Bahçe istinat duvarı nasıl yapılır

Diposting pada

bir bahçe Adelaide istinat duvarı blokları Bir evde birçok amaca hizmet edebilir. Erozyonun önlenmesi, mülkün görünümünün iyileştirilmesi ve ayrıca gölet çevresinde istinat duvarı olarak kullanılabilir. Şekli ve boyutu, yeşillik veya çiçekler eklenerek özelleştirilebilir. Bu duvarlar ayrıca yeşil ve yemyeşil bir ortam yaratmaya yardımcı olabilir.

Birbirine bağlanan bloklar

Bahçe istinat duvarları için çeşitli renk ve ebatlarda kilitli bloklar satın alınabilir. Bu bloklar, hafifçe kavisli duvarlar oluşturmak için bir araya yerleştirilebilir. Üç çeyrek inç ila altı inç modül boyutlarında gelirler. Temel bir istinat duvarı için 65 ila 80 £ arasında değere sahip bloklara ihtiyacınız olacak.

İstinat duvarınız için düz bir temel oluşturarak başlamalısınız. Altı ila sekiz inçlik bir kum veya dolgulu beton tabanı iyi bir fikirdir. İstinat duvarınız kısaysa daha küçük bir temel kullanmak isteyebilirsiniz. Yüksek bir duvar inşa etmeyi planlıyorsanız, bir inşaat ruhsatına ihtiyacınız var.

İstinat duvarlarının estetik çekicilik de dahil olmak üzere birçok avantajı vardır. Bir bahçe istinat duvarı, bahçenize kademeli bir görünüm kazandırır. Mimarlar ve peyzaj tasarımcıları istinat duvarlarını sever bahçıvan. Bahçenizin farklı alanlarını kullanmak istiyorsanız komple bir duvar sistemi kurabilirsiniz.

Kum dolgusu yerleştirildikten sonra, birbirine kenetlenen blokların ilk sırasını takın. Son kurs da birbirine yapıştırılmalıdır. Tutkalın birbirine geçmeli blokların her tarafına uygulanması önemlidir. Bundan sonra, çatı kaplama taşları döşemeniz gerekir. Kaldırım taşları kullanıyorsanız, taşların düzgün bir şekilde oturması için nasıl karelendirileceğine ilişkin ayrıntılar için üreticiye danışın.

kırmızı tuğla

Kırmızı renkteki bahçenin istinat duvarı hem güzel hem de rustik olabilir. Yuvarlak tuğlalar manzaraya rustik bir hava katarken, kesme taş daha resmi bahçeler için şık bir tamamlayıcıdır. Lowe’s, çeşitli kırmızı istinat duvarı kapakları taşır. Daha fazla bilgi için kullanışlı kılavuzlarına göz atın.

Kırmızı tuğla en eski yapı malzemelerinden biridir. Hepsi yerel kaynaklı kireç kili ve kumdan yapılmıştır. Kırmızı tuğlalar kilden yapılır ve çok su gerektirir. Ayrıca çok fazla karbondioksit üretirler. Onarım gerekirse, tuğlaların montajı da pahalı ve maliyetli olabilir. Bununla birlikte, kırmızı tuğlanın başka avantajları da vardır.

Bahçenin istinat duvarları için kullanılan tuğlalar iki çeşit zımpara ve kurdela olarak yapılabilmektedir. Zımparalanmış tuğlalar kalıba yapışmaması için zımparalanır ve tarihi eserlerin yakınındaki bahçeler için uygundur. Bu tuğlalar, bir bahçe duvarı için harika bir seçenektir çünkü ucuzdurlar ve herhangi bir modern ortam için güzel bir zemin sağlarlar.

Odun

Ahşap bir bahçe istinat duvarı inşa etmek için, tahta parçaları satın almanız ve aralarında 3 fit boşluk bırakmanız gerekir. Ardından, 2×6 inçlik panolarla direkler arasındaki boşluğu doldurun. Bir ev geliştirme mağazasındaki personel, ahşabı doğru boyutta kesmenize ve aralarında boşluk bırakmanıza yardımcı olabilir. Ahşap bahçe duvarınızı kurduktan sonra direkler arasındaki boşluğu toprak ve ağaç kabuğu malçla doldurun.

Ayrıca dört inçlik temiz, kırma taştan bir temel malzeme de takmalısınız. Bu, duvarınızın temeline ve ahşaplarına su hasarını önleyecektir. İşte ihtiyacınız olan dolgu malzemeleri. Taban malzemesini yerleştirmeden önce düzleştirdiğinizden emin olun. Düzensiz temeller duvarın sağlamlığını etkileyebilir.

İkinci kütük sırası için bir temel oluşturmak için ilk sıranın arkasına kum koyun. Çakıl, duvarın sonuna doğru eğimli olmalıdır. Ardından, delikli boruları delikler aşağı bakacak şekilde yerleştirin. Bu, yağmur suyunun duvarın tabanında birikmesini önler ve ayrıca suyu duvardan aşağı doğru yönlendirir. İkinci toprak sırasının üstüne yerleştirin.

Kuru yığınlar

Kuru yığınlar, bir bahçe istinat duvarı oluşturmanın harika bir yoludur. Kuru yığın duvarlar kırma taş ile inşa edilebilir. Bu, duvar için pürüzsüz bir temel sağlar. Taş, sıra başına bir kez veya ofset sıralar halinde döşenebilir ve son katman, kapak taşı adı verilen büyük yassı bir taş olmalıdır. Duvarın düz olduğundan emin olmak için çıkıntılı taşları çıkarmanız gerekebilir. Taşla çalışırken yuvarlak tarla taşları yerine açılı düz yığılmış taşlar kullanmalısınız.

Kuru yığınlar genellikle yaklaşık üç fit yüksekliğindedir. Daha yüksek ve duvarın dengesizliği önleyecek şekilde tasarlandığından emin olmanız gerekir. Kolonun yüksekliğini belirlemek için bir ip veya çubuk kullanılabilir. Ayrıca tek tek taşların yüksekliğini bir çizgi seviyesi ile işaretleyebilirsiniz. Varyans bir inç’i geçmemelidir.

Her türlü peyzajda kullanılabildikleri için kuru kazıklar bahçelerde istinat duvarı olarak mükemmel bir seçimdir. Ayrıca böceklere, ateşe ve suya karşı dayanıklıdırlar. Bir diğer avantajı da tekrar kullanılabilir olmalarıdır. Kayaları yerel bir peyzaj mağazasından veya taş ocağından satın alabilirsiniz. Yerel taş tedarikçileri daha fazla çeşitlilik ve daha az tekdüzelik sunar. Kuru yığınları görmek ve ulaşmak zor olmamalıdır.

Beton bloklar

Beton blok bahçe istinat duvarları, bahçenizi erozyondan korumanın harika bir yoludur. Beton bloklar, ilave agrega yükleri ile çimento ve sudan yapılmıştır. Bazı bloklar kömür külü ile doldurulurken, diğerleri kum, kırma taş veya bu malzemelerin bir kombinasyonunu içerir. Malzemeler birbirine karıştırıldığında sert ve dayanıklı bir malzeme oluştururlar. Bahçe istinat duvarlarında kullanılan en yaygın beton blok türü, hafif agregalara sahip boşluklu bloklardır.

Bu bloklar, kendi kendine hizalanan ve kendiliğinden hizalanan tipler dahil olmak üzere çeşitli boyut ve şekillerde mevcuttur. Ayrıca pürüzsüz kenarları vardır ve hafiftirler, bu da onları kendin yap projeleriniz için harika bir seçenek haline getirir. Beton bloklar Lowe’s ve Home Depot’ta bulunabilir. Çoğu türün kurulumu ve bakımı kolaydır. Ayrıca harç gerektirmezler ve asıl iş sadece bir çakıl tabanı döşemektir.

Toprak istinat duvarlarına ek olarak, beton bloklar diğer peyzaj projeleri için de harikadır. Bitki yatakları, teraslar ve hatta yükseltilmiş bitki bahçeleri oluşturmak için beton bloklar kullanılabilir. Ayrıca ateş çukurunun yanına bir veranda alanı da inşa edebilirsiniz. Beton bloklar farklı renk ve desenlerde satın alınabilir. Ve vaktiniz kısıtlıysa doğal taşa benzeyen ya da taş benzeri bir dokuya sahip olan ticari blokları kullanabilirsiniz.

Kaynak

İlk olarak, bir taş bahçe istinat duvarı oluşturmak için 6-8 inç derinliğinde ve duvarın iki katı yüksekliğinde bir hendek kazın. Bu, temel hendeğini stabilize etmeye ve duvarın zamanla kaymasını önlemeye yardımcı olur. Temel hazırlandıktan sonra taş döşemeye başlayabilirsiniz. Taşları yerleştirirken en büyük taşlardan en alttan başlayın. Bunun nedeni, üstlerindeki taşların ağırlığını desteklemeleridir. Ayrıca taşlarınızı duvarın arkasına doğru hafif bir açıyla yerleştirmelisiniz. Bu, duvarın zaman içinde geri doldurma basıncı ile dışarı itilmesini önler.

Duvarın boyutuna karar verdikten sonra taşları yerleştirmeye başlayabilirsiniz. İstinat duvarının yüksekliği üç fiti geçmemelidir, ancak gerekirse sekiz fit’e kadar yapabilirsiniz. Bu yükseklikten daha yüksek bir duvar mühendislik gerektirebilir. Maksimum yükseklik ödenekleri için yerel yetkililere danışın. Duvarınız için seçeceğiniz malzemeleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Taşlar boyut ve şekle göre sıralanmalıdır. En büyük taşlar duvarın tabanına, en küçük taşlar ise duvarın üst kısmına yerleştirilmelidir. Ayrıca duvarın ortasındaki tuhaf şekilleri ve boyutları karıştırabilirsiniz. Duvarınızın yerini işaretlemek için bir duvar işareti kullanabilir ve bir yazı yerleştirebilirsiniz. Bacakların bağlandığından ve sabitlendiğinden emin olun.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *