Gömülü yazılım – koddan gerçeğe

Diposting pada

Gömülü yazılım dünyası giderek daha karmaşık hale geliyor. Muhtemelen her gün çeşitli yazılım programları kullanıyorsunuz ve bu araçlar ile şirketiniz arasında sık sık engeller bulunuyor. Yazılımınızın zaman içinde kullanımı ve bakımının kolay olmasını nasıl sağlıyorsunuz? Gömülü yazılım, herhangi bir işletmenin en önemli yönlerinden biridir. Ancak birçok işletme, gömülü yazılım ürünlerini nasıl etkili bir şekilde yöneteceğini bilmiyor. Üzülmeyin. Embedded One, bütçe dostu otomotiv çözümleri için gömülü yazılımlar geliştiren özel bir gömülü yazılım şirketidir.

Gömülü yazılımın tanımı

Bir makineye veya sisteme gömülü yazılımlara gömülü yazılım denir. Cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, arabalar ve diğer cihazlar buna örnektir. Gömülü yazılımlar genellikle gadget’larda bulunur ve bu onları daha verimli ve kullanımı daha kolay hale getirir.

Bu araçlar, kullanımı daha kolay hale getirilebilir, uzaktan kontrol edilebilir ve hatta normal masaüstü programlamanın sağlayamadığı işlevlere erişebilir. Bunlar gömülü yazılım uygulamalarından sadece birkaçıdır.

Farklı gömülü yazılım türleri nelerdir?

Birkaç farklı gömülü yazılım türü vardır:

Windows Embedded 8.1, birçok üreticinin yazılımlarını ürünlerine yerleştirmek için kullandığı standarttır. Yazılım, Windows tabanlı sistemlerde çalışır ve ağ oluşturma, depolama ve grafik yetenekleri gibi ortak işlevlere erişim sağlar.

Linux Embedded, Windows Embedded 8.1’e benzer, ancak daha fazla özelleştirmeye izin verir ve Windows uygulamaları yerine Linux tabanlı uygulamaları kullanır. Üreticinin önerilerine güvenmeden cihazlar için uygulamalarını oluşturmak isteyen geliştiriciler genellikle bu yazılımı kullanır.

Linux ve Android Embedded’a açık kaynaklı bir alternatif olan Android Açık Kaynak Projesi (AOSP), geliştiricilerin Windows veya Android Embedded’dan daha az kısıtlamayla Android platformu için uygulamalar oluşturmasına olanak tanır.

Gömülü yazılımın bazı faydaları nelerdir?

Gömülü yazılımın avantajlarından bazıları şunlardır:

Maliyetleri azaltmak: Gömülü yazılımlar, geleneksel yöntemlerle yazılmak yerine tipik olarak kodda geliştirildiğinden, sunucular veya ağlar gibi pahalı altyapılara çok az ihtiyaç duyulduğundan, dağıtılması ve yönetilmesi daha ucuz olabilir.

Daha kolay geliştirme: Doğrudan cihaz veya sistem üzerinde kod geliştirerek, gömülü yazılım, sizinle aynı kodlama standartlarını ve teknoloji yığınını paylaşan diğer ekip üyeleriyle projeniz üzerinde çalışabileceğiniz, geliştirme zaman çizelgeleri arasında işbirliğini geliştirebileceğiniz anlamına gelir. Bu, bekleme süresini kısaltmak anlamına gelir). .

Geliştirilmiş Güvenlik: Gömülü yazılıma güvenlik özellikleri ekleyerek, kullanıcıların her köşede gizlenen potansiyel riskler olmadan, şüpheli olmayan kullanıcılara saldırmayı beklemeden, cihazınızla güvenli bir şekilde etkileşim kurmasını kolaylaştırır. Ek olarak, uygulamalarının belirli platformlarda yasaklanmamasını isteyen üçüncü taraf geliştiriciler, farklı işletim sistemleri, diller, kitaplıklar vb. ile yerleşik yazılım uyumluluğu sayesinde kritik olmayan uygulamalar geliştirmeyi daha kolay bulabilir!

Cihazlara ve sistemlere yazılım yerleştirmenin diğer bazı avantajları şunlardır:

Maliyet azaltma – Şirketler, cihazlara ve sistemlere gömülü yazılımı dahil ederek geleneksel yazılım geliştirme ve bakım maliyetlerinden tasarruf edebilir.

Daha Kolay Geliştirme: Gömülü yazılım, geliştiricilerin projeleri üzerinde aynı kodlama standartlarını ve teknoloji yığınını paylaşan diğer ekip üyeleriyle birlikte çalışarak geliştirme zaman çizelgeleri boyunca işbirliğini iyileştirebilecekleri anlamına gelir (yani daha kısa akşam bekleme süreleri).

Geliştirilmiş Güvenlik: Gömülü yazılıma güvenlik özellikleri ekleyerek, kullanıcıların her köşede gizlenen potansiyel riskler olmadan, şüpheli olmayan kullanıcılara saldırmayı beklemeden, cihazınızla güvenli bir şekilde etkileşim kurmasını kolaylaştırır. Ayrıca, üçüncü taraf geliştiriciler, uygulamalarının belirli platformlarda kullanımının kısıtlanmamasını tercih eder. Farklı işletim sistemleri, diller, kütüphaneler vb. ile yerleşik yazılım uyumluluğu sayesinde kritik olmayan uygulamaları daha kolay geliştirebilirler!

Yazılım yüklerken ne beklenir.

Yazılımı gömmeden önce yazılımı hazırlamanız gerekir. Bu, bir proje oluşturmayı, geliştirme ortamını kurmayı ve donanımı kurmayı içerir. Ek olarak, gömmek için gereken farklı yazılım türlerini anlamak önemlidir.

Yazılım gömme

Gömülebilecek üç ana yazılım türü masaüstü uygulamaları, mobil uygulamalar ve web uygulamalarıdır. Programlama dilleri genellikle bir bilgisayara veya başka bir cihaza yüklenen masaüstü uygulamaları oluşturmak için kullanılır. Mobil uygulamalar, akıllı telefonlar ve tabletler gibi taşınabilir cihazlar için tasarlanmıştır. Tarayıcılar, bir web sunucusunda barındırılan web uygulamalarına dünyanın herhangi bir yerinden erişebilir. Örneğin, masaüstü uygulamaları Java veya C++ gibi bir programlama dili gerektirir, mobil uygulamalar Android veya iOS cihazları gerektirir ve web uygulamaları HTML5 veya JavaScript tabanlı bir platform gerektirir. Ek olarak, gömülü yazılımlar genellikle bilgisayar veya grafik kartı ve giriş aygıtı olan aygıt gibi ek donanımlar gerektirir.

Gömmek için gereken farklı donanım türleri nelerdir?

Bir masaüstü uygulamasını gömmek için en azından grafik kartı ve giriş aygıtı olan bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Bir mobil uygulama yüklemek için en az bir akıllı telefon veya tablete ihtiyacınız var. Ancak, birçok mobil uygulama ücretsiz olarak veya herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanılabilir. Saat ve araba gibi cihazlar mobil uygulamaları kullanabilir. Ayrıca, birçok web sunucusu, önceden yüklenmiş birçok web uygulamasıyla birlikte gelir. Öte yandan, bazı web sunucuları bu yetenekten yoksundur ve uygulama içeriği sağlamak için kullanıcı yüklemesi gerektirir.

Projenin karmaşıklığına ve kurulum ve geliştirme için gereken adım sayısına bağlı olarak, yazılım kurulumu genellikle birkaç hafta veya ay sürebilir. Birlikte iyi çalışan, ancak birleştirildiğinde her zaman mükemmel çalışmayan birkaç parçayı bir araya getirmeyi içeren ilgili bir süreç olduğundan, yerleştirme sırasında gecikme beklemelisiniz.

Başarılı yerleştirme için ipuçları

Araçlar gömme sürecinde önemli bir rol oynar. Başlamadan önce iş için doğru araçları kullandığınızdan ve yeterli planlama ve araştırma yaptığınızdan emin olun.

Planladığınızdan ve yeterince araştırma yaptığınızdan emin olun.

Gömme işlemine başlamadan önce, çalışmanızı planlamanız önemlidir. Yalnızca stratejinizin garip, gereksiz yere zorlayıcı olduğunu veya yeterli bilgiye sahip olmadığınızı bulmak için saatlerce kod yazmak istemezsiniz. Herhangi bir göreve başlamadan önce süreçlerinizi ve hedeflerinizi tanımladığınızdan emin olun. Gerektiğinde yeniden kullanılabilir araçları ve kaynakları kullanın.

Yerleştirirken genel terimler kullanın

Yazılımı bir web sitesine veya uygulamaya entegre ederken, kullanıcıların kolayca takip edebilmeleri için genel terimleri kısa ve net tutmak önemlidir. Ne yapmaya çalıştığınızı anlamalarını istiyorsanız, “dosya” veya “modül” gibi belirli terimleri kullanmak yardımcı olabilir, çünkü örneğin “program” kodlamaya yeni başlayan herkes için bir anlam ifade etmeyebilir.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *