Bir Mobil Cihazda Verilerinizi Güvende Tutmak için 8 Temel Gizlilik Aracı

Diposting pada

Günümüzde akıllı telefonlar, kullanıcılarının tüm özel bilgilerini pratik olarak saklar. Parasal işlemlerde kullanılırlar. Yazılı iletişim, sosyal ağlar, eğlence, akıl hastaları için terapötik yardımlar vb. Bu nedenle veri güvenliği birincil öneme sahiptir.

1. Yanlış gitme olasılığı

Her gün yeni kimlik hırsızlığı planları ve siber güvenlik riskleri ortaya çıkıyor. Ve insanların aletlerini yanlış yere koyması da alışılmadık bir durum değil. Telefonunuzda resmi iş yapan bir tüccar iseniz dikkatli olmalısınız. Hatta araştırma yapan bir öğrenci bile.

Açık Wi-Fi’yi sık kullanmaları nedeniyle öğrenciler siber suçluların ana hedefidir. İnternette bir şey bulmak için acele eden insanlar her zaman dikkatli olmayabilirler.

Araştırma makaleniz için şüpheli web sitelerini kaynak olarak kullanmaktan kaçının. Veya bir üniversite destek topluluğu aradığınızda. Bir öğrencinin isteyebileceği her şeyi sunan WritePaper gibi bir hizmet bulma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, çevrenize sorun. ziyaret etmek https://firstworldneeds.com/ Mobil cihazlarda verilerinizin güvenliğini sağlama hakkında daha fazla bilgi edinin. Yanıt olarak, gelişmiş veri güvenliği protokollerini kullanırlar. Orada saklanan tüm bilgileri korumak için.

Ayrıca kişisel bilgilerinizin ifşa olma riskiyle karşı karşıyasınız. Telefonunuzu, cüzdanınızı veya diğer değerli eşyalarınızı kaybederseniz. Channel Pro Network, her yıl 70 milyon cep telefonunun çalındığını veya yanlış yere yerleştirildiğini tahmin ediyor. Sadece %7’si asla bulunamaz ve sahiplerine iade edilir. Bu, aletinizi ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın, yine de bir dereceye kadar risk beklemeniz gerektiği anlamına gelir.

Adınızın, paranızın veya hesaplarınızın çalınma riski vardır. Sizinle ve işlemleriniz hakkında birçok bilginin orada saklandığını göz önünde bulundurursak. Sıra ne zaman uzmanlara gelirse. Şirketin tescilli bilgilerinin kaybı, operasyonları üzerinde yıkıcı etkilere neden olabilir.

Neyse ki, elektronik ekipmanı korumak için birkaç seçenek var. Bunlar şu anda kullanmanız gereken en önemlileridir.

2. Şifrenizi değiştirin

Bu, birçok insanın görmezden geldiği en temel ihtiyaçtır. Çoğu akıllı telefon sahibi (Tüketici Raporları anketinde %64) cihazlarını parolayla korumaz. Bu davranış kesinlikle kabul edilemez.

Cihazınızı bir şifre ile kilitleyin ve kullanmadığınız zamanlarda bu şekilde saklayın. Varsayılan fabrika kodunu kullanmak yerine yeni bir kod belirleyin. Kullanılacak minimum basamak sayısı 6’dır. Aynı şekilde, kolayca tanınabilir bilgileri parola olarak kullanmaktan kaçının. Doğum gününüz veya düğün tarihiniz gibi.

Tamamen tahmin edilemezse, daha da iyi. Ayrıca, aynı kodu birden fazla hesap arasında paylaşmamalısınız. Onları kaybederseniz veya unutmaya başlarsanız, onları geri almanın her zaman bir yolu vardır. Başka bir seçenek de bir şifre yöneticisi kullanmaktır.

3. İndirmeden önce düşünün

Telefonunuza bir virüs veya kötü amaçlı yazılım yüklemek istiyorsanız. Sahte bir uygulama indirmek, bunu yapmanın basit bir yoludur. Örneğin, finansal verileri hedefleyen bazıları var. Herkes zamandan tasarruf etmek, çalışmayı artırmak veya organizasyonu artırmak için programları kullanmaktan yararlanabilir. Ancak, dikkatlice seçin ve seçin.

