Elektrik güç sisteminin analizi

Diposting pada

Birini tasarla Elektrik güç sisteminin analizi Güç sistemi analizini içermelidir. Hesaplamalar ve simülasyonlar, sistem bileşenleri de dahil olmak üzere elektrik sisteminin amaçlanan performans, beklenen gerilim tutma ve arıza koruması için uygun şekilde belirlendiğinden emin olmak için gerçekleştirilir.

Sağlam sistemlerin tasarımı, uluslararası standartlara ve bölgesel yasalara dayanmaktadır. Ekipman performansı, sistem yanıtı ve kişilerin ve mülkün korunması için spesifikasyonları ve talimatları içerir. Düzenlemeler ve standartlar, simülasyon ve hesaplamaların sonuçlarının yanı sıra ekipman derecelendirmelerinin değerlendirilmesi için bir temel oluşturur.

Güç sistemlerini analiz etmek için birçok yazılım programı kullanıyoruz. Simülasyon ve hesaplamalarda fazörler ve anlık büyüklükler kullanılır. Daha fazla doğruluk veya daha yüksek düzeyde ayrıntı gerektiğinde, genellikle anlık değerler kullanılır.

Bir projenin konseptten mühendisliğe, “as-built”e kadar ve kurulumun işletme aşaması boyunca tüm aşamalarında güç sistemi değerlendirmeleri yapıyoruz. Modellerin ve sonuçların ayrıntı düzeyi ve doğruluğu, “as-built” ve operasyonel aşamalara doğru gelişir. Çalışma sırasında elektrik sistemi performansının ölçümleri, çeşitli kurulumlar için modelleri doğrulamak için kullanılır. Geçerli bir “olduğu gibi” model, kurulumun işletim aşaması boyunca kararlara yardımcı olmak ve gelecekteki önerilen kurulum konfigürasyonlarını doğrulamak için kullanıldığında önemli avantajlar sunar.

Güç sistemlerinin analizi şunları içerir:

 • Yük akışını analiz edin
 • Kısa devre ve arıza çalışmaları
 • Koruyucu cihazı koordine etmek için ayarlar
 • harmonik değerlendirme
 • Geçici ve dinamik analizler
 • zemin araştırması
 • Voltaj değişimi ve yalıtım koordinasyonu

Güç sistemi analizi nedir?

Elektrik sisteminin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamak için birden fazla simülasyon ve hesaplama çalıştırmayı içeren bir teknik. Tüm parametrelerin doğru ifade edilmesini sağlamak ve arızaya karşı koruma sağlamak, sistem bileşenlerini incelemeyi, bileşenler üzerinde çeşitli hesaplamalar yapmayı ve güç sistemi bileşenlerini modellemeyi gerektirir.

Elektrik mühendisliğinin temel alanlarından biri güç sistemi analizidir. Güç sistemlerini planlamada ve jeneratörler, transformatörler, kapasitör bankaları, şönt reaktansları ve iletim hatları dahil olmak üzere güç ekipmanı için doğru derecelendirmeyi seçmede hayati bir adımdır.

Güç sistemi analizinin bileşenleri:

Güç sistemi analizi için temel bileşenlerin bir listesi.

Yük akışı analizi:

PSA’nın yük akışı analizi bileşeni, en önemli bileşenlerinden biridir. Güç sistemi, normal ve sürekli çalışırken yük akışı analizi sırasında incelenir.

Kusurları ve kısa devreyi kontrol edin:

Kısa devre analizi sırasında çeşitli kısa devre simülasyonları yapılır. Uygun pano ve diğer güç sistemi bileşenlerini tasarlamak için aşağıdaki arıza akımları incelenmiştir.

Ayarların analizi ve koruyucu cihazların koordinasyonu:

Güç sistemindeki arıza akımlarının analizi, koruma koordinasyon çalışmaları sırasında yapılır. Veriler toplanır ve en iyi güvenliği sağlayan ideal ayarı bulmak için yazılım kullanılır. Sonuçlar tablolaştırıldıktan sonra nihai rapor oluşturulur.

Jeneratörden kullanıcıya güç aktarırken kısa devre, aşırı yük ve diğer hatalar gibi birçok sorunla karşılaşıyoruz. Elektrik ve elektronik mühendisliği, transformatörler, otobüsler, jeneratörler, devre kesiciler, iletim hatları gibi çeşitli parçalardan oluşan tüm güç sisteminin geliştirilmesi ve analizi ile ilgilenen “güç sistemi analizi” adlı bir konuya sahiptir.

Güç sistemi analizinin birincil amacı, sistemin kullanıcıya herhangi bir hata veya aşırı yük durumu olmadan uygun voltaj, frekans vb.’de doğru şekilde güç sağlayıp sağlamadığını belirlemektir.

Güç sistemi analizi kullanılarak çeşitli analizler yapılır. Sonuçlar güç analizinden alınmıştır.

1. Olasılık analizi:

Olasılık analizi, bağlantının kesildiği anda yapılır. “Kesinti” terimi, planlanmış veya istenmeyen bir açık devre sorununu ifade eder. Yedek ekipman yanabileceğinden ve arızalanabileceğinden, hat üzerinden güç kesilir. Yük devam ederse bir elektrik kesintisi meydana gelebilir. Olasılıksal analizin amacı, yönlendirilen yolda aşırı tıkanıklığı önlemektir.

2. Stabilite analizi:

Güç sisteminin kararlılığı bu analiz kullanılarak kontrol edilir. Sistemin istikrarını veya kararsızlığını analiz edecek olan çalışandır.

3. Yük akışı analizi:

Güç akışı analizi olarak da bilinir: Diğerlerinin yanı sıra reaktif güç, akım, voltaj ve gerçek güç gibi kararlı durum koşullarında yük akışı analizi, bilinen parametrelerden bilinmeyen parametrelerin hesaplanmasına yardımcı olur. Tipik olarak, empedanslar veya kabuller de bilinen değerlerdir.

4. Hataların analizi:

Bu analiz için sadece hata terimleri kullanılır. Analizin amacı, arıza akımının meydana gelmesi durumunda tahmin edilmesidir ve bu ön tespit yardımıyla uygun koruma cihazlarının tasarlanması ve derecelendirilmesi de mümkündür. Bir kısa devre arızası, varsayılan arıza tanımıdır.

Bu program SCADA, ETAP, PSCAD ve diğer sistemler için kullanılmaktadır. Çoğu kişi bu programı kullanır. Elektriksel geçici rejim ve analiz programı ETAP olarak adlandırılır. Dağıtım, üretim ve endüstriyel elektrik sistemleri bu yazılım kullanılarak tasarlanır, otomatikleştirilir ve çalışır. Elektrik tasarımınızı doğrulamak için bu yazılım sisteminizi simüle edebilir ve akım, hata, voltaj düşüşü vb. dahil tüm elektrik değerlerini hesaplayabilir. Güneş sistemi analizi başka bir uygulamadır.

Güç sistemi analizinin avantajları:

 • Sistem analizi sonucunda ekipman ömrü artar.
 • Herhangi bir kayıp olmadan, güç veya elektrik doğru bir şekilde iletilebilir.
 • Güvenlik faktörü artar
 • Güç veya elektrik iletimi daha verimli hale gelir.

Dezavantajları:

 • Risk daha yüksek
 • 24 saat gözetim şarttır.

Güç sistemi araştırmasının başlıca avantajları:

Bildiğimiz gibi, başarılı bir operasyon için güvenilir ve güvenilir bir güç sistemi şarttır. Tüm çalışma senaryolarında, motor çalıştırma, doğrusal olmayan yükler ve jeneratör kayıpları gibi geçici durumlarda bile, iyi tasarlanmış bir güç sistemi güvenilir performans sağlar ve tesis kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarır.

Kötü yapılandırılmış bir sistem, ciddi kayıplara veya daha kötü, fiziksel yaralanmalara neden olabilir. Ayrıca elektrik kesintilerine, parazite, düşük güç kalitesine ve aşırı ark parlamasına neden olabilir.

Elektrik kesintisinden kaynaklanan kayıplar yüksektir. Güç üreticisinden, iletim ve dağıtım operatöründen veya tüketiciden olsun, operasyonel güvenilirliği sağlamak için elektrik sisteminin verimli çalışması çok önemlidir. İster yeni bir tesis geliştiriyor olun, ister mevcut bir tesisi iyileştiriyor olun, bu doğrudur.

İşletmeler, elektrik sektörüyle bağlantılı ve operasyonlarının tüm yönlerini etkileyen sayısız riskle karşı karşıyadır. Operasyonel problemler, elektromanyetik uyumluluk ve ekipman arızası, özel güç sistemi çalışmaları kullanılarak önlenebilir veya çözülebilir. Bu kontrollerden bazıları, sistemin ilgili düzenlemelere ve standartlara uygunluğunu doğrulamak için gereklidir.

Bu nedenle, güç sistemi analizinin amaçları aşağıdaki gibidir:

 • Bir güç sisteminin modelini geliştirmek veya bileşen faz analizi yapmak
 • Baralar arasındaki gerçek ve reaktif güç aktarımı, farklı baralardaki voltajı izlemek için kullanılır.
 • Sistemin gelecekteki gelişimine hazırlanmak için
 • Ayrıca sistemleri farklı hata durumlarında ve farklı senaryolar ışığında değerlendirir.
 • Güvenlik önlemleri oluşturmak ve sistemin küçük ve önemli hatalar veya kesintilerle başa çıkma kapasitesini kontrol etmek.

Sonuç:

Elektrik kabul uzmanlığı sunuyoruz. Elektrik güç sisteminin analizikamu hizmetleri, üretim, yenilenebilir enerji, endüstriyel, ulaşım, veri merkezleri ve ticari tesisler dahil olmak üzere Hindistan’da ve dünya çapında çok çeşitli müşteriler için test, devreye alma ve bakım testleri. Elektrik endüstrisine mükemmellikte liderlik etmek için, bir güvenlik ve teknolojik güç kültürü yaratmaya kararlıyız.

SASPPL, Hindistan ve Güneydoğu Asya’daki çeşitli sektörlerdeki müşterilerine elektrik güç sistemi analiz hizmetleri sunmaktadır. Bulguları objektif ve şeffaf bir şekilde raporlamakla tanınırız. Müşterilerin umdukları sonuçları elde etmelerine yardımcı olan en uygun maliyetli elektrik güç sistemi analiz hizmetlerini ve çözümlerini sunuyoruz.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *