Muhtemelen bir mini bilgisayarın ne olduğunu ve nasıl edinileceğini merak ediyorsunuz. İster bir oyuncu olun, ister ofisiniz için birine ihtiyacınız olsun, bu makale size mini bilgisayarların artılarını ve eksilerini anlatacak. Ayrıca mini bir bilgisayar satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de öğreneceksiniz. Hadi başlayalım! İşte mini PC’lerin bazı avantajları ve dezavantajları.

Mini PC’nin Dezavantajları

Masaüstü PC’lerle karşılaştırıldığında, mini PC’lerin sunucu olarak işlev görecek kadar depolama alanı yoktur. Telafi etmek için bir SD kart veya USB flash sürücü ekleyebilirsiniz. Bu cihazlar 8GB ile 256GB arasında değişen boyutlarda mevcuttur ve tüm medya kitaplığınızı depolayabilir. Ardından, filmi izledikten sonra SD kartı çıkarabilir veya dosyaları ev ağınız üzerinden harici bir sabit sürücüye kopyalayabilirsiniz. Bu cihazlar aynı zamanda bir yedek bilgisayar veya medya depolama merkezi olarak da işlev görebilir.

Mini bilgisayarlar genellikle masaüstü bilgisayarlardan daha ucuzdur ve daha taşınabilirdir. Küçük bir bilgisayarın boyutu, tipik bir masaüstü ana bilgisayarının boyutunun üçte birinden daha azdır ve bu da onları taşımayı kolaylaştırır. Ayrıca masaüstü bilgisayarlardan daha az enerji kullanırlar. CompuLab’ın küçük ölçekli bir modeli, 100 watt’lık bir masaüstüne kıyasla sekiz watt güç gerektirir. Ayrıca daha az soğutma kullanırlar ve bazı modeller fansızdır. Ayrıca, küçük bilgisayarlarda optik disk sürücüleri bulunmayabilir ve bunun yerine katı hal sürücüleri kullanabilir.

Geleneksel masaüstü bilgisayarlarla karşılaştırıldığında, mini PC’ler benzer performans ve yeteneklere sahiptir. Çok çeşitli konfigürasyonlarda gelirler ve çeşitli ek bileşenlerle donatılabilirler. Mini PC’ler çok küçük olduğundan, daha basit bilgi işlem ihtiyaçları olan kişiler için kullanışlıdır. Ancak, bu birimler masaüstü bilgisayarlar kadar özelleştirilebilir olmayabilir. Sınırlı boyutlarına rağmen, günlük görevler için bol güce sahip kompakt bir bilgisayar istiyorsanız, mini PC’ler hala iyi bir seçimdir.

Çoğu insan için bir masaüstü bilgisayar hala en iyi seçimdir. Büyük bir depolama kapasitesine sahip olmasına rağmen, küçük bir bilgisayar kadar güçlü olmayacaktır. Ayrıca, bir masaüstü bilgisayar daha pahalı olabilir. Bir mini PC daha ucuz olabilir ama pek çok özellik sunmuyor. Pahalı bir masaüstü bilgisayarı alamayan insanlar için büyük bir artı olan bir masaüstü bilgisayarı yükseltmek de daha kolaydır.

mini bilgisayar satın al

Küçük bir bilgisayar satın alırken, birkaç farklı faktörü göz önünde bulundurmak önemlidir. Dikkate alınması gereken ilk faktör, mini bilgisayarın sahip olduğu bağlantı noktalarıdır. En iyi modellerde USB, DVI ve HDMI bağlantı noktaları bulunur. Birçoğunun ayrıca bir ses jakı ve RCA-video çıkışı vardır. Aranacak diğer özellikler arasında USB bağlantı noktalarının sayısı ve mini PC’nin ekran bağlantı noktasını destekleyip desteklemediği bulunur. Bu özelliklere ek olarak, bazı mini PC’ler Bluetooth özelliklerine sahiptir ve diğer cihazlara kablosuz olarak bağlanabilir.

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak iki ana mini bilgisayar türü arasından seçim yapabilirsiniz. Kullanıma hazır kişisel bilgisayarlar bir işlemci, sabit disk ve RAM ile donatılmıştır. Çıplak mini PC’ler bitmedi ve sabit sürücüyü ve RAM’i kendiniz kurmanız gerekiyor. Video düzenleme için kullanmak üzere bir bilgisayar oluşturuyorsanız, RAM ve sabit sürücüyü kendiniz yüklemeniz gerekeceğinden, önceden monte edilmiş küçük bir bilgisayar satın almak daha uygun maliyetli olabilir.

Mini bilgisayarların bir diğer önemli avantajı da küçük boyutlarıdır. Mini PC’ler dizüstü bilgisayarlardan daha küçük olabilir ve bu da bir ceket cebine sığmalarını sağlar. Bazı modellerde yedek piller bile vardır. Uzak bir yerde çalışmanız gerekiyorsa, yedek pil cankurtaran olabilir. Ayrıca mini PC’ler, üreticilerin gelişmiş üretim sistemlerine sahip olması nedeniyle masaüstü PC’lerden çok daha uygun fiyatlı olabilir. Güç tüketimi konusunda endişeleriniz varsa, mini bir PC iyi bir seçenektir.

Mini PC oyun oynamak için iyi bir seçim değildir, bu nedenle onu yalnızca internette gezinmek ve Windows programlarını kullanmak için kullanmayı planlıyorsanız, mini PC çok daha iyi bir seçimdir. Ancak, en iyi mini bilgisayarı arıyorsanız, bunun yerine bir mini oyun bilgisayarı satın almak isteyebilirsiniz. Ayrıca hareket etmeleri çok daha kolaydır. Bir bilgisayarı kablosuz olarak kullanmanıza gerek olmadığı sürece, bu cihazlardan biriyle iyi bir oyun deneyimi yaşayacaksınız.

Bir mini bilgisayar satın alırken, nihai bir karar vermeden önce garanti korumasını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Upsie, bilgisayarlarda erken aşınma ve yıpranma ve üretim kusurlarıyla ilgili sorunları kapsayan daha uzun garantiler sunan bir şirkettir. Mini PC’niz birkaç ay ya da bir yıl sonra bozulursa, birkaç yüz dolara sigortalı olursunuz. İyi bir garanti ile mini PC’niz sadece iyi performans göstermekle kalmaz, size de zarar vermez!

Oyuncular için mini bir bilgisayar satın alma

Ciddi bir oyuncu için küçük bir bilgisayar satın almak zor olabilir. Çoğu premium bileşen küçük bir çerçeveye sığmaz, ancak bu bilgisayar çoğu oyunu aşırı ayarlarda çalıştıracak kadar güçlüdür. Küçük boyutlarına rağmen mini bilgisayarlar, League of Legends, Dota 2 ve CS:GO dahil olmak üzere çoğu ana akım oyunu çalıştırabilir. Bu bilgisayar pahalı olsa da, tek bir cihazda çalışmanıza ve oynamanıza izin verme avantajına sahiptir.

Genç bir oyuncu için küçük bir bilgisayar satın almak çok iyi bir fikirdir. Bu küçük bilgisayarlar, League of Legends gibi büyük ölçekli oyunların yanı sıra daha az grafikli daha küçük oyunları da çalıştırabilir. Mini bilgisayarlar, tam bir bilgisayar kurulumuna ihtiyaç duymayan, ancak daha küçük bir şey isteyenler için de harika bir seçenektir. Bir oyuncu için küçük bir bilgisayar satın almak, büyük bir bilgisayara bir servet harcamadan çocuğunuzu bu hobiyle tanıştırmak için harika bir yoldur.

Bütçenize bağlı olarak daha ucuz bir mini bilgisayar satın alabilir veya daha güçlü bir model seçebilirsiniz. Örneğin, HP Elite Slice genç oyuncular için harika bir seçimdir, ancak ağır oyunlar için tasarlanmamıştır. Bununla birlikte, düşük ve orta seviye oyun ihtiyaçları için iyi bir GPU’ya sahiptir. Ek olarak, bütçesi kısıtlı oyuncular için harika bir bonus olan entegre bir kablosuz telefon şarj cihazına sahiptir. Güçlü bir oyun bilgisayarı arıyorsanız, HP Spectre X2 v2’yi düşünmelisiniz.

Piyasada iki tür mini bilgisayar vardır: barebone ve Ready to Go. Barebone modelleri ucuzdur, ancak ekran, klavye, fare, sabit sürücü veya RAM olmadan gelir. Hem tamirciler hem de yeni başlayanlar için harikalar. Ve çoğu mini PC’de monitör bulunmadığından, bir TV veya monitör arkasına monte etmek için idealdirler. Bir karar vermeden önce, satın alacağınız küçük bilgisayarın boyutlarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Bir oyuncu için mini bir bilgisayar satın almak çok fazla düşünce ve planlama gerektirir. Bir oyuncu için mini bir bilgisayar satın almak, genç bir oyuncuya hak ettikleri oyun deneyimini yaşatmanın harika bir yoludur. Kendiniz için bir tane satın almak, uzun vadede size para kazandıracaktır. RAM’i ve sabit sürücüyü kendiniz yükseltebilir veya bir barebone kiti seçebilirsiniz. Bir dahaki sefere bir mini oyun bilgisayarı satın almak istediğinizde, CPU’yu yükseltin.

Ofis için mini bir bilgisayar satın almak

Ofisiniz için mini bir bilgisayar satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Mini PC’ler genellikle çok ucuzdur, ancak yine de cihaz için bir prim ödemeniz gerekir. Mini PC’ler de daha zordur ve bazılarının yükseltme seçenekleri yoktur. Mini PC’nizi yükseltme konumundaysanız, bunun yerine tam boyutlu bir model satın almak için para biriktirmeye değer olabilir. Bu şekilde, gerekirse gelecekte yükseltebilirsiniz.

Son bir karar vermeden önce CPU ve GPU özelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız. CPU ve GPU, günlük iş yüklerinden video düzenlemeye kadar çeşitli görevler için kritik bileşenlerdir. Çoğu CPU, temel web tarama ve medya akışı için gayet iyi olsa da, ileri düzey kullanıcılar için daha güçlü bir CPU daha iyidir. Ancak, bu faktörlerin mini PC’nin teknik özellikler sayfasında mutlaka belirtilmediğini unutmayın.

Ofis için küçük bir bilgisayar satın almak söz konusu olduğunda HP ProDesk 400 G5’i düşünebilirsiniz. Küçük bir ofis için ideal olan genişletilebilir bir kasası vardır. 8 ila 16 GB RAM arasında seçim yapabilirsiniz. Ayrıca 256 GB ve 2 TB SSD depolama alanı arasından seçim yapabilirsiniz. Bir diğer önemli özellik ise ön portların sayısıdır. Muhtemelen ofisteki mini bir bilgisayarda çok sayıda bağlantı noktası kullanacaksınız.

Acer Chromebook’un bir başka harika özelliği de taşınabilirliği. Mini PC’nin küçük boyutu, ihtiyacınız olan her yerde saklayabileceğiniz anlamına gelir. Sadece kompakt olmakla kalmaz, aynı zamanda temel bilgisayar işleri için de kullanılabilir. Çift çekirdekli işlemciler ve Hyper-Threading, aynı anda daha fazla program çalıştırmanıza yardımcı olur. Bu, mini bir bilgisayarı sınıf veya ofis için ideal hale getirir. Bir ofiste çalışıyorsanız, seçtiğiniz bilgisayarın en son programları çalıştırabilmesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

Küçük bir bilgisayar satın alırken kurulum seçeneklerini göz önünde bulundurmalısınız. Bazı modeller bir VESA montajı aracılığıyla bir monitöre monte edilebilir. Bu, mini PC’yi monitöre kolayca bağlamanıza izin verdiği için yerden tasarruf sağlar. Bir başka harika seçenek de Byte4 Pro. Çift bantlı Wi-Fi, HDMI ve USB-C bağlantı noktaları içerir. Bir ofis ortamı için bu, sunum verilerini korumak için mükemmel bir çözümdür.

Bagikan:

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.