İşte bu konuda bazı öneriler:

  • Yalnızca Google Play Store veya Play Market’te bulunan uygulamalar indirilmelidir. Bu ortamlar, dağıtılan kodun hatasız ve güvenli olduğunu tatmin edici bir şekilde garanti eder.
  • Satın almadan önce başkalarının yorumlarda ne söylediğine bakın.
  • Finansal planlarınızı dikkatli seçin. Önemli bir uyarı işareti, sizden tekrar tekrar kişisel bilgilerinizin istenmesidir.
  • “Bilinmeyen kaynaklardan” indirmeler Android ayarlarında devre dışı bırakılabilir.
  • Bir uygulamanın talep ettiği izinlerin listesini kontrol edin. Mikrofonu, konumu, kamerayı kısıtlamak için “Uygulamayı kullanırken” öğesini seçin. Ve yalnızca uygulama kullanımdayken aramaya erişebilirsiniz.
  • Uygulamanın hassas verilere erişmesi gerekiyorsa, başka bir çözüm arayın. Örneğin, bir el feneri uygulamasının konum hizmetlerinize erişim talep etme hakkı yoktur.

4. Telefonumu Bul özelliğini etkinleştirin.

Bu işlev, yanlış yerleştirilmiş bir araç bulmanın yanı sıra birçok durumda kullanışlıdır. Bu, aletin uzaktan tamamen silinebilmesini sağlar.

Telefonunuzu sık sık kaybederseniz ve her yerde aramanız gerekiyorsa, bir hava durumu çıkartması iyi bir yatırım olabilir. Ancak, verileri uzaktan merkezi olarak silme yeteneği çok önemlidir.

iPhone’unuzu kaybettiyseniz, iCloud hesabınızda “Telefonumu Bul” seçeneğine giderek onu bulabilirsiniz. Android akıllı telefonlar da aynı görevleri yerine getirebilir. Ayarlar > Güvenlik’ten Cihazımı Bul’a erişmeniz yeterlidir. Açık olup olmadığını kontrol edin. Sonra hırsızlık veya kayıp durumunda. Dizüstü bilgisayarınızda bir masaüstü tarayıcı kullanarak cihazınızdaki tüm verileri tamamen silebilirsiniz. Aynı özellik, kablosuz kulaklıklar veya başka herhangi bir giyilebilir cihaz türü için kullanılabilir.

5. Sanal bir özel ağ kullanın

Herkese açık Wi-Fi veya diğer güvenli olmayan ağları mı kullanıyorsunuz? Bir sanal özel ağ (VPN) programı gereklidir. Bir sanal özel ağ uygulaması kullanmak, hassas bilgileri korur. olduğu sırada İnternet üzerinden iletilen. IP adresinizi gizler ve siteye dünyanın başka bir yerinden erişiyormuşsunuz gibi görünmesini sağlarlar.

Bu, özellikle finansal işlemler yaparken veya internet üzerinden çevrimiçi alışveriş yaparken önemlidir. Sanal bir özel ağ ile çevrimiçi eylemleriniz izlenemez.

6. Sisteminizi düzenli güncellemeler alacak şekilde ayarlayın

Yeni yamalar ve protokoller genellikle yazılım yükseltmelerine dahil edilir. Tedarikçiler, yeni tehditler ortaya çıktığında sistemlerin her zaman güncel olmasını sağlar. Bu, her zaman donanımınızın en son sürümlerini kullanmanızı gerektirir. Bu, kullanabileceğiniz tüm uzantıları içerir.

Bu, Ayarlar menüsünde Ağ Ayarları ve ardından Otomatik Güncellemeler seçilerek yapılandırılabilir. İndirmelerini ücretsiz Wi-Fi’ye bağlı olduğunuz zamana göre planlayabilirsiniz. Örneğin, mobil veri planlarından tasarruf etmek için.

7. IMEI’sinin farkındadır

IMEI kısaltması, dünya çapındaki mobil cihazların benzersiz tanımlayıcısını ifade eder. Her elektronik cihaza benzersiz bir numara atanır. Bir yere yazın ve güvenli bir şekilde koyun. Ya telefonun pilinin altında gizlidir ya da telefonun ayarlarındadır.

Bu, kaybolması veya çalınması durumunda onu daha kolay bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu kodu biliyorsanız, iyileştirme yoluna çok daha erken başlayabilirsiniz.

8. Her ihtimale karşı verilerinizin bir kopyasını saklayın

Bunu manuel olarak yapabilir veya buluta senkronize edebilirsiniz. Bu tür veri yedekleme, telefonunuz kaybolsa veya hasar görse bile verilerinizin güvenli ve sağlam olmasını sağlar. Fotoğraflarınızı, müziklerinizi, belgelerinizi ve kişilerinizi yedekleyebilirsiniz. buluta aktarın, böylece cihazınız kaybolsa veya çalınsa bile onları kaybetmezsiniz.

Bu, aksi takdirde veri kaybına neden olabilecek uygulama çökmesi durumunda kullanışlıdır.

Özetlemek

Hiç kimse siber suç veya kimlik hırsızlığı riskini hafife almamalıdır. Tüm hassas bilgilerinizi akıllı telefonunuzda tutuyorsanız, güvende tutmak için her türlü önlemi almalısınız.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *