Söz verildiği gibi, en iyi çevrimiçi eczane uygulaması geliştirme şirketinden bir eczane uygulaması kullanmanın en önemli yedi avantajını burada bulabilirsiniz. Onları okumak için bir dakikanızı ayırabilir misiniz?

#1. Dijital pazarlama platformu

Tıp için mobil uygulama geliştirme, eczane hizmetlerinizi tanıtmanın yenilikçi bir yolunu oluşturmanıza olanak sağlayabilir. İstediğiniz zaman kullanmak ücretsizdir!

#2. Daha fazla müşteri edinin

Müşterilerinizle etkileşim kurma fırsatı önemli bir avantajdır. Sadece müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayıp tatmin etmekle kalmaz, müşterileriniz için daha erişilebilir ve anlaşılır olursunuz ve her zaman “yakında” olursunuz.

#3. Artan rekabet yeteneği

Çevrimiçi eczane uygulama geliştirme çözümlerinin, parçası olduğunuz işte rekabetinizi artırmak için harika olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Bu şaşırtıcı değil çünkü bu uygulamalar müşterilerinizle istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde gerçek zamanlı iletişim kurmanıza izin veriyor.

#4. Kurumsal markalar için marka tanıma

İşletmenin imajını somutlaştıran tanınmış bir eczane markası yaratmak gerekli değildir. Çekici bir kullanıcı arayüzü düzenine sahip bir mobil uygulama, eczane zinciri markasının doğal bir devamı haline gelerek bu konsepti gerçekleştirmenin harika bir yolu olabilir.

#5. Reçeteli ilaçların online satışı

Çevrimiçi ilaç satmak, sağlık hizmetleri için mobil uygulamalar geliştirmeye başlamanın bir başka nedenidir. Esasen her iki tarafın da mutlu olduğu klasik bir kazan-kazan durumundayız:

#6. Sürekli iş geliştirme

Hareket etmenin yaşamak olduğunu iddia ederler. Bu, ilaç işine ek olarak doğrudur. Şirketinizi çalışır durumda tutmak için müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamanız (veya muhtemelen öngörmeniz) önemlidir. Eczane uygulaması kitlenizi tanımanıza yardımcı olabilir.

Eczane programının özellikleri

Uygulamanın özelliklerini, her biri özel olarak belirli bir kullanıcı grubunu hedefleyen iki ayrı bölüme ayırmanızı öneririz.

#1. Alıcılar için özellikler

Kullanıcı Kişisel Profili: Bir kullanıcı, uygulamanız aracılığıyla kaydolur ve ardından temel kişisel bilgilerle (yaş ve cinsiyet, ad vb.) bir profil oluşturur.

Kapsamlı ürün kataloğu: Bu kadar kullanışlı bir özellik, müşterinin seçimi ve fiyatları rahat bir ortamda kendi başına kontrol etmesine olanak tanır.

Reçeteleri Yükle: Hasta, hızlı erişim için diğer kişisel bilgilerle birlikte doktordan reçeteyi kaydedip yükleyebilmekten heyecan duyacaktır. Bu nedenle ilaç veri tabanınızda ihtiyacınız olan ilaçları hızlı bir şekilde bulabilir.

Akıllı Arama: Hiçbir çevrimiçi eczanenin onsuz çalışamayacağı son derece önemli bir özellik. Belirli bir filtreleme sistemi kullanarak arama motorunuzu tamamladığınızdan emin olun.

İlaç Bilgileri: Aşağıdakiler dahil olmak üzere her ilaç için ayrıntılı bilgi gereklidir:

İlaç dozajı, yan etkiler, dozaj ve diğer detayları içeren tam ilaç açıklaması. Açıklama metnine ilacın resminin (paket içi ve dışı) dahil edilmesi de önerilir.

İlaç karşılaştırması: Ayrıca, kullanıcı farklı ilaçları (etkinlik, etkinlik, fiyat aralığı vb.) karşılaştırma seçeneğinden hoşlanır. Bu bizi aşağıdakilere götürür.

Alternatif arama: Bazen tüketicinin ihtiyacı olan ilaç bulunmaz veya karşılanabilir değildir ve bu durumda tüketicinin uygun bir alternatif bulması gerekir. Bu, alternatif bir arama aracına ihtiyaç duyduğu zamandır.

Reçete doldurma: Bir eczane uygulamasındaki önemli bir özelliğin başka bir örneği, reçeteleri yeniden doldurma yeteneğidir. Bu özelliği uygulamanıza eklediğinizden emin olun.

Çevrimiçi sipariş: Kullanıcılara evden ilaç satın alma olanağı sağlama planı yoksa, bir ilaç dağıtım programı çözümü uygulama sürecini başlatmak mantıklı değildir. Müşteri, ihtiyaç duyduğu ilaçların hayali “sepetini” sıra beklemeden tamamlayabilir.

#2. Yönetim özellikleri

Uyuşturucu kullanıcılarının temel özelliklerini hedefler. Ancak, özellikle eczacılar olmak üzere başka bir kullanıcı grubu daha var. Çalışanlarınız uygulama içeriğini yönetebilmeli, verileri güncelleyebilmeli ve benzer görevleri yapabilmelidir.

Yönetici Merkezi: Elbette, mobil hizmetinizi yönetmeniz gerekiyor ve yönetici özellikleri, mobil hizmetinizi yönetme seçeneği sunuyor (tabii ki!).

Envanter kontrolü: Çalışanlar, müşterilerle iletişim kurmanın yanı sıra envanteri de yönetebilmelidir. katılıyor musun? Eczaneler için, personelinizin yeni ilaçların girişini yönetmesine ve ayrıca işletmedeki envanteri kontrol etmesine, tedarikçilerden gelen fiyat dalgalanmalarına hızlı tepki vermesine ve daha pek çok şeye yardımcı olan sayısız uygulama vardır.

Eczane entegrasyonu: Bu, büyük ve yönetilebilir bir deneyimli eczacı grubu geliştirmekle ilgilidir.

Kullanıcı (Müşteri) Kontrolü: Doğal olarak, her kullanıcının kişisel bilgilerini depolamak ve ardından bu verileri gerektiği gibi izlemek için bir müşteri veritabanına sahip olmak önemlidir.

Sipariş yönetimi veya daha spesifik olarak, kullanıcı siparişlerini işlemek için oluşturulmuş tek bir sistem.

Lojistik süreç yönetimi: Sağlık uygulamasının geliştirilmesi sırasında, lojistik çözümünü etkinleştirmek ve entegre etmek için uygun kitaplıkları ve uzantıları bağladığınızdan emin olun. Eczane lojistik sürecinizi daha etkin ve verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olurlar.

Ödemeler ve Kuponlar: Hatırlayacağınız gibi bu özellik müşteri odaklı müşteriler için listelenmemektedir. Ancak çalışanlarınız da bu özelliğe erişebilmelidir.

İçerik Yönetimi: İçerik, her türlü video, metin, grafik ve ses içeriğidir.

Analitik ve Raporlama: Analitik işlevselliğini zaten tartışmıştık. Ana işlevi, kullanıcı davranışını analiz etmenize ve sonuçlar iyileştirmeniz gerektiğini gösteriyorsa, bulgulara göre iş planınızı değiştirmenize izin vermektir. Ayrıca, özel raporlar oluşturma seçeneğini değerlendirmek de iyi bir fikirdir.

Bagikan:

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.