Blockchain, birden fazla uygulamaya sahip yıkıcı bir teknolojidir. Aracılık, birçok oyuncunun büyük miktarda veri alışverişi yapması gereken sağlık hizmetlerinde önemli bir rol oynar. Bu sektörde güvenilirlik, verimli bilgi yönetimi için kritik öneme sahiptir. Blockchain, oyuncular arasındaki iletişimin güvenini artırmak ve güvenliği ve hesap verebilirliği artırmak için diğer alanlarda kullanılabilir. Bu uygulamalara ve blockchain’in bu endüstrileri ilerletmeye nasıl yardımcı olabileceğine bir göz atalım.

İşte blockchain teknolojisinin gelecek olmasının en önemli nedenleri

İşlemlerin değişmezliği

Blockchain geliştirme, merkezi olmayan ve dağıtılmış bir çerçeveye sahip dağıtılmış bir veritabanıdır. Değişmezlik özellikleri, verilerin pratik ve kurcalanmaya karşı korunmasına olanak tanır. Teknoloji aynı zamanda işlemlerin değişmezliğini sağlar, yani veriler zaman içinde değiştirilemez veya manipüle edilemez. Blok zincirleri, bileşenlerin izlenmesinden mevzuata uygunluğun sağlanmasına kadar çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Değişmezlik, finansal hizmetler, sağlık hizmetleri ve imalat dahil olmak üzere birçok endüstri için de önemli bir özelliktir.
izmir eskort
Blockchain teknolojisiyle yapılan işlemlerin değişmezliği, merkezi olmayan bir sistemde bir kişi verileri değiştirebildiğinde özellikle önemlidir. Örneğin, çifte %51 saldırısı, çok sayıda işlemin iptal edilmesine neden olabilir. %51 saldırısı, ağın kontrol edilmesini ve bilgisayar korsanları tarafından blokların ve verilerin değiştirilmesini içerir. Değişmezlik, yatırımcıları bu saldırılara karşı korur. Değişmezlik özelliği, belirli bir düzeyde dinlemenin istendiği senaryolarda özellikle önemlidir.

Siber riski azaltmak

Tedarik zincirinde blok zinciri kullanmak siber riskleri azaltmaya yardımcı olabilir, ancak bu yeni teknolojiyi uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı zorluklar var. Blok zincirleri, doğrulanabilir bir kimliğe bağlı kalıcı ve denetlenebilir bir işlem geçmişi oluşturur. Bu yazıda, bu zorluklardan bazılarını ve blockchain’in potansiyel faydalarını tartışıyoruz. Blok zincirinin merkezi olmayan yapısı, tüm tarafların bir işlemdeki katılımcıların kimliği ve ne zaman ve nerede gerçekleştiği konusunda anlaşmalarına olanak tanır. Sonuç olarak, her işlemin ayrıntıları kolayca doğrulanabilir ve tartışılması olası değildir. Ayrıca bu kayıtların kalıcı olması nedeniyle işlemlere ilişkin kanıtların hacklenmesi söz konusu değildir.

Blok zinciri, parola ihtiyacını ortadan kaldırarak dolandırıcılık ve mükerrer işlem olasılığını ortadan kaldırır. Her işlemin mülkiyeti ve orijinalliği kanıtlamak için dijital bir imzası vardır. Blockchain teknolojisi kurcalamaya karşı korumalıdır ve her sektör için faydalıdır. Herhangi bir dijital varlık veya işlem bir blok zincirine girilebilir ve böylece korunabilir. Bu, blockchain’i bugün mevcut olan en güvenli siber güvenlik protokollerinden biri yapar. Şirketler ve hükümetler için önemli tasarruflarla sonuçlanması muhtemeldir.

Daha hızlı işlemler

Blockchain teknolojisini kullanmak daha hızlı işlemleri kolaylaştırabilir. Bankanın işlemi gerçekleştirmesi için günlerce beklemek yerine saniyeler içerisinde işlem yapılabilmektedir. Daha hızlı işlem süreleri, kripto para birimlerini çok daha düşük ücretlerle alıp satabilen tüketicilere fayda sağlayacaktır. Ayrıca, aracıyı kesecektir. Ve daha fazla insan kripto para birimlerini bir yatırım olarak gördüğünden, paralarından daha iyi getiri elde etmelerine yardımcı olur. Peki blockchain teknolojisi nasıl çalışır?

