Intel NUC Mini bilgisayarın avantajları

Diposting pada

Küçük ve güçlü bir bilgisayar birçok amaç için kullanılabilir. Bu tür bir kullanım, ticari marka medya oynatıcısıdır, ancak oyun bilgisayarları ve çubukları için de kullanılabilir. Ancak Intel NUC mini PC tam olarak nedir ve diğer küçük bilgisayarlardan farkı nedir? Hadi bulalım! Aşağıda Intel NUC’nin başlıca avantajları verilmiştir. Ve göreceğiniz gibi, faydaları çoktur.

Ticari marka medya oynatıcılar

Markalama uygulamaları için PC tabanlı bir medya oynatıcı kullanmanın birçok faydası vardır. Bu medya oynatıcılar özelleştirilebilir, kullanımı kolay ve etkileşimli videolar, veri akışları ve dijital bilgi ekranı dahil her tür içeriği işleyecek kadar güçlüdür. Ancak, bütçeniz kısıtlıysa ve daha basit bir şey istiyorsanız, bunun yerine Windows tabanlı bir oynatıcı düşünebilirsiniz. Bu oyuncuların kullanımı kolaydır ve giriş engeli düşüktür.

Markalama uygulamaları için Intel NUC Pro kullanmanın başlıca avantajlarından biri, bağımsız bir medya oynatıcı veya kendi kendine kontrol kioskunun motoru olarak kullanılabilmesidir. Intel vPro platformu, BT yönetim maliyetlerini azaltan işletme sınıfı performans, yönetilebilirlik ve yerleşik güvenlik özelliklerine sahiptir. Ayrıca Intel’in NUC ailesi, uzaktan yönetim için donanım tabanlı yetenekler sunarak BT yöneticilerinin tüm dijital bilgi ekranı ağlarını güncellemelerine ve sorunlarını gidermelerine olanak tanır.

Özellikleri arasında Intel NUC 8 Celeron, fansız ve havalandırmasızdır. -0°C’ye kadar düşük sıcaklıklarda çalışmasını sağlayan mükemmel termal performans sunar. Kompakt kasası, dijital tabela uygulamalarına kolayca entegre olur. Yüksek çözünürlüklü ekran desteği, birden fazla ekranı, etkileşimli içeriği ve satış işlemlerini destekleyebilir. Intel NUC Pro ayrıca mükemmel pil ömrü sunarak ticari marka uygulamalarının donanım arızası endişesi olmadan çalışmasına olanak tanır.

Intel NUC mini PC’li markalı bir medya oynatıcı çoğu işletme için iyi bir seçim olsa da, satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var. İşletmeniz için yeni bir medya oynatıcı düşünüyorsanız, donanım ve yazılıma karar vermeden önce fiyat ve boyutu göz önünde bulundurun. Doğru miktarda RAM, depolama ve işlem gücüne sahip bir medya oynatıcı seçmeyi unutmayın. Çalışmayan eski bir sisteme paranızı boşa harcamak istemezsiniz.

Oyna

Her zaman dizüstü bilgisayarınızın çevrimiçi oyun oynamasını istediyseniz, Intel NUC mini PC cevaptır. Üst düzey işlemci ve eşleştirilmiş grafik kartı, PC oyun meraklıları için mükemmel bir seçimdir. En küçük form faktörü ve harici grafikler ve çevre birimleri için yeterli bağlantı noktası, onu hareket halindeyken oyun oynamak için ideal hale getirir. İşte bu taşınabilir bilgisayarda nasıl oynanacağına dair bir genel bakış.

NUC 11 Extreme kiti, 64 GB’a kadar çift kanallı DDR4 dizüstü bilgisayar belleğini destekler. Ayrıca dört M.2 SSD’yi destekler. Intel NUC, açılması kolay bir kapıya, iki USB 2.0 bağlantı noktasına, iki USB 3.0 bağlantı noktasına ve NFC özelliğine sahiptir. Ayrıca iki NVME yuvası vardır. Tercihinize bağlı olarak oyun amaçlı NUC 11 Extreme kitini satın alabilirsiniz.

