Bir e-pasaport sıradan bir adam için nasıl faydalıdır?

Diposting pada

Geleneksel pasaportlarla ilgili endişeler sonsuzdur. Çoğu ülkedeki yetkililer, ulusal sınırlarda güvenlik konusunda önemli endişeler yaşıyor. Yüz ve parmak izi tanıma, günümüz çağında popüler bir çözüm haline geliyor. Kimlik hırsızlığı ve yasadışı göç olasılığını azaltır. ABD, İngiltere ve Almanya dahil olmak üzere yaklaşık 120 ülke, güvenlik sistemlerini geliştirmek için elektronik pasaportları kullandı. Ayrıca, e-pasaportun gelişi sadece hükümetlere fayda sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sıradan insanlara da önemli faydalar sağlıyor.

Astute Analytica, küresel e-Pasaport pazarının 2021’den 2027’ye kadar olan tahmin döneminde %22’lik bir bileşik yıllık büyüme oranında (CAGR) büyüyeceğini tahmin ediyor.

Elektronik pasaportlar zaman kazandırır

Elektronik pasaport sahibi yolcuların uzun kuyruklarda beklemesine gerek yoktur. E-pasaportun avantajı saniyeler içinde kontrol edilebilmesidir. Kontrol edildikten sonra kapılar yolcuların varış noktalarına seyahat etmelerine izin verir.

Kolay izleme

Elektronik pasaportlar, bireylerin biyometrik verilerinin izlenmesine yardımcı olarak dolandırıcılık faaliyetlerinin olasılığını azaltır. Ayrıca bilgi hırsızlığı ve mükerrer pasaportların oluşturulması geleneksel pasaportların önemli dezavantajlarıdır. Tüm bu faktörler, elektronik pasaport olan verimli bir çözüm talebini artırmaktadır.

Geçerlilik

Çipli pasaport kimlik doğrulaması tahrif edilirse başarısız olur. Yani, bu tüm konseptin en iyi kısmı. Fazlalıktan kaçınmak için elektronik pasaport birkaç koruma katmanı içerir. Üstelik bu, güvenlik açısından en önemli hedeftir. Ayrıca elektronik pasaportların en önemli bileşeni dijital imzadır. Bütünlüğü sağlamak için bir temel olarak kabul edilir.

daha güvenli

Geleneksel pasaportların aksine, elektronik pasaportlar insanların kendilerinden veri silmelerine izin vermez. Böylece pasaport sahiplerinin güvenliğini arttırır. Bu eylem aynı zamanda piyasadaki sahte pasaportların sayısını azaltmaya da yardımcı olacaktır. Elektronik pasaportlar, pasaporta gömülü bir elektronik çipte saklanan biyometrik bilgilerin ek güvenliği ile donatılmıştır. Ek olarak, çok katmanlı bir filme holografik görüntülerle gömülürler. Film renk değiştirebilir ve ışığın altında hareket edebilir. Ayrıca demografik bilgiler, biyometrik bilgiler ve kart sahibi bilgilerini de içerirler. Elektronik pasaportlar, %100 güvenlik sağlamak için hamiline ait 10 parmağın hepsinin parmak izlerini içerdiğinden güvenli kabul edilir. Bunun dışında, e-pasaport devrimi için önemli bir nimet olan iris tarama, renkli fotoğraflar ve dijital imzayı içerirler. İyileştirmeler yapmak için parmak izi taraması ve iris taraması da dahil olmak üzere ePassports’a yavaş yavaş gelişmiş biyometri ekleniyor.

Bu, suçun araştırılmasına yardımcı olur

Yetkililer biyometri kullanarak bir vatandaş hakkında güvenilir bilgi edinebilirler. Sonuç olarak, cezai soruşturmalarda kolluk kuvvetlerine ve diğer devlet görevlilerine yardımcı olur. Ayrıca, e-pasaportun çalınması veya kaybolması durumunda kullanıcı, bilgileri doğrulamak için veri tabanını kullanabilir. Ayrıca, yetkililerin elektronik olarak daha düşük bir maliyetle tam denetim yapmalarına olanak tanır. Portekiz hükümeti, 2006 yılında ulusal elektronik pasaportunu tanıttı. Edinilen bilgilere göre, elektronik pasaportlar Portekiz’in ICAO uluslararası standartlarını ve AB düzenleyici çerçevesini desteklemesine önemli ölçüde yardımcı oldu. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Konseyi, hava seyrüseferi, sınır geçiş prosedürleri, hava taşımacılığı ve güvenliği, hava afet soruşturması vb. ile ilgili Standartları ve Tavsiye Edilen Uygulamaları (SARP) kabul etmiştir. havayolu operatörleri, gümrükler, göçmenlik ve diğer yetkililer dahil.

Yasadışı girişleri önlemek ve güvenliği artırmak için 120’den fazla ülkede biyometrik pasaportlar kullanılmaya başlandı. 2008 yılında Slovakya elektronik pasaport vermeye başladı. Ayrıca Peru, kimlik hırsızlığıyla mücadele etmek için biyometrik pasaport teknolojisini kullanıyor. Roma ve Napoli de yüz tanıma özelliklerine sahip elektronik pasaportlar yayınladı. Buna ek olarak, Bangladeş kısa süre önce e-pasaport altyapısının kurulduğunu duyurdu ve Pakistan’ın 2022’de e-pasaport hizmetlerini başlatması bekleniyor.

Nepal, yıllar süren gecikmeden sonra nihayet elektronik pasaport vermeye başladı.

İsrail’de gezginler için biyometrik tanımlama teknolojisi de kullanılmıştır. Ülkenin pasaport politikası 2017 yılında güncellenmiş ve tüm vatandaşlar için pasaport ve biyometrik kimlik kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

Ek olarak, Suudi Arabistan yakında e-pasaport uygulamasını planlıyor ve Hintlilerin geçmişte diğer ülkelerin yaptığı gibi yakın gelecekte e-pasaport alması bekleniyor.

Çevrimiçi seyahat acenteleri için kılavuzu okuyun

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *