Çok sayıda endüstriyel döngü, ısıtılmış havayı bir egzoz veya bir tür sonucu olarak yapar. Normalde, bu ısınan hava dışarıdaki iklime verilir. Havadan ısı eşanjörleri, bu egzoz havasını yakalamak ve uygulama döngüsünün farklı noktalarında yeniden kullanmak için bir yöntem sunar. Egzoz havası, kür dolgu macunları veya ön ısıtma sobaları gibi belirli uygulamalar için kullanılması gereken dış doğal havayı, egzoz havasını borulardan geçirerek önceden ısıtabilir. Dış havanın boruları dikkate almadığı noktada, egzoz havasının bulaşma riski olmadan doğal hava ısınır.

Hava plakalı eşanjör adı verilen bir başka tür ısı eşanjörü, endüstriyel bir ofisin egzoz havasında bulunan potansiyel enerjiyi toplamasına ve hava kirliliği kontrolü sağlamasına olanak tanır. Isı eşanjörü, yakma fırınlarına, fırınlara ve sobalara katılır. Tükenmiş hava ve temiz hava, plakaları birbiriyle karşılaşmadan yok sayar. Plaka, egzoz havasından ısıyı toplar ve lekesiz giriş havasına geçer, daha soğuk olan tükenmiş hava ise duvarlar ve plakalar üzerinde konsolide olur. Daha temiz egzoz havası daha sonra iklime verilir.

Araba ve hava kirliliğinin kontrolü, israf edilen ısı enerjisini geri kazanmak ve onu farklı çevrimlere yönlendirmek için güçlü bir şekilde hava ısı eşanjörlerine bağlıdır. Umman’da kanatlı boru tedarikçisi Hava ısı eşanjörleri, bu iki endüstrinin enerji giderlerini düşürmesine ve uygulamalarında yeni dış hava kullanımını şartlandırmasına olanak tanır.

Otomobil sanayi

Otomobil endüstrisi, kurutucularda kullanılmak üzere yakma fırınlarından ısıyı geri kazanmak için ısı eşanjörleri kullanır. Isı eşanjörünün paslanmaz çelik gelişimi, egzoz akışında toplanabilecek her türlü partikül ve yıkıcı kirleticilere dayanmasını sağlar. Isı ile hareket eden dişliden geçerken daha soğuk hava girişi ısındığından. Önceden ısıtılmış hava daha sonra e-kaplama ve boya kürleme ocaklarına koordine edilebilir. Havanın önceden ısıtılması, otomobil üreticilerinin piliç sıcaklıklarını beklenen sıcaklık aralıklarına getirmek için harici enerji kaynaklarından tasarruf etmelerini sağlar.

Hava kirliliği kontrol çerçeveleri

Bir torba deposundan önce zararlı VOC’leri yakmak veya karışımları soğutmak için çok fazla enerji kullanılır. Bu yakma fırınları, brülörlerin beklenen sıcaklıkta çalışmasını sağlamak için bir ton yakıt kullanır. Bir ısı eşanjörünün kullanılması, VOC havasını brülörden önce ısıtmak için sıcak havayı kullanarak bu masrafı azaltabilir. Veya diğer taraftan, ısı eşanjörü, bir torbalık yakalanmadan önce kararsız karışımlar içeren hava akımlarını soğutmak için kullanılabilir.

Kondenser/ısı eşanjörü nedir?

Bir ısı eşanjörü tam olarak adının önerdiği şeyi yapar: ısı alışverişi yapar. Bir soğutucu ile ilgili olarak, bir ısı eşanjörü, klima çerçevesinden geçen boruların veya döngülerin bir ilerlemesidir. Çeşitli modeller, belirli bir yakıt tipine sahip boruların çeşitli şekil ve boyutlarını vurgular, ancak hepsi benzer bir görevi yerine getirir – borular ısınır ve bu şekilde, ısı alışverişini yapar ve havaya taşır. Isı eşanjörlerine ya ısıtmak için sıcak bir sıvı ya da soğutma sağlamak için soğuk bir sıvı verilir.

nasıl çalışır

Bir ısı eşanjörünün nasıl çalıştığı oldukça basittir. Isı eşanjörleri, çerçeve ihtiyaçlarına göre sıcaklığı iyileştirmeyi amaçlamaktadır. En kolay yapılarında kıvrımlı ısı eşanjörleri, birkaç kez ileri geri giden en az bir boru kullanır. Chiller borularının içine su aktığı noktada, ısı, konveksiyon kullanılarak boru duvarından taşınır. daha sonra hat duvarı boyunca karşı tarafa doğru ilerler, sonuç olarak çerçeveden ısı alışverişi yapar.

Neden bakım gereksinimi?

Isı eşanjörlerinde tıkanma, bir kondansatör içinde şekillendirilmiş, bazı durumlarda kondenserdeki ısı yolunda sıcak bir tıkanıklık olarak tasvir edilen rahatsız edici bir yığın yığınıdır. Kirlenme veya eskime nedeniyle düşük ısı eşanjörü uygulaması, hedef sıcaklıktaki boşlukları telafi etmek için ekstra işletim ve enerji maliyetlerine neden olur.

Isı ile hareket eden yüzeylerdeki madde veya madde depoları, bir eşanjörün ısı hareketi sınırını zayıflatır ve üstün uygulamayı sürdürmek ve işlemenin bozulmasını önlemek için rutin olarak temizlenmelidir. Isı eşanjörünün kirlenmesi veya ısıyla hareket eden yüzeylerde istenmeyen depoların toplanması, büyük talihsizliklere neden olabilir. BAE’de hava soğutmalı ısı eşanjörleri Isı eşanjörlerinin bakımı, çerçevelerin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için bu şekilde hayati önem taşır. Olağan bakım, teçhizatın çalışır durumda olduğunu garanti eder ve kriz düzeltmelerini önler. Bir ısı eşanjörünü temizlemenin maliyeti, bir ısı eşanjörünün planlanmamış bir kapatma gerektirmesi durumunda, kayıp yaratma maliyetiyle çok az tezat oluşturur.

Bagikan:

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.