.
Elbette lastiklerinizdeki aşınma miktarı, araç tipine ve sahip olduğunuz lastik tipine bağlıdır. Lastiklerinizi mevsimsel olarak da değiştirirseniz (kış lastiklerini kış aylarında, yaz lastiklerini ise yaz lastiklerini kullanarak), daha az sıklıkta değiştirmeniz gerekebilir.

Fren balatalarınızı değiştirin: Her 10.000 ila 20.000 kilometrede bir

Ortalama bir Amerikalı sürücünün her yıl kat ettiği mesafe göz önüne alındığında, her yıl veya bir buçuk yılda bir fren balatalarını değiştirme ihtiyacı akıldan çıkmıyor. Ortalama fren balatası değiştirme maliyeti, aks başına yaklaşık 150 ABD dolarıdır ve toplam 300 ABD dolarıdır.
Frenleriniz gıcırdıyorsa, muhtemelen aşınmışlardır ve bir muayene planlamanız gerekir. Alternatif olarak, bir gıcırtı duyarsanız, mümkün olan en kısa sürede bir randevu alın – “gıcırdama” sesleri genellikle astarın aşınmak üzere olduğunu gösterir. Frenleriniz “yumuşak” veya tepki vermiyorsa, bu dikkat etmek istediğiniz başka bir işarettir.

Arabama ne sıklıkla servis vermeliyim?

Araba bakımı diş bakımına çok benzer – insanlar bundan korkar ve bir şeyler ters giderse pahalı olabilir, ancak üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyidir. Bunu akılda tutarak, tamircinizi diş hekiminizi gördüğünüz sıklıkta görmek isteyeceksiniz. Güvende olmak istiyorsanız, aracınızı yılda iki kez veya en az yılda bir kez genel muayeneye götürün.
Tamircinize sıvı seviyesini, lastik basıncını ve genel bileşenleri kontrol ettirin. Farklı sıvılar farklı oranlarda tüketilir, bu nedenle onları doldurmak kötü bir fikir değildir.
Araba bakımı için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği – ve araba tamirlerinin ortalama maliyeti – kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilir. Bu blogun, araç bakımı için daha doğru bütçe ayırmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Pahalı (ve neyse ki, daha az yaygın) oto onarımları

Arabanızın bakımını düzenli olarak yaparsanız ve ona iyi bakarsanız, (umarım) büyük araba onarımlarından kaçınabilirsiniz. Ancak kazalar olur ve parçalar aşınır.
– Aşınma ve yıpranma. Daha sıra dışı (ve pahalı) oto tamir türlerinden bazılarının hızlı bir listesini gözden geçirelim:
– Alternatör değişimi (500 ila 1.000 ABD Doları). Alternatörü her 50.000 ila 100.000 mil’de bir değiştirmeli, motorun durmasına ve arıza veya karartılmış ışıklar gibi elektrik sorunlarına dikkat etmelisiniz.
– Katalitik konvertörün değiştirilmesi (1000 ila 1500 ABD Doları). Katalitik konvertörler, en yaygın çalınan araba parçalarından biridir ve bunların değiştirilmesi oldukça maliyetli olabilir. Aniden arabanızın aşırı yüksek sesler çıkardığını, duman ve kükürt kokuları yaydığını ve daha kötü çalıştığını fark ederseniz, konvertörü kontrol edin.
– Silindir kapağı contasını değiştirin (2000$). Kimse bir contayı patlatmak istemez. Motorun aşırı ısınmasına, yağ deposundan gelen beyaz dumana ve/veya motorun vuruntusuna dikkat edin.
– Süspansiyon sisteminin değiştirilmesi (2500-3500$). Arabanız bir tümseğe çarptıktan sonra zıplamaya devam ediyorsa, fren yaparken “çırpınıyorsa” veya genel olarak direksiyonunuz daha az öngörülebilir hale geliyorsa, süspansiyonunuzu kontrol etmenin zamanı gelmiştir.
Hava yastığının değiştirilmesi (2.500 ila 4.000 ABD Doları). Hava yastığı arızasının teşhis edilmesi zordur. Araç üreticinizden geri çağırma konusunda dikkatli olun, aksi takdirde araç bir taraftan “düşebilir”. Hava yastığı çalışmaz hale gelirse, gösterge panelindeki hava yastığı göstergesi de yanmalıdır.
– Şanzımanın değiştirilmesi (4000 ila 5000 ABD Doları). Aracınız düzgün bir şekilde vites değiştirmiyorsa, boş viteste ses çıkarıyorsa, yavaşlıyorsa, sarsılıyor veya titreşiyorsa veya yanık kokuyorsa şanzımanı kontrol edin.
– Motor değişimi (7.000 ila 10.000 ABD Doları). Çoğu motor sorunu oldukça açıktır, ancak güç kaybı, motor bölmesinden “vuruş”, kaba rölanti ve sıvı (ve kulak ve burun) sızıntılarına karşı dikkatli olun.
Umarım bu onarımlar için hiçbir zaman ödeme yapmak zorunda kalmazsınız, ancak yaparsanız, ne kadar ödemeniz gerekebileceğini bilmek, mevcut arabanızı kurtarmak için harcadığınız çabaya değip değmeyeceğine karar vermenize yardımcı olacaktır.

Pilinizi değiştirin: Her 4-6 yılda bir

Pil değiştirme maliyetleri, sahip olduğunuz arabanın türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Genel bir kural olarak, muhtemelen her dört ila altı yılda bir değiştirmeniz gerekir. Ancak uzun süre arabanızı sürmeden giderseniz piliniz daha hızlı bitebilir.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *