Bir HTPC kurmayı planlıyorsanız, bilmeniz gerekenler burada. İki ana oyun bilgisayarı türü vardır. Akış cihazlarının çalışması için bir Wi-Fi bağlantısı ve uzaktan kumanda gerekir. Her ikisi de medya akışı için harikadır, ancak önemli farklılıklar vardır. Diğer cihazlar bu işlevlerden bazılarını gerçekleştirebilse de, PC hala en güçlü cihazdır ve TV ile birlikte kullanıldığında benzersiz yetenekler sunar.

Doğru bileşenleri seçme

HTPC’de katı hal sürücüleri kullanmanın birçok avantajı vardır. Yarıiletken sürücü, tipik bir sabit sürücüden birkaç watt çıkarabilir, bu da daha az gürültü ve ısı anlamına gelir. Ayrıca, kullanıcı arayüzünün daha hızlı hissetmesini ve meta verileri daha hızlı yüklemesini sağlayabilir. Ayrıca önyükleme süresini artırır ve sistemin daha hızlı kapanmasına yardımcı olur. Ve hazır başlamışken, daha fazla işlevsellik için bir uzaktan kumanda veya NAS ekleyin.

Bir HTPC oluştururken sistem bağlantısını ihmal etmeyin. Gigabit Ethernet mutlak bir zorunluluktur. Yüksek performanslı bir grafik kartı olduğu gibi Gigabit Ethernet de bir zorunluluktur. Ayrıca donanımınızın mümkün olduğunca sessiz olduğundan emin olun. Yüksek güçlü bileşenler gürültü üretme eğilimindedir ve daha fazla soğutma gerektirir. Gürültüyü önlemek için pasif olarak soğutulmuş bileşenleri arayın.

Doğru işlemciyi seçme

HT PC’niz için doğru işlemciyi seçmek ihtiyaçlarınıza bağlıdır, ancak genellikle 8 GB RAM yeterlidir. Sabit sürücülere gelince, SSD’ler, gürültü ve ısı azaltma dahil olmak üzere birçok yönden HDD’lerden daha iyidir. Sistem sabit diskleri için her zaman SSD’ler tercih edilse de, sabit diskleri ek depolama alanı olarak da kullanabilirsiniz. Doğru anakartı seçmek, HTPC’nizdeki bağlantı noktası boyutunu ve sayısını da belirler. Küçük bir HTPC oluşturuyorsanız, Mini-ATX veya M-ATX anakart en iyi seçimdir.

Diğer bir nokta ise GPU. Fan gürültüsünü en aza indirmek için düşük TDP’ye (termal tasarım gücü) sahip bir işlemci önerilir. Düşük TDP işlemciler ayrıca daha az güç ve soğutma gerektirir. Bugünlerde çoğu işlemcide yerleşik grafik işlem birimleri vardır, yani harici bir grafik kartına ihtiyacınız yoktur. Kısacası doğru işlemci, bir servet harcamadan güçlü bir HTPC oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Doğru grafik kartını seçme

Bir grafik kartı seçmek zor olabilir. Her bütçeye uygun birçok seçenek var, ancak çoğumuz günlük işler için fazlasıyla yeterli olan 1080p bir karttan memnunuz. Ancak ekran kartı seçerken oyun oynamak ile normal bilgisayar kullanımı arasında bir fark olduğunu unutmayın. Oyun bilgisayarları, yüksek kaliteli bir grafik kartıyla daha eğlenceli olacak. İlk HTPC’nizi yalnızca eğlence için oluşturuyorsanız, ihtiyaçlarınıza uygun doğru kartı seçmeniz önemlidir.

HTPC için doğru grafik kartını seçmek çok önemlidir. Seçtiğiniz kartın istediğiniz çözünürlüğe sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Bazı 3D oyun kartları DVD izlemek için uygun değildir ve diğerleri oyun oynamak için daha uygundur. Grafik kartı ayrıca görüntüleri ölçeklemede önemli bir bileşendir. ATI’nin All-in-Wonder video kartları serisi, HTPC pazarı için tasarlanmıştır.

Doğru SSD sürücüsünü seçme

İlk HTPC’nizi oluştururken paradan tasarruf etmenin en iyi yolu bir SSD sürücü satın almaktır. Piyasada farklı SSD türleri vardır. En popüler olanlardan bazıları aşağıda listelenmiştir. Ayrıca SSD’nizin çok büyük olmadığından emin olmalısınız. Daha büyük sürücüler genellikle daha pahalıdır. İki terabayttan daha küçük bir sürücü seçin. SSD’ler genellikle geleneksel sabit sürücülerden daha hızlıdır, bu nedenle daha iyi performans elde edersiniz.

Sabit sürücüler, medya depolamak için harikadır, ancak mümkünse bir SSD’yi seçtiğinizden emin olun. Bu tip tahrik, yüksek kaliteli destek ve hızlı açılma ve kapanma hızı sağlar. HTPC’niz için yaklaşık $$$$ karşılığında üst düzey bir sürücü satın alabilirsiniz. Ancak birçok lüks özelliğinden fedakarlık edeceksiniz. Bunun yerine, hala yüksek kaliteyi destekleyen ve kullandığınız işletim sistemi türüyle uyumlu olan daha ucuz bir sürücü seçin.

Bagikan:

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.