Merkezi bir otorite aracılığıyla yapılan bir işlemin sonuçlanması birkaç gün sürebilirken, blok zinciri tamamen farklı bir hikaye. Yalnızca mesai saatleri içinde faaliyet gösteren geleneksel finans kurumlarının aksine, blockchain işlemleri dakikalar içinde tamamlanabilir ve son derece güvenlidir. Ayrıca, blok zinciri her zaman açık olduğu için saat dilimi sorunu yoktur. Bu özellikle uluslararası ticaret için yararlıdır. Farklı ülkeler arasındaki zaman farkı, işlemlerin çok daha uzun sürmesine neden olur, ancak blockchain bu sorunları ortadan kaldırır.

Artan sorumluluk

Medya ve eğlence endüstrisi, blockchain teknolojisinden önemli faydalar elde ediyor. Bu dağıtılmış defter yaklaşımı, tümü medya içeriği sunumu için kritik olan şeffaflık, verimlilik, hız, güvenlik ve kontrol sağlar. Ek olarak, blockchain telif hakkı ihlalini ve reklam sahtekarlığını sınırlama potansiyeli sunar. Bunun benimsenmesi, endüstrinin içerik satın alma ve satma gibi dahili süreçlerini iyileştirmesine yardımcı olacaktır. Ancak sektörün tüm sorunlarını çözmeyecektir. Medya şirketlerinin blok zincirinin operasyonlarına nasıl fayda sağlayabileceğini düşünmesi zorunludur.

Örneğin blockchain, etik tedarik zincirlerini sağlamak ve kamu finansmanını izlemek için tasarlanmıştır. Bu iki avantaj, iktidardaki kişilerin güvenini ve hesap verebilirliğini oluşturmaya yardımcı olabilir. Blockchain sabit verileri kaydettiği için yolsuzlukla mücadeleye yardımcı olabilir ve insanların tıbbi kayıtlara tam erişimi olmasını sağlayabilir. Ayrıca içeriğin üçüncü tarafça doğrulanmasını sağlar ve tedarik zincirini etik tutar. Bu teknolojiyle ilgili hala riskler olsa da, araştırmaya değer. İşte kamu kurumları için blockchain’in faydalarından bazıları:

Para biriktir

Küresel havayolu endüstrisi, blok zinciri teknolojisini operasyonel verimliliği artırma potansiyeli açısından değerlendiren bir organizasyon örneğidir. Teknoloji, havayollarının bir uçaktan diğerine geçerken kargoları kaydetmesine olanak tanıyor ve potansiyel olarak havayolu endüstrisine yılda 300 milyon Pound tasarruf sağlayabiliyor. Blockchain teknolojisi, birden fazla tarafın aynı verilere yüksek düzeyde güvenlik ve güvenilirlikle erişmesine izin veren dağıtılmış bir veritabanıdır. Ayrıca lojistik maliyetlerini düşürmeye yardımcı olarak işletmeler için önemli maliyet tasarrufları sağlar.

Geleneksel sistemlerde tüketiciler, işlemleri doğrulamak için üçüncü taraflara ödeme yapar. Bu üçüncü şahıslar, belgelerin imzalanması ve evliliklerin gerçekleştirilmesi gibi görevleri yerine getirir. Blockchain ile bu üçüncü taraflar artık dahil olamaz ve ilgili maliyetleri ortadan kaldırır. Örneğin, işletmeler kredi kartlarını kabul ederken küçük ücretlere tabidir. Ancak Bitcoin ile merkezi bir otorite olmadığı için herhangi bir ücret de söz konusu değildir. Ayrıca, kredi kartı işleme maliyeti blok zincirine kıyasla düşüktür ve ücretler ihmal edilebilir düzeydedir.

Bagikan:

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.