Güvenli web uygulamaları geliştirmek için en iyi 11 uygulama

Diposting pada

Web’in popülaritesi artmaya devam ettikçe, kullanıcılara sunulan web uygulamalarının sayısı da artmaktadır. Bazıları küçük işletmeler tarafından yönetilirken, diğerleri dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan büyük ticari kuruluşlardır. Her durumda, tüm web uygulamaları kötü niyetli saldırılar için potansiyel hedeflerdir.

Web uygulamaları çoğu işletmenin bel kemiğidir ve bu nedenle bilgisayar korsanları için en savunmasız hedeflerden biridir. İster bir e-ticaret sitesinin güvenliğini sağlıyor olun, ister iş gününüzü basitleştirmeye yardımcı olacak bir mobil uygulama oluşturuyor olun, kullanıcı verilerinizi ifşa etmeyen ve siber suçluların hesap gibi değerli bilgilere erişmesini önleyen güvenli web uygulamalarının nasıl oluşturulacağını bilmek önemlidir. sayılar ve şifreler. . Aşağıdaki en iyi uygulamalarla, kullanıcıların bilgilerini güvende tutan ve yaygın web uygulaması güvenlik açıklarına karşı koruma sağlayan uygulamalar oluşturabilirsiniz.

Bu makale, düşündüğünüzden daha az çaba ve zaman harcayarak daha güvenli web uygulamaları oluşturmanıza yardımcı olabilecek en iyi 11 uygulamayı özetlemektedir.

Web uygulaması geliştirmede güvenlik neden önemlidir?

Güvenlik, web uygulaması geliştirmede çok önemlidir ve yalnızca bu blog gönderisinde özetlenen en iyi uygulamalar izlenerek sağlanabilir. Bunların ne olduğunu, güvende kalmak için ne yapmanız gerektiğini tartışacağız ve hatta yaratıcılığınızın biraz hızlı başlaması gerekiyorsa size harika web uygulaması fikirleri vereceğiz.

Güvenlik, en iyi web uygulaması fikirlerini geliştirmede önemlidir çünkü şirketinizi siber saldırılara, veri ihlallerine ve diğer kötü niyetli faaliyetlere karşı koruyabilir. Güvenli web uygulamaları geliştirmeye yönelik en iyi uygulamaları öğrenmek için biraz zaman ayırın.

Güvenli web uygulamaları geliştirmek için en iyi uygulamaların bir listesi

1) Şifrelemeyi göz önünde bulundurarak kodlayın

Akılda şifreleme ile kodlayın. Şifreleme, verileri yetkisiz kullanıcılar tarafından şifrenin çözülmesine karşı korumanın iyi bir yoludur. Ayrıca, kimlik doğrulama ve yetkilendirme gibi diğer güvenlik önlemleriyle doğru kullanıldığında bir güvenlik düzeyi sağlar. AES-256 gibi şifreleme algoritmalarını veya seçtiğiniz diğer güçlü algoritmaları kullanarak hassas bilgilerin hem aktarım sırasında hem de beklemedeyken şifrelendiğinden emin olun.

Kodunuzu, kodlamayı göz önünde bulundurarak yazmanıza yardımcı olacak en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:
– Uzun anahtar uzunluklarıyla SSL veya TLS kullanın ve yalnızca parolalara güvenmeyin.
– Ağ üzerinden göndermeden önce her bir veri parçasını kontrol edin.
– Web tarayıcısı ile web sitesi sunucusu arasındaki bilgileri şifreleyen HTTPS’yi kullanın.

2) HTTP’leri seçin

Güvenli bir web uygulaması geliştirmenin ilk adımı HTTP’yi seçmektir. Bu protokol, tarayıcı ve sunucu arasındaki veri iletişimini şifreleyerek kötü niyetli kişilerin bilgi çalmasını veya içeriği değiştirmesini zorlaştırır. HTTPS ayrıca, kimlik doğrulama sırasında HTTPS şifrelemesi gerektirerek sitenizin oturum açma sayfasındaki kaba kuvvet saldırılarını önlemeye yardımcı olur.

HTTP seçmek, web sitenizin güvenliğini sağlamaya başlamanın kolay bir yoludur. Web uygulamanız ne kadar güvenli olursa, müşteri verilerini o kadar iyi korursunuz ve gelecekteki veri ihlallerini önleme olasılığınız o kadar artar. Kullanılabilecek birçok farklı türde güvenlik protokolü vardır, ancak HTTP, bir ağ bağlantısı üzerinden gönderilen tüm bilgileri şifrelediği için en popüler ve etkili seçeneklerden biridir.

3) İleriye dönük gizli uygulamayı tamamlayın

Implement Perfect Forward Secrecy (PFS), saldırganların şifre çözme anahtarına sahip olsalar bile şifrelenmiş verilere erişmesini engelleyen bir şifreleme yöntemidir. Bu, her oturum için yeni bir anahtar çifti üreterek ve kullanımdan sonra açık anahtarı yok ederek yapılır. PFS, web sunucuları tarafından yaygın olarak desteklenmez, ancak Apache Httpd veya NGINX ile uygulanabilir.

Güvenli web uygulamaları geliştirmek için en iyi 11 yöntemden biri, verileri öngörülemeyen bir şekilde şifreleyen bir protokoldür. Bu, bir saldırganın şifrelenmiş verileri ele geçirse bile, şifreleme için kullanılan anahtarı bilmeden şifresini çözemeyeceği anlamına gelir. En yaygın şifreleme şekli, güvenli bir şekilde iletişim kurmak için her iki taraftan (gönderen ve alıcı) paylaşılan bir sır gerektiren simetrik bir anahtardır.

4) Bir HSTS (HTTP Sabit Aktarım Güvenliği) politikası kullanın

HTTP Strict Transport Security (HSTS), web sitelerini protokol düşürme saldırılarına ve çerez ele geçirme saldırılarına karşı korumaya yardımcı olan bir güvenlik politikası mekanizmasıdır. HSTS, tarayıcının yalnızca güvenli bağlantılara izin verildiğini hatırlamasını sağlayarak çalışır, bu nedenle güvenli olmayan bir bağlantıya sahip bir web sitesine bağlanmaya çalıştığınızda tarayıcınız bunu reddeder.

HTTP Strict Transport Security (HSTS), kullanıcıları veri hırsızlığından korumaya yardımcı olan bir güvenlik politikası mekanizmasıdır. HSTS, tarayıcıya, kullanıcı geçersiz kılmadığı sürece, gelecekteki istekler için sunucuya yalnızca güvenli (HTTPS) bağlantıları kullanmasını söyleyen bir yanıt başlığıdır. Kullanıcı verilerinin bilgisayar korsanları tarafından çalınmasına karşı güvende olduğundan emin olmak istiyorsanız, web uygulamanızda HSTS politikasını kullanmalısınız.

5) Şifre koleksiyonunuzu bilin

Şifre kümeleri, verileri şifreleyen bir dizi algoritmadır. Sisteminizin hangi şifre takımlarını desteklediğini bilmek önemlidir çünkü web uygulamanızın ne kadar güvenli olduğunu belirler. En iyi seçenek, mümkün olan en yüksek şifreleme düzeyini kullanmaktır, ancak bu aynı zamanda güvenlik ve verimlilik arasında bir denge sağlar.

6) Anahtar değişimini Diffie-Hellman gruplarıyla sınırlayın

Anahtar değişimini Diffie-Hellman gruplarıyla sınırlayın: Diffie-Hellman anahtar değişimi, iki tarafın ortak bir gizli anahtar üzerinde anlaştıkları bir protokoldür. Gönderici gizli bir a sayısı seçer ve g^a mod p’yi hesaplar (burada p, her iki tarafça üzerinde anlaşılan asal sayıdır ve g grup oluşturucudur). Daha sonra g^b mod p’yi hesaplarlar ve sonuçlarını partnerlerine gönderirler.

7) Anahtarları güvenli bir şekilde saklayın

Anahtarları güvenli bir şekilde saklayın Uygulamanız kullanıcı verilerini işliyorsa, şifrelemeniz gerekir. Başka bir deyişle, şifreleri düz metin olarak saklamayın veya açık bir şekilde iletmeyin. Şifreleme algoritmaları, herhangi bir web geliştiricisi için gereklidir. Popüler olanlar MD5 ve SHA-1’i içerir, ancak daha birçok seçenek mevcuttur. En önemli şey, birini seçmek ve ona bağlı kalmaktır. Ve her zaman güçlü bir şifreleme anahtarı kullanın!

Güvenli web uygulamaları geliştirmek için ilk en iyi uygulama, anahtarları güvenli bir şekilde saklamaktır. Anahtarları saklamanın birçok yolu vardır, ancak ne yapılmaması gerektiği konusunda genel bir fikir birliği vardır. Örneğin, şifrelenmemiş anahtarları uygulamanın kendisi ile aynı sistemde veya kullanıcı kimlik bilgileri gibi diğer hassas bilgileri saklamayın. Bunun yerine, anahtarınızı bir parola ile şifreleyin ve gerektiğinde şifresini çözen ve bittiğinde yeniden şifreleyen ayrı bir işleme sahip olun.

8) Kısayol tuşlarını yalnızca gerektiğinde kullanın

Kısayol tuşlarını yalnızca gerektiğinde kullanın. Geçici anahtarlar, verileri şifrelemek veya şifresini çözmek için tek seferlik rasgele sayı üreteçleridir. Kullanımdan sonra atılmak üzere tasarlanmıştır ve tekrar kullanılamaz. Tek kullanımlık oldukları için, diğer anahtar türlerinin sağlayamadığı ekstra bir güvenlik katmanı sağlarlar. Ayrıca bazı yan kanal saldırılarına karşı koruma sağlarlar.

Sonuç

Güvenliğin temellerini anlamaktan en iyi uygulamaları uygulamaya kadar birçok farklı web uygulaması güvenlik önlemini ele aldık. Artık güvenli web uygulamaları oluşturmaya yönelik bir fikriniz olduğuna göre, işte konuyla ilgili bazı son düşünceler.

İlk olarak, web sitenizi güvenli bir şekilde tasarlamak ve geliştirmek için özel web geliştiricileri kiralayın. Bu, web sitesinin yalnızca iyi tasarlanmış ve estetik açıdan hoş değil, aynı zamanda güvenli olmasını ve gelecekte olası siber saldırılara karşı dayanıklı olmasını sağlar.

Özetle, geliştiricilerin web uygulamalarının olabildiğince güvenli olmasını sağlamak için izleyebilecekleri 11 en iyi uygulama vardır. Bu en iyi uygulamalar, hem yeni hem de deneyimli geliştiriciler tarafından izlenmelidir.

Ayrıca okuyun:

Web geliştirmenizi daha verimli hale getirecek araçlar

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *