Halılarınızı düzgün bir şekilde nasıl temizlersiniz

Diposting pada

Halı temizleme Halınızdaki lekeleri, kirleri ve alerjenleri temizleme işlemidir. Yaygın halı temizleme yöntemleri arasında vakumlama, kuru temizleme ve sıcak su ile ekstraksiyon yer alır. Halı temizleme uzmanları, halınızı derinlemesine temizlemek için farklı yöntemler kullanır. Özel ihtiyaçlarınız ve bütçeniz için doğru yöntemi seçmelisiniz. Ayrıca çeşitli kendin yap yöntemlerini kullanarak halınızı evde de temizleyebilirsiniz. Bu yöntemler, halınızın güzelliğini korurken inatçı lekeleri de çıkarabilir.

Kaputun temizlenmesi

Halı temizliği için şapka temizliği, halı yüzeyindeki kiri temizlemeyi içerir. Kapağı halının her iki tarafında da kullanabilirsiniz, ancak kapağa yapışan kiri çıkarmak için birkaç dakikada bir çevirdiğinizden emin olun. Davlumbaz kuruduktan sonra kiri elektrikli süpürge ile temizleyebilirsiniz.

Şapkalar birçok malzeme ve tarza sahiptir, ancak en yaygın olanları %100 pamuktan veya pamuk/polipropilen karışımından yapılır. Son derece emicidir, kuru temizleme için idealdir ve çeşitli halı malzemeleri üzerinde iyi çalışır. Ancak, kaputu yanlış temizlemenin halı garantinizi geçersiz kılacağını unutmamak önemlidir.

Diğer bir seçenek de, daha maliyetli olan ancak daha kapsamlı bir temizlik sağlayan ve halınızın ömrünü uzatan kamyona monteli çekme yöntemini tercih etmektir. Kamyona monteli bir aspiratör, halıya sıcak su ve temizleme solüsyonu bırakır, kiri çıkarır ve ardından süpürür. Su sıcaklığı, su basıncı ve emişin doğru kombinasyonu en iyi sonuçları verecektir.

Geleneksel bir yöntem yakınımdaki halı yıkama, kaputu temizlemek için halıdaki kiri temizlemek için çok az su kullanılır. Bu, buharlı temizlemeden daha ucuz bir seçenektir ve genellikle daha az zaman alır. Ancak, bu işlem liflere ve havlara zarar verebileceğinden, tüm halı türleri için önerilmez. Kaputun temizlenmesi ayrıca liflerin yanlış yönde “çekmesine” neden olabilir ve bu da bujinin yanlış hizalanmasına neden olabilir.

yakınımdaki halı yıkama

Buhar temizleme

Halınızı buharla temizlerken akılda tutulması gereken bazı adımlar vardır. İlk olarak, temizlemeye başlamadan önce odayı herhangi bir kirlilikten temizleyin. Zeminde mobilya yoksa buharlı temizlik çok daha iyi sonuç verir. Mobilyaların ıslanmasını önlemek için yağlı kağıt veya folyo da koyabilirsiniz.

İkincisi, ne tür bir halıya sahip olduğunuzu anlamanız gerekir. Çoğu ticari halı naylondan yapılırken diğerleri iki elyafın karışımıdır. Elyaf türünü bilmek, doğru türde temizleme solüsyonunu seçmenize yardımcı olacaktır. Bu bilgi olmadan, renk ve dokuyu değiştirebilecek liflere zarar verebilirsiniz. Halınızın güzelliğini korumaya yardımcı olacak antimikrobiyal ve koku giderici tedaviler de talep edebilirsiniz.

Halıyı buharla temizledikten sonra en az 24 saat kuruması gerekir. Ancak, pencereleri açıp bir fan kullanarak kuruma süresini artırabilirsiniz. Sabırlı olmak ve taşınmadan önce en az bir tam gün beklemek önemlidir.

kapsülleme

Kapsül temizliği, halıları temizlemenin nispeten yeni bir yöntemidir. Ancak 1990’larda keşfedilen kapsül temizliği günümüzde daha popüler hale geldi. Leke ve kirlerin çıkarılmasında etkili olan düşük nemli bir yöntemdir. Ayrıca rutin bakım için düzenli olarak kullanılabilir.

Kapsüllü halı temizliği en iyi şekilde hafif kirli halılarda çalışır. Kir liflere çok derin gömülürse, polimer kurumadan önce ona bağlanamayabilir. Bu, toprağı tamamen çıkarmak için birkaç uygulamanın gerekebileceği anlamına gelir. Ayrıca, çok kirli halıların solvent bazlı karışımlarla temizlenmesi zor olabilir. Böyle bir durumda sıcak su elde etmek en ekonomik yöntemdir.

Kapsül temizliği ayrıca ekipman ve işçilik maliyetlerini de azaltır. Bu yöntem aynı zamanda halının ömrünü de uzatabilir. Aynı zamanda daha temiz ve taze bir halı sağlar. Bu temizleme yöntemi aynı zamanda daha çevre dostudur.

kuru temizleme

Çamaşır halısı temizliği, özel makineler ve kimyasal teknolojiler kullanılarak halınızdaki kiri, lekeyi, kumu ve kumu temizler. Bu işlem, alerjenleri halınızdan çıkarmak için de kullanılabilir. Kuru temizleme halılarının faydaları çoktur, ancak en dikkate değer olanı, tekrar yeni gibi görünmelerini beklemenizdir.

Kuru temizleme halı temizliğinde ilk adım halıyı tamamen süpürmektir. Daha fazla trafiği olan lekeli alanlara özellikle dikkat edin. Sıcak su ile seyreltilmiş kapsül solüsyonunu kullanmak için, bir sprey pompasına az miktarda dökün. Ardından halıyı 15 dakika veya daha uzun süre bırakmalısınız. Bu süre içinde üzerine basmayın! Bir fan ve bez, kurutma işlemini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Bir diğer popüler yöntem ise su yerine kimyasalların kullanıldığı kuru toz temizlemedir. Kirli halıya özel solventler uygulanır. Dönme önleyici fırçalar tozun içinde çalışır ve temizlik sırasında kiri emer. Temizleme solüsyonu kuruduktan sonra halı süpürülmeye hazırdır. Ancak bu yöntemin kokuları gidermek zordur ve çevre dostu değildir.

Asit temizleyiciler

Halı temizliği söz konusu olduğunda, halınız için hangi asitlerin ve alkalilerin doğru olduğunu bilmeniz gerekir. Bir temizlik kimyasalının pH seviyesi önemli bir husustur çünkü uygun olmayan bir seviye boya ve liflere zarar verebilir. Farklı halıların farklı kir türleri vardır ve farklı türde temizleme solüsyonları gerektirir. Bazı toprak türleri daha asidik çözeltiler gerektirirken, diğerleri daha fazla alkali çözelti gerektirir. Çoğu ev halısı için 8 veya daha düşük bir pH seviyesi en iyisidir. Ancak halınız çok kirliyse daha yüksek bir pH seviyesi gerekli olabilir.

Halıların pH’ını nötralize etmenin en iyi yolu, onları nötr ila hafif asitli solüsyonlarla temizlemektir. Bu, rengin ve liflerin korunmasına yardımcı olur. Doğal liflerden yapılmış halılar için daha yumuşak temizleme solüsyonları kullanmalısınız. Temizleme solüsyonu çok asidikse, pH seviyesini nötr-alkali bir solüsyonla nötralize etmeye çalışmalısınız.

Asidik halı temizleyicileri, alkali kalıntıları nötralize eden ve kirleri emülsifiye eden bir pH dengeleyici madde içermelidir. Nötrleştirici ayrıca mükemmel ıslatma özelliklerine sahip az köpüren bir deterjan olan asidik bir yüzey aktif madde içermelidir. Bu yüzey aktif madde halıyı stabilize eder ve brülör bobinlerindeki paslanmayı azaltır.

elektrikli süpürge

Vakumlamadan önce, halı temizliğinin önemli parçalarından biridir. Temizleme işlemine başlamadan önce kuru kir ve toz parçacıklarını giderir. Buharlı temizleyici veya sıcak su tahliye cihazı kullanırken özellikle önemlidir. Temizleme işleminden önce vakumlayarak, kuru kir ve toz parçacıklarının ekipmana sıkışması daha az olasıdır.

Elektrikli süpürgeyi süpürürken kaliteli bir elektrikli süpürge kullandığınızdan emin olun. Manuel ve merkezi elektrikli süpürgeler dahil olmak üzere farklı elektrikli süpürge türleri vardır. Sahip olduğunuz halının türüne göre doğru türü seçtiğinizden emin olun. Örneğin, “yumuşak” halılar, “sert” halılardan farklı türde bir vakum gerektirir.

Süpürme sırasında, elektrikli süpürgeyi halının üzerinde yavaşça çalıştırın. Hızlı bir şekilde süpürmek cazip gelse de, bazı liflerin kaybolmasına neden olabilir. Bunun yerine, daha önce vakumlanmış alanı üst üste gelecek şekilde yavaşça bir yönde ve kendinize doğru vakumlayın. Ayrıca vakum kafasının kenarında emmeye izin vermeyi unutmayın.

Halı temizliği, kapsamlı bir ilk inceleme ile başlar. Uzman temizlenecek alanı inceler ve varsa sorunları not eder. Bu, gereken temizleme işinin miktarını ve beklenen sonuçların kalitesini belirleyecektir. Müfettiş ayrıca halıların durumunu ve kullanılan elyaf türlerini de kontrol edecektir.

leke çıkarma

Halınızdaki lekeyi nasıl çıkaracağınızı merak ediyorsanız, birkaç seçeneğiniz var. İlk olarak, mükemmel bir koku emici olan ve aynı zamanda lekeye neden olan nemi emen kabartma tozu kullanın. Leke üzerine püskürtün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra, fazla nemi gidermek için alanı vakumlayın. Lekeyi ovalamaktan kaçının çünkü yayılacak ve liflerin derinliklerine itecektir.

Yarım çay kaşığı sirke ve iki bardak sudan oluşan basit bir solüsyon boya lekelerini çıkarabilir. Bu solüsyon ayrıca çamur lekelerini ve diğer suda çözünen lekeleri de çıkarır. Solüsyon temiz beyaz bir bezle uygulanmalı, birkaç dakika bekletilmeli ve ardından silinmelidir. Bu çözelti, gıda boyaları ve bazı boya türleri gibi diğer lekeler için kullanılabilir.

Halılardan lekeleri çıkarmak için başka bir seçenek de hidrojen peroksittir. Bu hafif ağartıcı lekeleri temizlemek için kullanılabilir, ancak liflere kalıcı olarak zarar vermeyeceğinden emin olmak için her zaman göze çarpmayan bir alanda test etmelisiniz.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *