Bilmeniz gereken dokunmatik ekran türleri

Diposting pada

Dokunmatik ekran tam olarak nedir? Dokunmatik ekran, küçük bir ekrana sahip tipik bir bilgisayar monitörüdür. Birçok bilgisayarın dokunmatik işlevi vardır. Bu, birden fazla ekran satın alma ihtiyacını azaltır.

Dokunmatik ekran, LCD, LCD veya LCD ekranlardan daha keskin görüntüler sağlayabilir. Parmaklarınızdan gelen ışığın bilgisayar ekranına yansıması nedeniyle. Ayrıca duyarlıdır ve LCD veya CRT emsallerinden daha hızlı yanıt verir.

Daha az enerji tüketir ve parmak hareketlerine daha iyi yanıt verir. Bu gömülü dokunmatik ekranlar, bilgisayarlarını sık kullanan iş kullanıcıları arasında çok popülerdir. Bu monitörler, hızlı tepki süreleri ve küçük boyutları nedeniyle özel monitörlerden çok daha popülerdir.

Dokunmatik ekran nedir?

Dokunmatik ekran: Bu LCD ekran, doğrudan yüzeyine basarak veri ve sipariş girmenizi sağlar. Ayrıca bir çıkış cihazı olarak kullanılabilir ve giriş sonuçlarını görüntüleyebilir.

Kişiyle bir kalem veya benzeri araçlar kullanarak da iletişime geçebilirsiniz.

başlangıç

1971’de elektronik dokunmatik ekran arayüzlerinin tanıtılmasından bu yana, dokunmatik ekranlar giderek daha popüler hale geldi. Bu dokunmatik ekranlar ATM’lerde, POS terminallerinde ve PDA’larda yaygındır. Grafik giriş ve kullanıcı arayüzü kontrolü için bir kalem kullanılır.

Akıllı telefonların, PDA’ların ve taşınabilir video konsollarının popülaritesi ile dokunmatik ekranlar daha popüler hale geldi.

HP-150 1983 HP-150, dokunmatik ekrana sahip ilk bilgisayardı. Her ne kadar normal anlamda bir dokunmatik ekrana sahip olmasa da, 9 inçlik bir Sony tüp ekrana sahipti. Şeffaf olmayan herhangi bir nesneyi bulabilen kızılötesi vericiler ve alıcılarla çevriliydi.

Modern dokunmatik ekranlar, levhanın yerleştirildiği şeffaf camdan yapılmıştır. Şeffaf cam, kullanıcıların ekran görüntüsünü yansıtabilen bir projektör kullanarak yüzeyle doğrudan etkileşim kurmasını sağlar. Bir zamanlar dokunmatik ekran olan şeyi, dokunmatik ekranı olan bir monitörü ortadan kaldırır.

Dokunmatik ekranlar, ağır sanayinin yanı sıra klavye ve farelerin sergilerle sezgisel, hızlı veya doğru etkileşim sağlayamadığı müzeler gibi diğer durumlar için çok popüler bir seçenek haline geldi.

HID özellikleri

Özellikler, dokunmatik ekranlarda HID cihazlarını USB bağlantı noktalarına açıklar. Buna dokunmatik yüzeyler, sayısallaştırıcılar ve dokunmatik yüzeyler gibi diğer cihazlar dahildir.

Bu spesifikasyon, bu tür bir cihazla çalışmak için gerekli alanları içerir. Bunlar, panele monte dokunmatik ekranlı monitörün kullanılabileceği en ilginç alanlardır:

Not: “Basınç” terimi, bir alet aracılığıyla kuvvet uygulama yeteneğini ifade eder. Bu genellikle bir kalemdir, ancak bir parmak da olabilir.

Dokunma: Ekranda bir parmak veya başparmağın varlığını gösterir. Genellikle sistem tarafından sol tıklama olarak tanınır.

Dokunmayı kaldır: parmağınızın ekranın yüzeyine dokunamadığı anlamına gelir. Bu aynı zamanda sol düğmelerin serbest bırakılması veya etkinleştirilmesi olarak da çevrilebilir.

Dokunma: Bu, bir parmağın ekrana dokunduğunu gösterir. Sözleşmeyi hızlı bir şekilde iptal eder ancak yenilemez. Bu, bir düğmeye basılarak tetiklenebilen bir olaydır.

İşletim sistemi ve yazılım

Endüstriyel dokunmatik ekranlı monitörler için çok çeşitli uygulamalar mevcuttur. Windows, Linux, macOS ve macOS dahil tüm büyük işletim sistemleri.

Apple ve Windows XP Tablet PC Sürümü Microsoft Sürümü.

PDA’lar ve dokunmatik telefonlar gibi başka cihaz türleri de vardır. İşletim sistemleri arasında PalmOS, Windows Phone ve Android bulunur. Symbian, WebOS, Symbian OS ve Symbian OS de mevcuttur.

Inkwell’in Mac üzerinde çalışan el yazısı tanıma yazılımı, dijital tabletler gibi diğer benzer cihazlar için de aynı derecede kullanışlıdır. Bu işletim sistemi, Windows XP Tablet PC Edition için el yazısı tanımayı destekler.

Geliştirme ve kullanım

Bu, bu teknolojiler kullanılarak oluşturulan ürün tasarımlarının ve bileşenlerinin lisanslanmasını sağlamıştır. Bu, dokunmatik ekranlı cihazların daha hızlı dağıtılmasına neden oldu.

Birçok dokunmatik cihaz popüler hale geliyor. Bu teknoloji artık maliyetin çok altında mevcuttur.

Yaklaşık otuz yıllık gelişimden sonra, dokunmatik ekranlar artık belirli bir olgunlukta. Sürdürülebilir bir gelişme düzeyine ulaştılar.