Dubai nüfusunun hızlı büyümesi nedeniyle deniz ürünlerine olan talep ve bulunabilirlik oldukça dengesiz. Küçük işletme sahipleri için en fazla potansiyele sahip sektörlerden biri su ürünleri yetiştiriciliğidir. Gençliğin kaynağı bu sektörün ana motivasyonudur. Bir balık çiftliği şirketi mi kurmak istiyorsunuz? Bir balık çiftliği iş planı oluşturmaya yönelik adım adım yaklaşımın yanı sıra bazı ilginç iş konseptlerini burada bulabilirsiniz.

Balık yetiştiriciliğinin iş fırsatı, bilgi, beceri ve yakın günlük denetim gerektirir. Tüm dünyada ticari balık yetiştiriciliğinin finansal açıdan karlı bir ticari faaliyet olduğu kanıtlanmıştır. Balık, protein oranı yüksek, kalorisi ve kolesterolü düşük, keyifli ve besleyici bir besindir.

Balık yetiştiriciliğinin karlılığı

Balık yetiştiriciliği, çeşitli nedenlerle başarılı bir endüstridir. Bunlardan bazıları aşağıdadır:

 • Dünyada en hızlı büyüyen gıda üretim endüstrilerinden biri balık yetiştiriciliğidir.
 • Balık ve balık ürünlerine olan talep yüksek ve dünya çapında artıyor.
 • Balık ve balıkla ilgili şeyler her zaman yüksek talep görüyor ve yüksek fiyatlara hükmediyor.
 • Balık yetiştiriciliği, çok sayıda operasyonel ve destek işi yaratarak ekonomiye katkıda bulunur.
 • Hızlı büyüme oranlarına sahip birçok balık türü vardır. Bu balık türleri, yatırımınızdan hızlı bir geri dönüş için yetiştirilebilir.
 • Bu iş, başka işleri veya meslekleri olan kişiler tarafından da başlatılabilir.
 • Balık yetiştiriciliği faaliyetleri de bankalardan mali destek almaya uygundur.

Balık Yetiştiriciliği İş Planlarına Yeni Başlayanlar Kılavuzu

1. Yetiştirilecek balık türünü seçin

Balık yetiştiriciliğine başlarken ilk düşünülmesi gereken şey yetiştirdiğiniz balığın cinsidir. Yüksek verimli balık yetiştiriciliğinin en popüler ticari kavramları, tilapia balık yetiştiriciliği, karides yetiştiriciliği, süs balıkları yetiştiriciliği ve yengeç yetiştiriciliği vb. Dubai işine başlamak Daha fazla iş fikri için

2. Piyasayı anlayın

Balık yetiştiriciliği işine başlamadan önce fizibilite araştırması ve iş planlaması şarttır. Bir balık çiftliğine başlamadan önce kapsamlı bir pazar analizi yapın. Bölgenizdeki pazar ihtiyaçlarını bilin. İhracat için balık yetiştirmeye başlamayı planlıyorsanız, önceden balık işleme tesisleriyle görüşün. Kullanmak isteyebileceğiniz alternatif bir pazarlama planı hazırlayın. Kontrol edebilirsin Serbest bölge şirketi kurmak Daha fazla bilgi için.

3. Balık yetiştirme becerilerinizi geliştirin

Balık yetiştiriciliği işine başlamak özel uzmanlık gerektirir. Devlet tarafından işletilen çiftliklerde eğitim alabilirsiniz.

Gelişen bir balık çiftliğinde çalışarak su kalitesini yönetmeyi, hastalıkları kontrol etmeyi, balıkları beslemeyi, pazarlamayı ve işlemeyi öğreneceksiniz.

4. Balık yetiştiriciliği için bir iş planı hazırlayın.

 • Başarılı bir balık başlatmak istiyorsanız, bir iş stratejisi belgesi oluşturmak çok önemlidir. En temel haliyle bir iş planı, bir şirketin gelecekteki operasyonel çabaları için bir yol haritası görevi gören bir belgedir.
 • Ayrıca yatırımcılardan sermaye sağlamak için en önemli araçtır. Balık yetiştiriciliği iş planınız, aşağıdakiler de dahil olmak üzere aşağıdaki temel zorlukları ele almalıdır:
 • Balık çiftliği işletme maliyetleri, hem başlangıç ​​hem de devam eden.
 • İstediğiniz pazar
 • Fiyatlandırma planı
 • kar marjı
 • Balıkları nerede ve nasıl satarsınız?

5. Bir balık çiftliği işletmesi için başlangıç ​​maliyetlerinin belirlenmesi.

Bu tarım endüstrisinde, öncelikle iki tür sermaye yatırımı vardır. Birincisi sabit bir sermaye maliyeti, ikincisi ise bir işletme maliyetidir. Arazi ve binalar, zanaat havuzları, ulaşım araçları, sıhhi tesisat armatürleri, birçok tank, oksijen ölçer vb. sermaye maliyetine dahildir.

Bu tarım sektöründe başlıca iki tür yatırım vardır. İkincisi bir işletme maliyeti iken, birincisi sabit bir sermaye maliyetidir. Sermaye maliyeti, arazi, binalar, zanaat havuzları, ulaşım ekipmanı, sıhhi tesisat armatürleri, birçok tank, oksijen ölçer vb.

İşletme maliyetleri, yumurta veya yavru alımı, balık yemi, enerji, benzin, işçilik, kimyasallar, ilaçlar, vergiler, sigorta, telefon, ulaşım ve diğer bakım maliyetlerini içerir.

İşinize başlamadan önce, istediğiniz balık çiftliği işletmesinin eksiksiz bir maliyet analizini hazırlayın. Yetiştirmeyi seçtiğiniz balığa bağlı olarak, hesaplamalar farklı olacaktır. Ek olarak, toplam arazi alanınızı ve istediğiniz üretimi göz önünde bulundurun.

Bagikan:

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.