Bu yazımızda Instagram’da bir hacker nasıl şikayet edilir konusuna değineceğiz. Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşabileceği popüler bir sosyal medya platformudur. Son zamanlarda, Instagram kullanıcı hesaplarına giren ve uygunsuz içerik yayınlayan bilgisayar korsanlarının raporları var. Bu tür saldırılara maruz kaldıysanız kendinizi korumak için gerekli adımları atabilirsiniz.

Bilgisayar korsanını tanımlayın

Bilgisayar korsanları Instagram hesabınızı hacklediğinde, yapmanız gereken ilk şey bilgisayar korsanının kim olduğunu belirlemektir. Hacker’ın kim olduğunu bulabilirseniz? Onlarla doğrudan iletişime geçebilir ve hesabınızı kullanmamalarını isteyebilirsiniz. Bilgisayar korsanının kim olduğunu bulamıyorsanız, kimlikleri hakkında ipuçları aramak için Google Arama gibi bir araç kullanın.

Soruşturma sürecine yardımcı olur ve bu sorunun çözümünü hızlandırır. Saldırıya uğramış hesabınızın tüm etkinliklerini takip etmek, bilgisayar korsanlarının konumunu da bulmanıza yardımcı olabilir. Onları fark ettiğinizde, hızlı bir düzeltme için hemen Instagram yardım sayfasından bildirin! kolayca bilebilirsin Siber güvenlik hakkında sık sorulan sorular

Instagram’da bir bilgisayar korsanı nasıl şikayet edilir

Bilgisayar korsanları sizi Instagram’da hacklediyse, yapmanız gereken ilk şey destek ekibiyle iletişime geçmektir. Bunu yaparak, saldırıya uğradıysanız ve durumu Instagram’a bildirmek istiyorsanız hasarı tespit etmeye ve azaltmaya yardımcı olabilirler. Yapabileceğiniz birkaç adım var. Öncelikle cihazınızda Instagram uygulamasını açın ve giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra “Ayarlar”a gidin (ana ekranın sol alt köşesinde bulunur), ardından “Güvenlik ve gizlilik”i seçin.

Buradan “Genel Güvenlik Ayarları”na tıklayabilirsiniz. Bu seçeneğin altında, “Uygunsuz içeriği/etkinlik bildir”i bulmak için aşağı kaydırın. Sonraki sayfada, olanlarla ilgili bazı temel bilgileri sağlamanız istenecektir. Buna adınız ve e-posta adresiniz dahildir. Bu formu doldurduktan sonra sayfanın altındaki “Gönder” e tıklayın.

Instagram daha sonra bilgisayar korsanına onları bilgilendiren bir mesaj gönderir. ve uygunsuz içeriğin mümkün olan en kısa sürede kaldırılmasını talep edin. Bu talebi kabul etmezlerse Instagram, hesaplarını askıya almak veya profillerini genel görünümden tamamen kaldırmak gibi onlara karşı başka eylemlerde bulunabilir.

Birinin hesabınızı ele geçirdiğinden şüpheleniyorsanız

Birinin hesabınızı ele geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, hasarı en aza indirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

İlk olarak, parolanızın güçlü ve benzersiz olduğundan emin olun; yalnızca günlük işlevsellik için gerekli olmayan hesaplar için (sosyal medya profilleri gibi) zayıf parolalar kullanın.

İkinci olarak, çevrimiçi hesapların güvenliğini sağlamak için şu ipuçlarını izleyin: Mümkünse 2 adımlı doğrulamaya kaydolun. Dosyaları ve programları yalnızca güvenilir kaynaklardan yükleyin. Pop-up’ları veya reklamları asla etkinleştirmeyin. Norton 360 veya AVG AntiVirus gibi güncellenmiş bir güvenlik programı yükleyin. İstenmeyen etkinlik belirtileri için e-posta gelen kutunuzu ve banka hesap özetlerinizi sürekli olarak izleyin. Siber hack raporları oluşturabilirsiniz.

Bir bilgisayar korsanını bildirme zamanı

Sosyal medya güvenliği ve güvenliği söz konusu olduğunda, hesabınızı bilgisayar korsanlarından korumaktan daha önemli bir şey yoktur. Bu nedenle, herhangi bir şüpheli veya yetkisiz etkinliği mümkün olan en kısa sürede bildirmek her zaman en iyisidir. Sadece fotoğrafı eklediğinizden emin olun. ve mümkünse, Instagram’ın raporu düzgün bir şekilde işlemesi için bilgisayar korsanının profil adı. Bunun dışında merak etmeyin – görevinizi tamamlamakta zorluk çekmeyeceksiniz! Bir bilgisayar korsanını ihbar etmek onların iş tanımlarının yalnızca bir parçasıdır!

Doğrudan Instagram ile iletişime geçmeli miyim yoksa önce onlara raporumu e-postayla göndermeli miyim?

Instagram ile iletişim kurmanın en iyi yolu çevrimiçi destek formlarıdır. Ayrıca raporunuzu onlara e-posta ile gönderebilirsiniz. Ancak Instagram’ın isteği doğru bir şekilde işlemesi için mümkün olduğunca fazla bilgi eklemek her zaman iyi bir fikirdir.

Raporumun alındığından ve düzgün çalıştığından nasıl emin olabilirim?

Bir rapor almanızı sağlamanın en iyi yoluna gelince, herkese uyan tek bir cevap yoktur. Ve uygun eylem, davanın özel koşullarına bağlıdır. Ancak, etkili bir rapor sunmanın bazı ipuçları, yazılı olarak açık ve özlü olmayı ve tüm bilgilerin raporda yer aldığından emin olmayı içerir. Ve Instagram’ın şikayetinizi aldığından emin olmak için şikayet ettiğiniz kişi veya kuruluşları takip ediyorsunuz.

Instagram’da bir bilgisayar korsanını şikayet etmeden önce bilmem gereken başka bir şey var mı?

Bir bilgisayar korsanının Instagram’ı insanları korkutmak veya taciz etmek için kullandığını düşünüyorsanız, lütfen bildirin.

Raporuma neleri dahil etmeliyim?

Bir rapor şunları içermelidir: -raporun amacı -arka plan bilgisi -inceledikleriniz -bulduklarınız -sonucunuz.

Sonuç

Instagram’da bir bilgisayar korsanı nasıl şikayet edilir? Kısacası, Instagram’da bir bilgisayar korsanı tanıyorsanız, yapılacak en doğru şey budur! Raporlama, hacker eylemlerinin düzgün bir şekilde ele alınmasını sağlar. ve diğer kullanıcıları olası zararlardan korumaya yardımcı olur.

Bagikan:

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.