Modülde bilgisayar (CoM) veya modülde sistem (SoM), CPU, RAM, flash bellek, güç yönetim birimi, Ethernet veri yolu ve Wi gibi birçok yaygın bilgi işlem bileşenini içeren tek bir fiziksel modüldür. -Fi ve Bluetooth. Radios COM, nihai ürünün tasarımını basitleştirmeyi amaçlar. Günümüzün gelişmiş COM/SOM modülleri, tek bir devre kartı üzerinde eksiksiz bir bilgisayar içerir.

Bilgisayar üzerinde Moule teknolojisi, azaltılmış karmaşıklık, maliyet etkinliği, ölçeklenebilirlik vb. gibi avantajları nedeniyle büyük bir büyüme potansiyeli göstermektedir. Aaeon Technology Inc., Kontron, Congatec, Advantech vb. gibi çeşitli COM üreticileri, endüstrinin ihtiyaçlarına göre ürün portföylerini sürdürmektedir. Örneğin, Kontron kısa süre önce, dört adede kadar SODIMM soketi sunan COM Express Basic Type 7 PC-on-modülünü tanıttı. Ürün ayrıca kullanıcıların NVMe’yi iki SATA bağlantı noktasıyla entegre etmesine olanak tanır.

Modülde bilgisayar kullanmanın avantajları

Modül teknolojisinde bilgisayarların avantajlarına ve potansiyel uygulamalarına bakalım.

Karmaşıklığı azaltın:

Modüldeki Bilgisayar, geliştirme döngüsünü kısaltarak karmaşıklığı basitleştirir. Bu teknoloji, CPU alt sistem tasarımını basitleştirir. Modülde Bilgisayar kullanarak, geliştirme döngüsü nispeten kısadır, bu da modül tasarımında bilgisayar kullanmanın ana avantajlarından biridir.

Zaman verimliliği:

Modülde Bilgisayar seçmenin bir diğer avantajı da süreyi kısaltmasıdır. Bu nedenle firmalar ürünleri hızlı bir şekilde geliştirebilir ve zamanında teslim edebilirler.

Daha iyi ölçeklenebilirlik ile daha düşük fiyat:

Tasarımcılar ve geliştiriciler, geliştirme döngüsünü kısaltarak, geliştirme için harcanmış olabilecek maliyetlerin bir kısmını azaltabilir. Ayrıca modül üzerinde bulunan bilgisayar modülü, kullanıcıların yüksek hesaplama gücü durumunda biraz zor olan tak çalıştır gibi daha iyi özelliklere sahip olmalarını sağlar. Ayrıca, kullanıcıların makine öğrenmesi gibi teknolojileri uygulamalarına olanak tanır.

Uzun raf ömrü:

CoM’ler, dayanıklılıkları nedeniyle önemli bir çekiş kazanır. Bu teknolojinin ömrü genellikle 10 yıldır, bu da bakım için çok fazla para ve emek tasarrufu sağlar.

Ayrıca Okuyun Edge AI yazılımını işletmeler için daha iyi bir seçim yapan nedir?

Modül üzerindeki bilgisayar uygulamaları

Tüm endüstriyel sektörlerde artan otomasyon nedeniyle COM’ların popülaritesi artıyor. Günümüzde sağlıktan savunmaya, otomotivden enerjiye kadar her sektör otomasyona doğru ilerliyor. Modüldeki Bilgisayarın bazı potansiyel uygulamaları şunlardır:

endüstriyel Otomasyon:

Modül üzerindeki bilgisayar, endüstriyel otomasyon alanında geniş uygulamalarını bulur. Esas olarak üretim süreci boyunca süreç kontrolünde ve ayrı üretimde ihtiyaç duyulur. Buna ek olarak, endüstriyel otomasyon sektörü, makineleri ve süreçleri kontrol etmek için robotlar ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi otomatik teknolojiler kullanır ve bunlar esas olarak günümüzün gelişmiş COM’larına dayanır.

Savunma uygulamaları:

Robotlar, COM’a olan talebi yönlendiren savunma sektöründe hayati bir yer buldu. Kalite ve güvenilirlikten ödün vermeden hızlı ürün geliştirme talebi zirvede. COM işlevselliğinin devreye girebileceği yer burasıdır.

tıbbi:

Tüm dünyada medikal sektörü artık istikrarlı bir büyümeye tanık oluyor. COVID-19 pandemisinin ardından, gelişmiş tıbbi altyapıya duyulan ihtiyacı önemli ölçüde vurguladı. Bunu takiben, ileri teknolojinin benimsenmesi küresel olarak artmaktadır. Endüstri oyuncuları da özellikle tıbbi uygulamalar için olağanüstü COM çözümleri üretmeye başladı. Örneğin Kontron, COM Express Basic, Type 6 modülü gibi tıbbi uygulamalar için COM sunar. Tıbbi teşhis ve ameliyathaneler için özel olarak tasarlanmıştır. Genellikle COM, hasta teşhisi, görüntüleme, klinik bakım, ameliyatlar, tedaviler vb. için tıbbi uygulamalar için kullanılır.

Toplu taşıma:

Ulaşım, akıllı şehir altyapısı oluşturmak için odaklanılan sektörlerden biridir. Bilgisayarların ulaşımda kullanılmasının, modül üstü bilgisayar endüstrisi için çeşitli fırsatlar yaratması bekleniyor. Çeşitli şirketler, özerklik ve zorlu ortamlar için demiryolu, biletleme ve araç içi uygulamalar için özel olarak tasarlanmış COM’lar sunar. COM’ların amacı, ulaşım endüstrisinin yeteneklerini genişletmektir. Dolayısıyla taşımacılık sektöründe karlılık kapsamını görmemiz bekleniyor.

Oyna:

COM, mükemmel grafiklerle gelişmiş bilgi işlemi destekleyen oyun endüstrisi için eksiksiz bir çözümdür. Ayrıca, düşük güç tüketimi ve yüksek hızlı arayüzler yalnızca oyun deneyimini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda üreticilerin daha az karmaşıklığa sahip ürünler geliştirmesine olanak tanır.

Bilgisayar Modülü’nün yukarıda bahsedilen uygulamalara ek olarak iletişim, akıllı şehir vb. alanlarda uygulamaları bulunmaktadır. Astute Analytica’nın istatistiklerine göre, küresel modül içi bilgisayar pazarının yıl boyunca %5,7’lik yıllık bileşik büyüme oranında (CAGR) büyümesi bekleniyor. Tahmin dönemi 2022’den 2027’ye kadardır.

Bagikan:

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.