Çoğu kullanıcı, bilgisayarlarının veya dizüstü bilgisayarlarının performansını artırmak için RAM miktarını artırmaya başvurur. Ama neden sadece RAM’i yükseltelim?

Birçoğumuz tamamen farklı nedenlerle ekstra masaüstü RAM eklemeyi düşünüyoruz. Çok az RAM’e sahip bir bilgisayarı takdir etmek her şeyin donmasına neden olur. Ayrıca, bilgisayarınızın günlük işlemlerinin yavaş ve ağır olduğunu yaşıyorsanız, RAM’i artırmak da dürüst bir fikir olabilir.

Ancak bekleyin, ana bellek RAM miktarını iki katına çıkarmak bir oyun dizüstü bilgisayarının veya PC’nin performansını büyük ölçüde artırır mı? Bellek yükseltmenin faydaları, muhtemelen bilgisayarınızı ne için kullandığınıza bağlı olacaktır. Ve burada, ekstra RAM’in gerçeklerini ve faydalarını keşfedeceğim. Hadi başlayalım.

RAM’i yükseltmek mi?

Bir veri işlemcisi çok yavaşladığında, performansını artırmak için neyi yükseltebileceğinizi bilmek istersiniz. Yapabileceğiniz makul iyileştirmelerden biri RAM’i artırmaktır.

Gerçekten yüksek bir yatırım gerektirmez ve genellikle bilgisayarımızın daha hızlı olmasına yardımcı olur. Uzman olmak zorunda değilsin. Bazı detayları düşünmeniz gerekiyor ve aşağıda dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızın ekstra RAM’e ihtiyacı olduğuna dair bazı işaretler var.

Bilgisayarda daha fazla RAM ihtiyacının belirtileri:

Fark ettiğiniz ilk şey, bilgisayarınızın yavaşlaması veya çökmesidir. İlk olarak, bilgisayarınızın belleğinin tükendiğini düşünüyorsunuz. Bilgisayarınızın donanımıyla ilgili ciddi bir sorun varsa, yalnızca olumsuz yanlar sık ​​görülen sorunlar olduğunda düzeltirsiniz.

Kum saati simgesi dönmeye devam ederse veya ekran tekrar tekrar donuyorsa, bu, bilgisayarınıza daha fazla bellek eklemeyi düşünmeniz gerektiğinin başka bir işaretidir. Şimdi daha fazla RAM’in faydalarını keşfedelim.

RAM hızını artırmanın avantajları:

RAM kapasitesi gigabayt cinsinden ifade edilir. Ne kadar çok sahip olursanız, o kadar fazla alana sahip olursunuz. Daha fazla alan, genel performansınızı artırabilir.

Şişmiş bir rama sahip olmanın 6 avantajı şunları içerir:

1. Programların daha yüksek paralel performansı:

Çoklu görev, bir bellek yükseltme gibidir, çünkü daha fazla bellek, aynı anda çalışan daha fazla program anlamına gelir. Bilgisayarlar, belleği yükseltmeden önce daha çeşitli programlar çalıştırır çalıştırmaz önemli bir yavaşlama yaşayabilir.

Kelime işlemciler, emülatörler ve Chrome ve Firefox gibi tarayıcılar gibi bir programı çalıştırdıktan sonra, mikroçip yürütülebilir dosyayı disk sürücüsünden çıkarır ve RAM’e masaj yapar. Bu tür programlar için kullanılan RAM miktarı diğerlerinden daha fazladır.

Bu nedenle, aynı anda çalışan birkaç program olduğunda, çok az bellek, Windows’un çok yavaş çalışmasına neden olabilir. Böylece, bir RAM yükseltmesi, bilgisayar daha sorunsuz çalışırken ek uygulamaların aynı anda çalışmasını sağlar.

RAM’i yükseltmek bilgisayarı hızlandırıyor gibi görünüyor. Ancak gerçekte, bir dizi bellek yoğun programı çalıştırmaya çalışırken bilgisayarların darboğazların etkilerinden kaçınmasına yardımcı olurlar.

Bu olduğunda, işlemci o programı çalıştırmak için seçmek zorundadır – fazladan bellek ekleyerek ve bu farklı programları yok sayar ve tüm gücünü en az bir dosyaya ayırır.

2. Şişirilmiş bilgisayar başlatma süresi:

Birden çok program çalıştırdığınızda bile, bilgisayarınızda bunu yapmak için yeterli alan yoksa başlatma gecikebilir. Çok fazla güç gerektiren bir şeyi feda ediyorsanız, video yazmayı takdir edin, bu yeteneğin yeterli olmadığını göreceksiniz.

Bilgisayarın RAM kapasitesi artırıldığında, sadece açılış süresi değil, aynı zamanda bilgisayarın kapanma süresi de önemli ölçüde iyileşir.

Artan RAM ile, herhangi bir program çalıştırıldığında, bilgisayar bir süreç olmasına rağmen eskisinden daha hızlı çalışır. Arka planda birden çok CPU işlevi çalıştırırken videoyu düzenliyorsanız, bilgisayarınız bu işlemleri daha hızlı gerçekleştirebilir.

3. Ekonomik web tarama:

4 GB veya daha fazla RAM eklemek, favori videolarınızı veya filmlerinizi kesintisiz olarak çevrimiçi izlemenize olanak tanır.

Tabii ki, yüksek RAM almanın avantajları, net tarama boyunca farkındalıktır. Tarayıcıda aynı anda sorunsuz çalışan farklı türde sekmelere sahip olmanızı sağlar, bu da çevrimiçi öğrenme ve çalışma için çok yararlı olabilir.

Saf mavi sporlar, bellek yükseltmesi, yükseltmeden öncekinden belirgin şekilde daha hızlı olduğunda. Web tarayıcıları, net bağımlılık hızından bağımsız olarak, bellek yükseltmelerinden sonra daha hızlı yüklenir. Web sitelerini daha hızlı kırmaya ek olarak, bellek yükseltme, Flash içeriğinin daha hızlı açılmasını da sağlar.

Bu, bilgisayarın bilgi depolamak için RAM alanını bulamadığında manyetik disk belleği kullanmasının bir sonucu olabilir. Yükseltmeden sonra, daha fazla RAM kullanılabilir, bu da daha hızlı kazmayı sağlar. Bu nedenle, belleğinizi yükseltmek {muhtemelen} iş veya oyun için daha fazlasını yapmanıza yardımcı olacaktır!

LAN veya WAN’a bağlı bilgisayarlar, RAM’i yükseltirken artan hız ve paylaşılabilirlik bile görebilir. Özellikle resim ve grafik içeren şeyler olmak üzere çeşitli şeyler yazdıran kişiler, yazdırmayı daha hızlı hale getirmek için bir bellek yükseltmesini onaylayabilir.

4. İyileştirilmiş kumar performansı ve arayüzü:

Aynı anda çok fazla yoğun program çalıştırırsanız, bilgisayarın genel performansının düştüğünü ve hatta bilgisayarın yavaşlamaya bile başladığını fark edeceksiniz. RAM miktarını artırmak bu sorunu başarıyla çözer. Bu durumda ek RAM eklemek iyi bir çözümdür.

Oyun PC’niz bu RAM gereksinimlerini karşılıyorsa. Bu durumda, bu kaynaklara ihtiyaç duyan uygulamalarda herhangi bir sorun yaşamazsınız, bu da kesintisiz oynamanıza ve kazanma şansınızı artırmanıza olanak tanır. Oyunlar, daha yavaş tepki süreleri olmadan ekstra yüzme olarak çalışır. Daha hızlı hareketlerle daha hızlı etkileşim.

Daha fazla özellikli RAM’e sahip bilgisayarlar, daha az RAM’e sahip bilgisayarlardan daha fazla ayrıntıyla daha yüksek 3D oluşturma yeteneğine sahiptir. Bir oyundaki video, bellek yükseltme ile çok daha temiz ve harika hale gelir.

İşletim sistemi, grafik programını veya arayüz özelliklerini seçici olarak kullanır ve bilgi işlem gücüne dayanır. PC’de ne kadar fazla RAM varsa, o kadar fazla grafik seçeneği etkinleştirilir. Belleğin yokluğunda, işletim sistemi uygulamanın kaynaklarını azaltır ve gölgeleri, animasyonları vb. kabul eder.

5. Daha hızlı bilgi aktarımı:

Kimse biliyor mu? RAM miktarını artırmak, aygıtlar ve disk arasındaki veri aktarım hızlarını önemli ölçüde artırır. İnternette dosya ve veri indirme veya yükleme konusunda küçük bir gelişme fark edeceksiniz, ancak nasıl?

Disk sürücüsünün bir bölümünden diğerine veri kopyaladıktan sonra, önce RAM’e çıkarılır ve yeni konuma yapıştırılır. Artan RAM kapasitesi, verileri yapıştırmak için daha fazla alan sağlar. Bu nedenle, daha büyük miktarda RAM bu adımı daha hızlı hale getirecektir. İndirirken veya yüklerken eşdeğer olacaktır.

6. İşlemcinin daha hızlı olmasına ve CPU yükünü azaltmasına yardımcı olur:

Bir bilgisayarın hızı, biri işlemci için en önemli olan çeşitli faktörlere bağlıdır. Sonuç olarak beyinde tamamen farklı hesaplamaların yapılması ve en kısa sürede yapılması gereken işlemler aynı olacaktır.

Artan masaüstü RAM, aynı anda daha fazla veriyi işleyebilir, bu da işlemcinin verilere daha hızlı erişmesini kolaylaştırır. Hızlı, özellikle AMD Athlon, Intel Pentium ve Celeron CPU’lar gibi düşük çekirdekli işlemciler.

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarımı ne kadar RAM’e yükseltmeliyim?

Mevcut sorunun kolay cevabı ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Kabaca söylemek gerekirse, mevcut masaüstünün 4GB RAM’ine 4GB RAM eklemenin temel ihtiyaçları karşılamak için yeterli olduğunu söyleyebilirim. Ancak oyun oynama, video düzenleme ve tasarım gibi yoğun görevler için bilgisayarınızda en az 16 GB DDR4 RAM olmalıdır.

Ayrıca okuyun:

İşletmeler Neden Bulut Hosting Hindistan’a Güvenmeli?

Bagikan:

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.