Küresel istatistikler gösterdi Öğrenme yönetimi yazılımı (LMS) kullanımının 2023 yılına kadar 23.21 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Mevcut pazar durumu, küresel kuruluşların yaklaşık %83’ünün öğrenme yönetim sistemlerini kullandığını göstermektedir. İş gücünüz için bir LMS ile toplam eğitim maliyetinin neredeyse yarısından tasarruf edebilirsiniz.

Küresel pazar, yeni becerilerin ve uzmanlığın teşviki ile gelişmeye devam ederken, şirketlerin iş süreçlerini etkileyebilecek bir beceri açığı kriziyle karşı karşıya kalması muhtemeldir. Bir LMS ile sürekli eğitim fırsatları sağlanır, sonuçta beceri açığı sorununuzu azaltır ve şirketinizin ve çalışanlarınızın güncel kalmasını sağlar.

İşinizle ilgili en iyi ÖYS’yi seçmek, daha düşük eğitim maliyetleri, daha iyi politika uyumu ve artan üretkenlik ile daha iyi çalışan elde tutma ile sonuçlanacaktır.

LMS’yi kimler kullanabilir?

Eğitim için bir ÖYS’yi entegre edebilecek ve kullanabilecek kuruluşlar dizisine ilişkin birkaç örnek şunları içerir:

  • Küçükten orta ve büyük çok uluslu şirketlere kadar büyüklükten bağımsız olarak işletmeler bir ÖYS kullanabilir.
  • Okullar, kolejler, üniversiteler ve eğitim merkezleri dahil olmak üzere eğitim kurumları LMS’yi kullanabilir.
  • Devlet kurumları, imalat gibi ağır endüstriler ve imalat şirketleri, LMS’yi faydalı bulmaktadır.
  • Teknoloji girişimleri de dahil olmak üzere işletmeler için BPO’lara ve sağlık sektörüne yönelik LMS’ler, çalışanları eğitmek için kullanılır.
  • Devlet kurumları, bağımsız eğitmenler ve bağımsız eğitmenler LMS’yi kullanabilir.

LMS’nin Avantajları

Personel eğitimi

Eski öğrenme süreciyle ilişkili iş kesintisini ortadan kaldırmak için kuruluşlar, öğrenme sürecini iyileştirmek ve kesintisiz olarak sürekli olmasını sağlamak için ÖYS’yi kullanabilir.

LMS, daha iyi ekip etkinliği ve üretkenliği için yapıcı iyileştirmeler yaparak yöneticilerin eğitim programları hakkında derinlemesine bilgi edinmelerini kolaylaştırır. Ayrıca, herhangi bir organizasyon türü veya büyüklüğü ne olursa olsun, eğitimin önemi nedeniyle LMS, mevcut çalışanlara yeni becerilerin öğretilmesinde temel bir rol oynamaktadır.

En iyi WFM yazılımı, mevcut çalışanlar için rekabetçi bir işgücü yaratabilir. Bu, çalışanların maksimum verimlilik için doğru becerilere sahip doğru yerlerde olmalarına yardımcı olur.

Eğitim maliyetlerinden tasarruf edin

LMS ekonomiktir ve aynı program için sunum ve konferans düzenlemek yerine tüm eğitim programları için kullanılabilir. Ek olarak, bulutta depolanan entegre izleme ve raporlama araçlarına sahip yapay zeka ile entegre bir ÖYS, çalışanların ilerleme durumu hakkında daha iyi bilgi edinilmesine yardımcı olur.

Yeni işe alım girişi

Kuruluşlar, bir ÖYS kullanarak, yeni işe alınanlarla ilgili kritik görevleri otomatikleştirebilir ve basitleştirebilir. Bir LMS, yeni işe alınanların karşılaştığı uyumluluk ve şirket geçmişi sorunlarını çözer. Bu, herhangi bir fiziksel eğitim materyali olmadan yeni gezginler için bilgilere kolay erişim sağlar.

LMS, kuruluşta yeni işe alınanları şirketin davranış kuralları, gizlilik yönergeleri ve taciz politikaları hakkında eğitmek için harika bir yer olmuştur. Ayrıca, LMS’de kariyer gelişimi faydaları ve fırsatları hakkında bilgilerle birlikte yeni çalışanların rolleri ve sorumlulukları hakkında ayrıntılar bulunmaktadır.

Genel olarak, LMS, şirketinizdeki tüm çalışan öğrenme süreci için gelişmiş bir tek duraklı yazılım çözümüdür.

Çalışan bilgisini koruyun

Piyasadaki rekabette bir adım önde olmak için çalışan eğitimi çok önemlidir ve bir ÖYS, bilginin doğrulanmasını ve elde tutulmasını sağlar. Çalışanlar emekli olurken veya ayrılırken bulutunuzda kalmak için değerli beceriler, bilgiler ve teknikler toplar.

LMS platformunun dinamizmi sayesinde, değerli bilgilerin şirkette kalmasını sağlayarak çalışan bilgilerini korur. Aynı zamanda, aynı veya diğer departmanlardan yeni veya sadık çalışanlara kolayca aktarılan bilgileri de sağlar.

Müşterileri ve ortakları eğitmek

LMS’nin kullanımı hem iç hem de dış sektörlere kadar uzanır. Bunun nedeni, harici müşterilerin ve ortakların buna erişebilmesidir. Ayrıca LMS, sanal öğrenmeyi teşvik ederek zamandan ve emekten tasarruf sağlar.

Uzaktan eğitim ve destekleyici eğitim

Coğrafi sınırlama geleneksel eğitime her zaman bir engel olmuştur, ancak kuruluşlar bir LMS ile birden fazla disiplini eğitebilir. Ek olarak, bulut destekli bir LMS ile tüm departmanlardaki ve tüm konumlardaki ekip üyeleri web seminerlerine ve canlı eğitim içeriğine katılabilir. Bu nedenle firmalar LMS ile zamandan ve paradan tasarruf ederler.

Sürekli öğrenme kültürünü teşvik etmek

Şirket gereksinimlerine bağlı olarak, çevrimdışı eğitim oturumlarının düzenlenmesi bazen yoğun olabilir. Bu sorunu çözmek için LMS bir kurtarıcı olarak gelir ve çok çeşitli e-öğrenme kursları sunar. Bir LMS ile öğrenme sürecinin anlaşılması ve uygulanması kolaydır.

Neden LMS’yi seçmelisiniz?

LMS, çeşitli performans ölçümlerini kolayca takip edip raporlayarak gerçek zamanlı raporlamayı kolaylaştırır. Kayıt istatistikleri, öğrenci performansı, notlar, kurs tamamlama yüzdesi ve kayıt istatistikleri için veriler bulutta depolanır. LMS platformu, mevcut ve yeni çalışanlar için etkileşimli ve güncel kurslar sunar. Çok çeşitli içerik türleri ile medya açısından zengin öğrenme deneyimleri sağlar. Öğrencilerin ihtiyaçlarına göre ses, video, belge ve metin içerir. Günümüzün iş ihtiyaçlarına uygun yeni ve yükseltilmiş içerik mevcuttur.

LMS, eşler arası konuşmayı ve derin çalışan içgörüleriyle öğrenmeyi teşvik etmek için etkileşimli bir platform sağlar. Ayrıca, öğrenen ilerlemesini, raporlamayı ve istatistiksel öğrenmeyi gerçek zamanlı olarak izleyerek, güncellemeler ve kurslar hakkında kapsamlı raporlar sunar.

Özet

LMS kullanımının 2023 yılına kadar 23,21 milyar dolara ulaşmasının beklendiği görülüyor. Beceri açığı kriziyle karşı karşıya kalan şirketler, iş süreci üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve bu nedenle rekabette geri kalma olasılığını önlemek için bir ÖYS’ye ihtiyaç duyar. Beceri açığı sorunlarını azaltmanın yanı sıra ÖYS, işyerinde sürekli öğrenme sürecini de kolaylaştırır. LMS, büyük işletmelerden KOBİ’lere, sağlık hizmetlerine, BPO’lara, teknoloji girişimlerine, devlet şirketlerine, ajanslara ve bağımsız eğitimcilere kadar çeşitli organizasyonlarda kendine yer bulmuştur.

Öğrenme yönetimi yazılımı, sürekli öğrenme kültürünü teşvik ederek eğitim maliyetlerinden, yeni işe alımlardan, çalışan eğitiminden, çalışan bilgilerinin tutulmasından, uzaktan eğitimden ve müşteri eğitiminden tasarruf sağlayarak kuruluşlara fayda sağlar. Kuruluşlar, çalışan performans ölçümlerinin kolay takibi ve raporlanması ile gerçek zamanlı raporlar oluşturmak için LMS’yi kullanır.

Bagikan:

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.