Hindistan’da Model Onayı: Bilmeniz Gereken 5 Şey

Diposting pada

Model onayı, Hindistan’da ağırlık ve ölçüm ürünleri üretme veya ithal etme lisansıdır. Yasal Metroloji Departmanı tarafından verilen, genellikle en önemli lisans olarak kabul edilen lisanslardan biridir.

Yani, Hindistan’da model onayı almak isteyen biriyseniz, bu konuda bilmeniz gereken 5 şey var.

Model onayı sadece ağırlıklar ve ölçüm ürünleri içindir

2009 tarihli Kanuni Ölçme Kanunu’nun 22. Bölümü, ağırlık ve ölçü ürünlerinin kalitesi göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Böylece, Model onay sertifikası Yalnızca Hindistan’daki ağırlık ve ölçü ürünleri için geçerlidir.

Diğer ürünler için model onayı almak isterseniz, Kayıt için Yasal Ölçüm Departmanı’nın yetki alanı dışında kalan başka yerlere gitmeniz gerekir.

Model doğrulamanın iki yöntemi vardır

Üretici veya ithalatçı olmanıza göre model onay belgesi alma süreci değişiklik göstermektedir. Farklı süreç türleri aşağıdaki gibidir;

 1. Testli Model Doğrulaması: Hindistan’da üretilen ürün modellerinin ağırlığını ve ölçümünü doğrulamak için test yapılması gerekir. Süreç aşağıdaki gibidir:
  1. Model onay talep formunu doldurun
  2. Başvuru formunu gerekli belgeler ve ürün örnekleriyle birlikte gönderin.
  3. Başvuru incelenir, belgeler değerlendirilir ve her şey yolunda görünüyorsa ürün numunesi yasal ölçüm departmanına gönderilir.
  4. Ürün yönetici tarafından test edilir ve her şey siparişe uygunsa model onayı verilir.
 2. Test yapılmadan model onayı: Hindistan’daki ağırlık ve ölçüm ürünleri ithalatçıları için test gerekli değildir. Adımlar aşağıdaki gibidir:
  1. Model onay talep formunu doldurun
  2. Başvuru formunu gerekli belgeler ve ürün numuneleri ile birlikte gönderin.
  3. Başvuru incelenir, belgeler değerlendirilir ve her şey doğru görünüyorsa ithalatçıya model onayı verilir.

Her türlü ağırlık ve ölçü ürünü için model onayı gereklidir.

İnsanlar ürünleri tartmak ve ölçmek hakkında konuştuğunda, akılları genellikle iki şeyle sınırlıdır:

 1. ağırlıklar ve
 2. inç şeritler

Ancak bunlar buzdağının görünen kısmı bile değil. Yasal metrolojinin nicel standartları uygun şekilde uyguladığını söylediğimizde, tüm ürünlerin ölçeğindeki miktarı kastediyoruz.

Oksimetre, multimetre, termometre, barometre, spektrometre ve aklınıza gelebilecek her türlü ağırlık ve bilimsel ve bilimsel olmayan ürün ve ölçüm olabilir.

Model doğrulama çevrimdışı bir işlemdir

Model doğrulama çevrimdışı bir işlemdir. Çevrimdışı yöntemin yararsızlığını fark etmiş olsak da, Yasal Ölçüm Departmanı onay verirken hala uygulamalı bir yaklaşıma inanıyor gibi görünüyor.

Bu nedenle başvuru formunu doldurup tekrar göndermeden önce Hukuki Değerlendirme Ofisi’nden satın almanız gerekmektedir.

Yasal metroloji danışmanlarımız Hindistan’da model onayı almanıza yardımcı olabilir

Model doğrulama hakkında bilmeniz gereken son şey burada, size yardımcı olabiliriz. Uzmanlarımız, başvuru formunuzu dosyalayabilir ve onayı zamanında almanızı sağlamak için günlük izleme görevleri gerçekleştirebilir.

İşte Hindistan’da model onayı hakkında bilmeniz gereken 5 şey. Daha fazla ayrıntı için, Kayıtwala ile iletişime geçin.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *