Metaverse geliştirmenin maliyeti nedir?

Diposting pada

“Bir metaverse geliştirme” fikri çok dikkat çekti, ama tüm bu yaygara ne hakkında? Yakın tarihli bir Önceliklendirme Çalışması raporuna göre, Metaverse pazarının değeri 40 milyar dolar ve 2030 yılına kadar 1.607,12 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu, malzemenin 2022’den 2030’a kadar %50,74’lük bir bileşik yıllık büyüme oranına (CAGR) sahip olacağını gösteriyor.

Meta verinin ne olduğunu bilmeyenler için, gerçek dünya ile çevrimiçi dünyanın bir birleşimidir. Bunu, karakterlerin ekranın ötesine geçtiği ve çevrimiçi dünyaya geçtiği bir bilim kurgu sineması gibi, çevrimiçi toplulukların bir üst kümesi olarak düşünün. Dijital defter örneğine bakalım. Metaverse, çalışan karakterinin rahatlayabileceği, önemli toplantılara gidebileceği ve gerçek ofis iletişimi için gereken diğer her şeyi yapabileceği sanal ofislere ve toplantı odalarına sahiptir. Metaverse fikri sadece ofiste kullanışlı değil. Ayrıca çevrimiçi havalı partiler, oyun oturumları, kulüp etkinlikleri ve daha fazlası gibi sosyal ağlar için de yararlıdır. Yüksek kaliteli e-ticaret mağazası, Metaverse oyun geliştirme ve Metaverse gayrimenkul yazılım hizmetleri bu mağazanın özellikleri arasındadır. Metaverse Geliştirme Şirketi

İnsanlara dijital bir toplulukta mümkün olan herhangi bir şekilde bağlanmak için araçlar sağlayan bir meta veri deposu platformunu ilginç ve çok yönlü yapan budur. Şimdi soru şu, Metaverse yapmak için ne gerekiyor? Metaverse oluşturmak için ne kadar zaman ve para gerekiyor?

Daha ileri gitmeden önce, meta veri deposunun ne olduğunu ve onu daha iyi bir şekilde inşa etmenin maliyetini anlayalım.

Metaverse, insanların birbirleriyle etkileşime girmesine izin veren çevrimiçi bir alandır. Çevrimiçi ve elektronik dünyaları bir araya getirerek daha iyi hale getirildi. Web, meta veri deposunu daha dinamik hale getirdi ve yazılı mesajlaşma, insanların video aracılığıyla birbirleriyle konuşmasını mümkün kıldı. Ayrıca, artık sosyal bağlantıların uzay aracılığıyla kurulduğu bir zamana giriyoruz. Bu çevrimiçi dünya, bize gerçekten orada olduğumuzu hissettiren ve bir şeyleri izlemek yerine yapmamızı sağlayan çok kapsamlı ve yenilikçi bir çevrimiçi arayüz sunmak istiyor.

Metaverse, hibrit yaratılışın bir örneğidir, çünkü çalışmak için birçok farklı fikir ve eğilim gerektirir. Artırılmış gerçeklik (AR), uzman sistemler (AI), başa takılan ekranlar (HMD), artırılmış gerçeklik bulutu, esnek çalışma yöntemleri, Nesnelerin İnterneti (IoT), 5G ve uzay yenilikleri, tüm bunlar yeni teknolojilerin örnekleridir. metaverse topluluğuna katkıda bulunun.

Bir meta veri deposunun arkasındaki fikri anlamak için, bunu çeşitli çevrimiçi topluluklar ve bir bülten tahtası sistemi olarak başlayan İnternet’in evrimindeki bir sonraki adım olarak düşünün. Sonunda, bunlar düzenli bir çevrimiçi ortamda web siteleri haline geldi. Meta veri dünyası hakkında çok fazla konuşma var ve bunların çoğu, meta veri deposu şirketleri olduklarını söyleyen veya insanların fiziksel ve dijital dünyalarına katkıda bulunmak veya bunları geliştirmek için meta veri depoları inşa eden teknoloji şirketlerinden geliyor. Ayrıca şu anda farklı meta savaşlarda gerçekleştirilen görevler tek bir meta savaşta bir araya getirilebilir.

Şimdi, ne olduğu göz önüne alındığında, blockchain entegrasyonunun meta veri deposunun ademi merkeziyetçiliğini nasıl sağladığını hızlıca keşfedelim:

Blok zinciri, özellikle amaç, merkezi olmayan bir meta veri deposu veya hiçbir şirketi olmayan açık bir ortam oluşturmaksa, meta veri deposunun temelinin önemli bir parçasıdır. Meta veri deposu çok katmanlı bir yer olacak ve bir dizi farklı teknoloji kullanacak. Blockchain teknolojisi, elektronik mülkiyet kanıtı, elektronik varlıkları (NFT gibi) toplama yeteneği, yönetim, kriptolar aracılığıyla değer aktarımı, birlikte çalışabilirlik vb. gibi sorunları çözerek merkezi olmayan bir meta veri tabanı oluşturmaya yardımcı olur.

Metaverse’in arkasındaki fikir, insanların birbirine bağlı bir dizi çevrimiçi dünyaya girmek için AR veya XR teknolojisini kullanmalarına izin vermektir. Örneğin Çoklu Evren video oyunlarını düşünün. Müşteriler artık Metaverse oyun dünyasında daha fazla zaman harcadıkları, çevrimiçi alanlarda seyahat ettikleri, oyun içi varlıkların yanı sıra elektronik kimliklere sahip oldukları ve ayrıca PC oyunlarının görevlerini yerine getirdikleri için Metaverse’deki faaliyetlerini desteklemek için güvenilir bir para birimine ihtiyaç duyuyorlar. . Müşterilerin satın almalarını otomatikleştirmeleri ve kayıt altına almaları için ayrıca dağıtılmış bir defter sistemine ve akıllı sözleşmelere ihtiyaçları var. Kripto para birimleri ve blok zincir teknolojisi, aşırı güvenlik sağladıkları için tüccarların bu ihtiyaçlarını karşılamak için mükemmeldir.

Öte yandan, birçok 3B şey ve çevrimiçi yer meta veri deposunu oluşturur. Bu nedenle, diğer blok zincirleriyle çalışabilen özel blok zincirleri, tamamen merkezi olmayan bir meta veri deposu için kritik öneme sahiptir.

Aşağıdaki parçalar, merkezi olmayan bir meta veri deposunu oluşturur:

Yüksek verimli, merkezi olmayan bilgisayar sistemlerinden oluşan merkezi olmayan bir ağ, meta veriyi tek bir şirketin veya merkezi bir birimin kontrolünün ötesinde bir arada tutar. Bu, gerçek zamanlı olarak ve uzun mesafelerde bilgi göndermeyi ve almayı mümkün kılar.

3B uygulamaları etkinleştirmek için metin, fotoğraf, müzik, video, 3B manzaralar, 3B nesneler, 3B seriler ve vektörler için ortak, birlikte çalışabilir medya standartları olmalıdır.

HTML, JavaScript, WebXR, WebAssembly, WebGPU Shader Language ve diğer diller kendi kuralları olan açık programlama dillerine örnektir.

Akıllı sözleşmeler ve blok zinciri, izinsiz, sansürsüz ve net bir şekilde mal satın alınmasını sağlar.

Bilgi yönetimi, uzman sistemler, tahmin vb. için yüksek hesaplama yeteneği.

Gerçek dünya toplumları 3 farklı şekilde modellenir.

Kripto para birimi ve fiat para birimi işlemlerini ve ödemelerini kolaylaştıran ödeme ağ geçitleri.

Giderek daha fazla insan çevrimiçi toplulukları ve bağlantı kurmak için video ve web konferansı gibi teknik yolları, ağ ve çevrimiçi bağlanmak için kullanıyor. Metaverse, onlara mevcut çevrimiçi deneyimlerini geliştirmek için kullanabilecekleri 3B dünyada çok çeşitli gerçek dünya becerileri kazandırır.

Metaverse’in en önemli avantajları şunlardır:

Uzaktan çalışma sorunlarıyla başa çıkmak:

Metaverse, uzak bir işle ilgili tüm sorunları çözebilir. Yöneticilere, çalışanlarla konuşabilecekleri (kişileriyle temsil edilen), sözlü olmayan ipuçlarını okuyabilecekleri ve yüz yüze nasıl konuştuklarını gösterebilecekleri dijital bir ortama erişim sağlar. Ekibi dijital bir ofis üzerinden yürüten şirket, ofisteki zaman hırsızlığı ve altın tuğla gibi sorunlardan da kaçınabilir.

Kar elde etmek:

Metamorfoz giderek daha fazla dikkat çekiyor. Bazıları topluluğu belirli ticari ürünler üretmek için kullanmaya çalışan profesyoneller ve diğerleri para kazanmanın yollarını arıyor. Neyse ki Metaverse her iki tarafın da ihtiyaçlarını karşılayabilir. Metaverse açık kaynak olduğu için sadece topluluk değil herkes faydalı bir çalışma kurabilir. Ayrıca, herkes düzenli bir kullanıcı olarak topluluğa katılabilir ve ödeme almak için NFT’ler oluşturabilir ve takas edebilir.

Dijital bir Insight turu sunuyor:

Seyahat etmek harikadır, ancak herkes en sevdiği yerlere gidemez. İşte tam da bu noktada Metaverse devreye giriyor ve insanların gerçek hayatta gidemeyecekleri yerleri dijital olarak görmelerini sağlıyor. Metaverse, Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçekliği kullanarak birinci şahıs deneyimiyle daha iyi bir çevrimiçi ortam oluşturabilirsiniz.

Hepsi bir arada çevrimiçi bilgisayar oyunları:

Metaverse’deki çoğu oyun artık merkezi olmayan ve “para için oyna” oyunlarını destekleyen yerleşik ekonomilere sahip. Bu oyunlarda müşteriler NFT kullanarak oyun içi öğeleri satın alabilir, satabilir ve takas edebilir. Oyuncular ayrıca büyük çevrimiçi dünya hakkında bilgi edinen karakterlerin fikrini sever.

Metaverse genellikle sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerinin bir kombinasyonu olarak düşünülür. Ancak meta veri deposunun büyümesi bu iki önemli yeniliğin ötesine geçiyor. Axie Infinity ve Decentraland, gerçek ve çevrimiçi dünyaları birbirine bağlamak için yaygın teknolojilerin nasıl kullanılabileceğinin iyi örnekleridir.

Blockchain, meta veri deposunu devam ettiren birçok yeni fikirden biridir. Blockchain teknolojisi, Metaverse projelerini İnternet’in bir sonraki aşaması olan Web3 ile uyumlu hale getirebilir. Bunu, merkezi olmayan bir çerçeve sağlayarak ve onu kurmak için ilginç kullanım senaryolarının oluşturulmasını teşvik ederek yapar.

Merkezi olmayan bir meta veri deposunu oluşturan teknoloji parçaları şunlardır:

 • Merkezi olmayan depolama veri kaynağı
 • İzinli bilgi koruma sırları
 • merkezsiz toplum
 • Akıllı sözleşmeler
 • Etkileşimli ayarlar
 • yeri doldurulamaz semboller
 • kripto para birimleri
 • Kişisel farkındalık incelemeleri
 • Hem ön hem de arka büyüme
 • AR ve VR teknolojileri gelişmeye devam ediyor.
 • Uzman sistemlerin büyümesi
 • 3D düzeltme
 • Web’deki noktalar

Ana özelliklerini bildiğimize göre, merkezi olmayan bir borsa oluşturmanın ne kadara mal olacağını tahmin edelim.

Şirketler Metaverse’in birçok avantajından bahsediyor. Pazar trendlerine ayak uydurabilmeleri ve ürünlerini veya hizmetlerini iyi tanıtabilmeleri için teknolojik olarak daha gelişmiş çok yönlü kurulumlar oluşturmaya yatırım yapmayı kabul ediyorlar.

Hangi işte olursanız olun, meta veri deposunun farklı bölümleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. İş topluluklarını nasıl yönlendirdiğini, müşterileri nasıl etkilediğini ve fiziksel ve dijital dünyalarımızı nasıl birbirine bağladığını anlamak önemlidir.

Meta veri deposu geliştirmenin teknik yönlerini bilmek, bu paylaşılan, açık ve uzun vadeli çevrimiçi ortamın farklı bölümlerine genelleştirilmiş meta veri deposu geliştirme maliyetini tahmin etme açısından bakmak da önemlidir. Bu maliyet her zaman aynı değildir çünkü sistemin nasıl çalıştığına ve müşterinin Metaverse gereksinimlerine bağlıdır. Decentraland, Axie Infinity, STARL ve Metavesal gibi sistemler, nasıl çalıştıkları ve ne kadar enerji tükettikleri nedeniyle farklı büyüme maliyetlerine sahiptir.

Blok zinciri tabanlı meta veri deposu topluluğunun büyümesi aşağıdakileri gerektirir:

 • Merkezi olmayan veri kaynağı
 • Node.js ve React.js’yi bilen 3-4 tam yığın tasarımcı
 • 1 UI/UX tasarımcısı
 • 1 UNITY/UNREAL/CRYENGINE tasarımcısı
 • 3 3D modelleyici (Mixer, Max3DS Designer)
 • 1 merkezi olmayan cep kitabı tasarımcısı
 • Merkezi olmayan bir dApp tasarımcısı.

Bu genelleştirilmiş maliyet parçaları, 5 çevrimiçi konum ve 20 görüntüleme alanı ile ayda 15-20 bin ABD doları karşılığında merkezi olmayan bir meta veri tabanına ev sahipliği yapmak için yeterlidir. Bu maliyet tahmini, Metaverse’in nasıl çalıştığına ve müşterinin ne istediğine göre değişir.

son bir düşünce

Metaverse, ne kadar ileri gidebileceği konusunda tam potansiyeline ulaşmadı. Teknoloji uzmanları, daha iyi meta veri deposu kampanyaları oluşturmak için yeni yaklaşımlar ve araçlar keşfediyor.

RisingMax Inc. Bugünden itibaren iyi bilinen bir çevrimiçi metaverse kampanyasıdır. Bunları yapan kişiler blockchain, kriptografi ve NFT gibi önemli metaverse teknolojilerini kullanır.