Performans açısından, Intel’in NUC mini PC’leri şaşırtıcı derecede güçlüdür. Ofis işlerini kekelemeden veya gecikmeden yapabilirler. Video düzenleme gibi daha yoğun görevleri yürütecek beygir gücünden yoksun olsalar da, yine de iyi performans sağlarlar. NUC’nin tek dezavantajı, gürültü ve güç tüketimidir. Bu tür bir güce sahip tam boyutlu bir dizüstü bilgisayar, oyun oynamak için önerilmez. Intel NUC’da oyun deneyiminin keyfini çıkarmak istiyorsanız, üst düzey bir model seçin.

Eğer bir oyuncuysanız, muhtemelen Intel NUC’un tadını çıkaracaksınız. Entegre grafikleri büyük bir artı ve Thunderbolt 3 üzerinden bir grafik kartı ekleyebilirsiniz. Bu, küçük bir bilgisayarda oyun oynamak için harika bir seçenektir. Ancak, ciddi bir oyuncuysanız, bir Intel NUC için tam teşekküllü oyun sisteminizden vazgeçmek istemeyeceksiniz.

Çubuk PC’ler

Ucuz, yerden tasarruf sağlayan bir bilgisayar arıyorsanız, Intel NUC mini PC Stick ile yanlış gidemezsiniz. Bu ahşap PC, dört çekirdekli Intel Celeron J4125 işlemci, 8 GB DDR3 RAM, 128 GB eMMC depolama, Gigabit Ethernet bağlantı noktası ve gelişmiş Wi-Fi 5 alımı için yerleşik bir anten ile birlikte gelir. Bu çubuk benzeri PC ayrıca Bluetooth 4.2, USB-A ve Kensington kilit yuvası sunar.

NUC 9’un tasarımı, PC kasası yerine kartuş kullanmasına rağmen Apple’ın yeni Mac Pro’sunu andırıyor. CPU ve GPU, kasanın içindeki küçük bir karttaki PCI Express bağlantı noktasına takılan bir kartuşun içindedir. Bu parçalar süper kompakttır ve bir sırt çantasına veya masaya sığabilir. İşlemci, RAM ve depolama sürücüsünün tümü, çoğu G/Ç ile birlikte kartuşa yerleştirilmiştir. Kartuşa üfleyici tarzı bir fan ve soğutucu yerleştirilmiştir ve masaüstü sınıfı bir grafik kartı mevcuttur.

Barebone Intel NUC11BTMi9, ciddi PC oyuncuları için tasarlanmıştır ve güçlü entegre grafik kartları ve diğer popüler oyun çiplerini içerir. Aynı zamanda serideki en büyük mini bilgisayardır ve tipik bir oyun bilgisayarından daha küçüktür. Ahşap PC’nin kompakt boyutu, onu oteller veya kreşler gibi küçük alanlarda kullanım için mükemmel bir seçim haline getirir. Daha çok yönlü bir bilgisayar arıyorsanız, barebone Intel NUC11BTMi9’a da göz atabilirsiniz.

Küçük bir bilgisayar seçerken, kaç tane başka bileşene ihtiyacınız olduğunu düşünmek önemlidir. Bazı modeller, belleği ve belleği yükseltmenize ve harici bir GPU eklemenize olanak tanır. Fare veya klavye eklemek istiyorsanız bu özelliklere sahip seçeneklere bakmalısınız. Ayrıca, fare ve klavye bağlantı noktalarına ve Ethernet’e sahip bir mini bilgisayar aradığınızdan emin olun. Her üç bilgisayar türünün de farklı yapılandırma seçenekleri vardır, bu nedenle ihtiyaçlarınızı karşılayan bir model bulabilirsiniz.

Ayarlanabilir

Yeni nesil Intel NUC mini PC, önceki sürümlerine kıyasla birçok iyileştirme ile birlikte geliyor. İşlemciler soketlidir ve daha fazla güç sunar. Ayrıca NUC 12, Intel’in 12. nesil Alder Lake işlemcilerini kullanır. Hem NUC 11 hem de NUC 12 Extreme, yekpare bir tasarıma ve havalandırma için ağ panellere sahiptir. NUC’nin ön tarafında, NUC Studio yazılım programını kullanarak özelleştirebileceğiniz bir neon kafatası LED’i bulunur. LED özelleştirmesi de geliştirildi ve NUC 12 Extreme’de yalnızca bir USB-C bağlantı noktası var.

Barebone NUC satın alacaksanız, ihtiyacınız olan RAM miktarını göz önünde bulundurmalısınız. Çoğu NUC, 32 GB’a kadar RAM’i destekler, ancak bazılarında 128 GB’a kadar RAM bulunur. Akış için en az 16 GB RAM’e ihtiyacınız var. Özelleştirilebilir seçenekler, kullandığınız işletim sistemine göre değişir. Belleği katı hal sürücüsüne yükseltmeyi düşünebilirsiniz.

Intel NUC mini PC’nin küçük boyutu, bir ev sinema sistemi ve oyun odası oluşturmayı mümkün kılar. Hatta PC’yi TV’nin arkasına saklayabilir ve dosya sunucusu olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz bir iki sayfa ekleyebilirsiniz. Bu bilgisayarın ne kadar çok yönlü olabileceğine şaşıracaksınız. Pek çok seçeneğiyle Intel NUC Mini PC, eviniz için güçlü bir eğlence merkezi işlevi görebilir.

Intel NUC mini PC, çeşitli iş amaçlı kullanımlar için idealdir. Altı adede kadar tam boyutlu 4K monitör çalıştırabilir ve yerleşik Wi-Fi’ye sahiptir. Mini PC, ev veya ofis uygulamaları için güçlü bir araçtır ve standart bir masaüstünün yalnızca küçük bir bölümünü kaplar. Özelleştirilebilir özelliklere ek olarak Intel NUC, eksiksiz bir Intel(r) işlemci yelpazesiyle birlikte gelir.

yükseltilebilir

Intel’in NUC MiniPC’si 64 GB’a kadar DDR4 belleği destekler ve dört tam uzunlukta M.2 yuvasına sahiptir: hesaplama modülünün içinde üç yuva ve biri 110 mm uzunluğundadır. Ayrıca iki PCIe NVMe Gen 4 yuvası ve iki SATA 3 yuvası vardır. Kasada ayrıca CPU fanını kapatacak boşluk da var. Intel NUC mini PC, düşük maliyetli ve yüksek kapasiteli bileşenleri nedeniyle büyüyen iş piyasası için idealdir.

İyi performans gösteren çok küçük bir bilgisayar arıyorsanız Intel NUC 11 Meraklısı Kitini göz önünde bulundurmalısınız. 11. nesil Intel Core i7-1165G7 işlemciye ve 6 GB VRAM’li ayrı bir NVIDIA RTX 2060 grafik kartına sahiptir. Barebone’lar veya RAM ve depolama ile de mevcuttur.

NUC Meraklısı, 28W dört çekirdekli i7-1165G7 işlemciye sahiptir. Intel bunu açıkladıktan bir gün sonra kullanımdan kaldırıldı. Ayrıca altı adet USB 3.2 Tip-A bağlantı noktası ve bir Mini DisplayPort 1.4 çıkışı dahil olmak üzere yığılmış G/Ç’ye sahiptir. NUC 11 Meraklısı, yaklaşık bir kitaplık boyutundadır. Şimdiye kadarki en güçlü NUC ve video yapmayı sevenler için kesinlikle en iyisi.

Intel’in NUC mini bilgisayarları yeni başlayanlar için harika olsa da, daha gelişmiş modeller daha pahalıya mal olacak. Neyse ki, artık bunları en yeni Core i9 işlemciye yükseltmek için kitler var, bu da NUC 12 Extreme’in Intel’in perakende fiyatından biraz daha pahalı olduğu anlamına geliyor. Intel, NUC 12 Extreme’i Mart 2022’nin sonuna kadar halka satmaya başlamayı planlıyor.