Markanız için bir web sitesi oluşturmak isteyen bir işletme sahibi misiniz? Web varlığınızı oluşturmaya başladığınızda. Siteniz için bir içerik yönetim sistemi (CMS) uygulayıp uygulamamak veya manuel, sabit kodlanmış bir yola ihtiyacınız olup olmadığı gibi zorlu kararlarla karşı karşıyasınız.

CMS’ler popüler olmadan önce, web geliştiricileri .NET sayfalarını makinelerinde kodlamak ve bir FTP programı aracılığıyla bir sunucuya aktarmak zorundaydılar. Bir geliştiricinin bir şeyi değiştirmesi gerekiyorsa, genel prosedürü baştan tekrar etmesi gerekebilir.

Web içeriğini manuel olarak kodlamanın bu eski usul yolu artık neredeyse modası geçmiş durumda. CMS’nin artan kalitesiyle, web geliştiricileri artık sayfaları tek tek manuel olarak kodlamıyor. Ancak, küçük bir geliştirici grubu, Drupal ve WordPress gibi hazır yanıtlar yerine özel bir CMS’yi tercih ediyor.

İhtiyaçlarınıza uyan doğru çözümü bulmanıza yardımcı olmak için bir adım geriye gidelim ve sıfırdan başlayalım.

Her şeyden önce, bir içerik yönetim sistemi tam olarak ne olabilir?

Bir CMS, herhangi bir açık ürün veya teknoloji ile uyumlu değildir. Aksine, genellikle gelecekteki tüm yeni nesil web sitelerinin omurgası olarak düşünülen geniş bir dizi süreci tanımlayan bir terimdir.

Teknik olarak, herhangi bir çevrimiçi içeriği ve web kullanıcılarını yönetmek için ihtiyacınız olan tüm araçları size sağlayan çevrimiçi bir uygulamadır. Spesifik olarak, web sitelerinin oluşturulmasına ve sürdürülmesine yardımcı olan koddur.

Bir CMS’nin en büyük çekiciliklerinden biri, bir web sayfası oluşturmak veya değiştirmek için köprü metni biçimlendirme dilini veya alternatif gizli verileri sevmemenizdir. Her CMS, içeriği gerektiği gibi ve istediğiniz zaman taşımanıza ve düzenlemenize yardımcı olan bir pano veya yönetici alanı içerir. Yukarıda, bu yönetici bölümüne herhangi bir normal web tarayıcısı üzerinden erişebilirsiniz. Özel bir alıcı yazılımına ihtiyacınız yoktur.

Kısacası, bir CMS, bir teknik uzmana veya bir web yöneticisine olan ihtiyacı ortadan kaldırarak, sıradan insanların web sitelerini planlamasını ve değiştirmesini mümkün kılar.

Bir CMS’nin web sitesi sahipleri için hayatı kolaylaştıran en iyi 10 yolu.

Tamamen farklı CMS’lerin belirli özellikleri olsa da, bu bölümde CMS kullanmanın genel avantajlarını listeleme eğilimindeyiz.

İçerik yönetimi, içerik oluşturucuların elindedir:

CMS’nin tanıtılmasından önce, bir şirket mevcut web sitesinde değişiklik yapmak zorunda kalırsa, kendi geliştiricisini işe alır ve değişiklikleri yapması için onlara ödeme yapar. Bu, sinyali değiştirmek gibi basit bir şeyden, alternatif bir site sayfası oluşturmak gibi büyük ekstralara kadar değişiklik stillerinin herhangi biri veya tümü için geçerlidir.

Önceki manuel kodlama yöntemi, net sayfa sahibini geliştiriciden ayırdı. Bu, içerik oluşturucuyu geliştiricinin mevcut bir siteyi güncellemesi veya değiştirmesi için istekli hale getirdi.

Ancak, CMS, içerik oluşturucunun konumlandırma stilini soyutlar. Web sayfası sahibi olarak, alttaki web yapısını etkilemeden içeriği değiştirebilir, düzenleyebilir veya yeni içerik ekleyebilirsiniz. İçeriği kolayca eklemek, kaldırmak veya düzenlemek için basit araçları kullanabilirsiniz.

Bir web sitesi, her içeriğin sabit bir konuma sahip olduğu bir kitap değildir. Tersine, bir web sitesi dinamik olarak gelişmektedir ve içeriği hızlı bir şekilde yönetmek, optimum performansın anahtarıdır. Tıpkı bir adres gibi belirli bir metin bloğu, sosyal medya widget’ları. Ürün açıklamaları genellikle sitenin çeşitli yerlerinde tekrarlanır. CMS, içeriği bir kez yazmanıza ve web sitesinde birden çok kez kullanmanıza yardımcı olur.

Günümüzün net sayfaları çok büyük ve çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Sitenin tamamen farklı öğeleri üzerinde aynı anda çalışmak için çok sayıda geliştiriciye ihtiyacınız var. Bu deniz kıyısında sorun yaratacaktır.

Bir CMS, sitenizin SEO dostu olmasını sağlar ve tüm ilkelere uyulup uyulmadığını kontrol eder. Çevrimiçi sayfa sıralamanızı zahmetsizce yükseltmek istiyorsanız, CMS size teşekkür etmektir.

En popüler CMS modülerdir. Siteniz için eklentiler ve eklentiler ile yeni işlevler artacaktır. Örneğin bir sosyal medya aracını sitenize dahil etmek istiyorsanız kodunu yazmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, istediğiniz eklentiyi aktarın, sitedeki belirli bir sayfaya atayın ve işiniz bitti. Uzantılar ve widget’lar ile tüm çabalar artık sıcak suda ve işinizi kolaylaştırıyor.

 • Yeniden tasarlamak çocuk oyuncağı olabilir:

Statik bir web sitesi tasarladıktan sonra içerik ve stil birbiriyle ilişkilidir ve sitenizin görünümünü değiştirecektir. Öte yandan, CMS, içeriği tasarımdan ayırmak için şablonlar kullanır. Bu, içerik ve kodlar hakkında endişelenmeden tasarımınızı değiştirmenize ve güncellemenize olanak tanır.

Bir CMS, kodu içerikten soyutladığından. Güvenlik açıkları hızlı ve zahmetsizce giderilir. Ayrıca, çoğu CMS, web sitenizin tamamını değiştirmek için size tek tıklamalı bir yöntem sunar.

 • İşinizi basitleştirir ve size zaman kazandırır:

Bir işletme sahibi olarak, sitenizin en iyi şekilde görünmesini ve performans göstermesini istemeniz doğaldır. Ancak, bir site kurmak gibi idari görevler biraz zamanınızı alacaktır. Bir CMS ile sitenizin arka planı hakkında endişelenmenize gerek yok, bunun yerine sadece içerik oluşturmaya ve değiştirmeye odaklanabilirsiniz.

 • Yarı kalıcı amortisman:

Bir CMS, standart bir web sitesi oluşturucudan daha yüksek bir ön maliyete sahip olsa da, uzun vadede buna değer. Sık güncellemeler gerektiren dinamik bir site oluşturuyorsanız, bir CMS, her değişikliği yapmak için bir site kiralamanın uzun vadeli maliyetlerini azaltmanıza yardımcı olabilir.

 • İçerik yönetiminin dağıtımı:

Bir CMS, farklı kullanıcılara tamamen farklı roller atar. Örneğin, bazıları yazarken diğerleri gözden geçiren, editör ve yayıncı olarak seçilir. Yardımcı görevler, görev izlemeyi basitleştirir, hesap verebilirliği artırır ve iş akışını hızlandırır.

 • İçeriği iş şirketinizin zaman çizelgesine göre planlayın:

Bir CMS size farklı içerikleri farklı zamanlarda planlama esnekliği verir. Ek olarak, zamana duyarlı içerik için yayın ve son kullanma tarihleri ​​belirleyebilirsiniz.

Bir CMS seçerken düşünmeniz gereken seçenekler:

Artık sizi bir CMS’nin birçok yönüne ikna ettiğimize göre, büyük kararlar almanın başarısı, zihninizi doğru CMS’ye oturtmaktır. Gelecekteki güncellemeler, işlevsellik, kullanıcı uyumluluğunun yanı sıra web sitenizin genel işlevselliği ve estetiği CMS’ye bağlıdır. Hata payı olmadan doğru olanı seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

Akıllıca bir seçim yapmanıza yardımcı olacak bazı faktörler:

 • Sayfa yönetimi: CMS’nin içeriği yeniden oluşturmanıza yardımcı olacak ayrıntılı sayfa yönetimi olanakları sunup sunmadığını kontrol edin.
 • İçerik ekle/güncelle: İçeriğin kişiliği veya boyutu ne olursa olsun içeriği kolayca güncelleyebilir misiniz?
 • Bir şablon/tema seçme: CMS’nizin özelleştirmeyi destekleyen temalar sunup sunmadığını görün.
 • Kullanıcı grupları atamada esneklik: Kuruluşunuzda bir kullanıcı ekibi varsa, CMS, kullanıcı işbirliğini desteklemeli ve birden çok grubu yönetebilmelidir.
 • Güvenlik: CMS’niz size kurşun geçirmez güvenlik özellikleri sağlıyor mu?
 • Kod oluşturma: CMS, SEO dostu ve hızlı bir şekilde gönderilen temiz kod üretiyor mu?
 • Destek Forumu: Bir CMS seçmeden önce, canlı bir geliştiriciler, belgeler ve destek özellikleri topluluğuna sahip olduğundan emin olun.

CMS, işletme web siteniz için en iyi yatırımdır:

Web siteniz için CMS seçmek, sadece siteniz için değil, işletmeniz için yapacağınız en kolay yatırımlardan biridir. Web siteniz, mevcut ve potansiyel müşterilerinizle iletişim kurduğunuz hayati kanallardan biridir. Bunları oluşturmak ve işletmenizi siteniz aracılığıyla büyülemek çok önemlidir. Ancak bu, iyi kodlamaya çalışmak için saatler harcamanız gerektiği anlamına gelmez. Bir CMS, teknik ayrıntılara fazla takılmadan temel iş süreçlerinizi hedeflemeniz için size basitlik ve güç verir.

Ayrıca okuyun:

Ürünümü özel teşhir kutularında sergilemenin en iyi yolu nedir?

Bagikan:

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.