Dikiş makinenizle nasıl dikilir

Diposting pada

Bu makale size bir dikiş makinesiyle nasıl dikileceğini öğretecektir. İğnenizi yukarı ve aşağı hareket ettirmek, iplik tansiyonunu ayarlamak ve başlangıç ​​dikişlerinizi kilitlemek için volanı nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Dikişleri kilitlemek için bir tutamaç veya kadran topuzu da kullanabilirsiniz. Bu ipuçları dikişi kolaylaştırır.

İğneyi yukarı ve aşağı hareket ettirmek için bir el çarkı

İğneyi yukarı ve aşağı hareket ettirmek için volanı kullanırken En iyi bilgisayar nakış makinesi, sorunsuz döndüğünden emin olmak önemlidir. Yakalanırsa veya sıkışırsa dikiş yapmanızı engeller. Bu sorunu çözmek için, çarkın serbestçe hareket edebilmesi için makinenize düzgün bir şekilde iplik taktığınızdan emin olun.

Volan, dikiş makinesi iğnesinin eksenine bağlıdır ve pedaldan daha düşük bir hızda döner. El arabasını geriye doğru yuvarlamanın sorunlara neden olabileceğini unutmamak önemlidir. Ayrıca ipliğinizi dolaştırabilir, bu yüzden bükerken dikkatli olun.

Yeterince kullanılmazsa dikiş makinesi çarkı sıkışabilir. Bu, astarlı bir mahfaza veya el çarkının içindeki aşınmış bir dişliden kaynaklanabilir. Nedeninden emin değilseniz, size yardımcı olması için kalifiye bir tamirciye başvurun.

Cihazınızın sağ tarafında, iğneyi yukarı veya aşağı hareket ettirmenizi sağlayan bir el çarkı bulunur. Saat yönünün tersine çevirmek elle dikiş gerektirir. Volan sağa döndüğünde iğne size doğru döndüğünde yukarı doğru hareket eder. Volanı çevirirseniz, mekanizma geri dönecektir.

Volanı döndürürken, masura ipliğinin iğne plakasının üzerinden çekildiğinden emin olun. Masura iğne plakasının üzerine çekilmiyorsa, baskı ayağını kaldırın ve üst ipliği dışarı çekin. Masura ipliği baskı ayağının altında görünmelidir.

Dikişe başlamaya hazır olduğunuzda, makinenizi sağlam bir dikiş masası veya dolabının üzerine yerleştirin. Rahat bir sandalyeye oturun. İğnenin doğru yerleştirildiğinden emin olun ve ayarları buna göre yapın. Tamamen test etmeden dikiş makinenizi fişe takmamayı unutmayın.

Eski dikiş makinenize servis vermeniz gerekebilir. Cihazınız garanti kapsamındaysa, onarım için bir tamirhaneye götürebilirsiniz. Aksi takdirde, yerel kumaş mağazanıza danışmalısınız.

Dikiş makinesinde iplik tansiyonu

Bir dikiş makinesinde iplik tansiyonunu ayarlamanın birkaç yolu vardır. Çoğu makinede, gerilimi ayarlamak için çevirebileceğiniz bir kadran veya düğme bulunur. Düğme veya kadranın üzerinde genellikle bir numara bulunur. Sayı gerilimi gösterecektir. Daha eski makinelerde ayrıca tutamak ve gövde arasında küçük bir yay bulunabilir.

Diktiğiniz kumaşa bağlı olarak tansiyonu azaltmak isteyebilirsiniz. Hafif kumaşlar için varsayılan ayar dörttür. Ancak, gerilimi üç veya ikiye ayarlamak isteyebilirsiniz. Daha ince kumaşlar için 4’ten başlayıp aşağı doğru inmelisiniz. Daha kalın, daha ağır kumaşlar için orta ayardan başlamayı tercih edebilirsiniz.

Emin değilseniz, bir kumaş parçası üzerindeki tansiyonu ayarlayabilirsiniz. Mükemmel tansiyonu bulmak için üst iplik tansiyonunu küçük artışlarla ayarlayabilirsiniz. Sonuçlardan memnun olduğunuzda gerilim doğrudur. Çok sıkıysa, dikiş tuhaf görünecek ve kumaş toparlanacaktır.

Üst ipliğin gerginliği bir dikiş ustası Makine genellikle ayarlanacak ilk cihazdır ve masura gerginliği yalnızca iplik çok ağırsa ayarlanmalıdır. Üst gerilimi ayarlamak için namlu mahfazası vidasını çeyrek tur çevirin. Bu gerilimi arttırır veya azaltır. Dikişten önce birkaç yerde gerginliği kontrol ettiğinizden emin olun.

Basit bir tornavida, dikiş makinenizin gerginliğini kolayca kontrol edebilir. Esneme konusunda emin değilseniz, ipliğin nasıl göründüğünü ve nasıl davrandığını kontrol etmek için birkaç inçlik hurda kumaş dikmeyi deneyin. Üst iplik turuncu görünür ve masura siyaha döner. Üst iplik çok gevşekse, farklı renkte bir üst iplikle tekrar dikin.

Dikiş makinenizdeki iplik tansiyonu çok gevşek olduğunda, dikiş makineniz kumaşta o kadar hızlı hareket etmeyebilir. İplik kumaşın ortasında kilitlenebilmelidir. Çok sıkı veya çok gevşek ise dikişlerin gevşemesine neden olabilir.

Bir kadran veya topuz kullanma

Dikiş makinesindeki düğme veya düğme, dikişlerinizin uzunluğunu ve desenini değiştirmenize olanak tanır. Hassas kumaşlar için daha kısa dikişler veya daha güçlü dikişler için daha uzun dikişler dikebilirsiniz. Dikiş uzunluğu önemlidir çünkü daha kısa dikişleri çekmek daha zordur. Zigzag gibi dekoratif dikişler için uzun bir dikiş kullanılabilir. Birçok dikiş makinesinde, dikiş uzunluğunu ayarlayan bir kadranı veya kolu bulunur.

Dikiş makinesinin sağ tarafındaki kadran, dikiş uzunluğunu ayarlamanıza olanak tanır. Genellikle resimli bir dikiş kılavuzunun yanındadır. Dikiş yaparken bir kadran veya topuz kullanmak kumaşınız için doğru dikişi seçmenize yardımcı olacaktır. Projeye başlamadan önce bir düğme kullanarak dikiş ayarlarını yapın.

Dikiş makinenizdeki bir düğme veya başka bir kadran, iplik tansiyonunu kontrol eder. Doğru kullanırsanız her iki tarafta da harika dikişler elde edebilirsiniz. Yeni başlayanlar için en düşük ayar en iyisidir. Dikiş makinesi ile daha rahat hale geldikçe, kadran kullanılarak tansiyon manuel veya otomatik olarak ayarlanabilir.

Dikiş makinesinde kadranı veya kolu kullanırken, dikiş yaparken iğneyi ortalamayı unutmayın. Bu, iğnenin kırılmasını önleyecektir. Ayrıca, iğneyi ortalamayı ve düz bir dikiş kullanmayı unutmayın. Çoğu kılavuz, her dikiş için doğru gerginlik ayarını sağlar.

Dikiş makinesi kılavuzunuz, modelinize özel bilgiler de sağlamalıdır. Kılavuzunuz yoksa, çevrimiçi olarak bulabilirsiniz. Bunu almak için üreticiyle de iletişime geçebilirsiniz. Bazı kitapçıklar ücretsiz, bazıları ise size küçük bir ücrete mal olacak.

Birçok dikiş makinesinde, baskı ayağının basıncını kontrol eden bir topuz veya kadran bulunur. Bu, farklı kumaş kalınlıklarını barındırmanıza izin verir. Bazı makinelerde ayrıca iğne konumu için bir anahtar bulunur. Bu özellikler, dikiş makinenizle kenar veya diğer özel dikişleri dikmeniz gerektiğinde çok kullanışlıdır.

Profesyonel kullanım için dikiş makinesi hızı önemli noktalardan biri olabilir. Yerli makineler daha yavaş bir hızda çalışır. Ayrıca iyi çıktı için birden fazla aksesuar gerektirirler. Masuraya ek olarak bir baskı ayağı, ilik ayağı, uzatılabilir masa ve saklama ünitesi olmazsa olmazdır. Kumaşı esnek tutmak için hem güçlü bir iğneye hem de güçlü bir ipliğe sahip olmak önemlidir. Birçok dikiş makinesinde otomatik iplik kesici bulunmaz, bu nedenle mutlaka bir tane arayın.

Ev tipi dikiş makineleri genellikle daha hafif malzemelerden yapılır ve endüstriyel dikiş makinelerine göre daha fazla özelliğe sahiptir. Ayrıca daha dayanıklıdırlar, bu da onları ev kullanımı için mükemmel bir seçim haline getirir. Ayrıca endüstriyel modellerden daha ekonomiktirler. Ancak endüstriyel dikiş makineleri kadar hızlı değiller ancak endüstriyel muadillerine göre daha geniş bir uygulama yelpazesi sunuyorlar.

Overlok dikiş makineleri, bitmiş kenarların yanı sıra dayanıklı dikişler dikmek için kullanılabilir. Bu makineler aynı zamanda iki parça kumaş dikmek için de kullanılabilir. Bu makineler genellikle örme kumaşların dikilmesinde kullanılır ve temiz ve mükemmel kenarlar oluşturabilmektedir. Hız aşırtma cihazlarının dikişleri boyunca uzanan güvenlik dikişleri de vardır. Bazılarında iliği kesen ve temiz bir yüzey sağlayan bir ilik kesici bulunur.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *