Sağlık atıklarının sürdürülebilir bir şekilde bertaraf edilmesi

Diposting pada

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), biyomedikal atıkları (BMW) en tehlikeli ikinci atık olarak sıralamaktadır. Bu sınıflandırma nedeniyle, hastaneler ve klinik sarı atık kutusu arıtma birimleri, hastanelerin etrafındaki alanların kontaminasyonunu ve kontaminasyonunu önlemek için katı bertaraf politikaları uygulamak için birlikte çalışmalıdır.

Sağlık hizmeti atıkları birçok kategoriyi (bulaşıcı, patolojik – toksik, radyoaktif, aşındırıcı veya reaktif – farmasötik ve kimyasal atıklar ve kesici maddeler) içerdiğinden, ayrıştırma en temel düzeyde gereklidir.

Sürdürülebilir tıbbi atık yönetiminin unsurları

Sağlık atıklarının çevreye duyarlı bir şekilde bertarafı için uygun mevzuat geliştirilmeli, alt yapı oluşturulmalı ve tıbbi cihazların ihtiyatlı kullanımı teşvik edilmelidir. HCW yönetimi alanında, sürdürülebilirliğin dört ilkesinden biri teknolojinin kullanımıdır.

 • Çevreye zararsızdır ve insan sağlığını etkilemez.
 • Uygun maliyetlidir ve atılan malzemelerin parasal değerini göz önünde bulundurarak sarı klinik atıkları ortadan kaldırır.
 • Tüm topluluk için kabul edilebilir ve topluluğun tüm sakinleri için adil
 • Önemli ölçüde izlenmekte ve sürekli olarak doğru aksiyonların alınması sağlanmaktadır.
 • Çevre koruma önlemlerinin uygulanmasına uzun vadeli bağlılık ödenir.

Bu nedenle, sürdürülebilir sağlık hizmeti atık yönetiminin (HCWM) hedefleri, malzemelerin atılmadan önce yeniden kullanılması, geri dönüştürülmesi ve geri kazanılması yoluyla doğal kaynakların kullanımının azaltılmasının yanı sıra bu tür sarı klinik atık kutularının atılmasını içerir. Sarı torbaların imhası çevre üzerinde çok az etkisi olan

Aşağıdakilerden bazıları atık azaltma stratejilerinin örnekleridir:

azaltmak

 • Tam zamanında envanter yönetimini kullanarak, ürün son kullanma tarihlerinden kaynaklanan atıkları ve ayrıca ambalaj ve nakliye israfını azaltabilirsiniz.
 • Zararlı maddeler içeren ürünleri satın alma yasağı. Örneğin, kağıt kayıtlar yerine dijital tıbbi kayıtları kullanarak israfı azaltın veya ortadan kaldırın, bu da gereksiz tekrarlanan testler ve siparişleri önlemeye yardımcı olur.
 • Dijital röntgen sistemlerine geçilerek analog röntgen sistemlerinin oluşturduğu zararlı kimyasallardan, maruziyetten ve atıklardan kaçınılması

yeniden kullanmak

 • Yıkanabilir cam veya seramikten yapılmış bardaklar ve sıcaklık probları gibi birden çok kez kullanılabilen malzemeler kullanın.
 • Yeniden kullanılabilecek ürünler mükemmel durumda tutulmalı, gerekirse temizlenmeli ve onarılmalıdır.
 • Nadiren görülen veya kullanılmayan öğeleri daha fazla kullanım için hazırlayın.

geri dönüşüm

 • Kirlenme riskinin olmadığı alanlarda geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılmalıdır.
 • Kaçınılması mümkün olmadığında malzemeleri geri dönüştürün.
 • Organik bileşenleri hammadde olarak kullanarak piyasa değeri olan biyoyakıtların ve diğer bileşiklerin üretimi.

Bir ısı geri kazanım sisteminde %80’e kadar geri kazanılabilen ısı üreten sarı klinik atık kutularının %99’una kadar yakılması mümkün olduğundan, bazı durumlarda enerji geri kazanımı da mümkündür. HCW’nin pirolizinden üretilen biyoyakıtın, yaklaşık %20’lik bir döngü verimliliği ile %94’e kadar sentez gazı, %6’ya kadar biyo-yağ ve %6’ya kadar biyokömür olduğu hesaplanmıştır.

Bu prosedürlerin tamamlanmış olduğu veya mümkün olmadığı durumlarda amaç, bulaşıcı atıkları güvenli bir şekilde bertaraf edilebilmesi için sterilize etmek olmalıdır. Bir çöplükte veya enerji geri kazanımı olmaksızın yakma yoluyla bertaraf etme yöntemi, evsel tehlikeli atık yönetiminin en israflı ve en az arzu edilen yöntemidir.

Sarı çöp poşetlerinin içine ne konulmalı?

Siyah çizgili ve arka planı sarı olan torbalar, hijyenik kadın bağları ve insan hijyeninden kaynaklanan diğer atık maddeleri (idrar, dışkı, balgam, gözyaşı, burun salgıları, kusmuk) içerir. Sarı klinik çöp kutusu Eldiven, maske vb. atılan ve enfeksiyon riski oluşturmayan her türlü istilacı atıklar için de yapılmaktadır.

Siyah çöp poşetlerinin içine ne konulmalı?

Tehlikeli, siyah çöp torbalarına veya kaplarına atılan herhangi bir kemoterapi atığıdır. Cam ve plastikten yapılmış tüm şişeler, kavanozlar ve kaplar (tüm numaralar kabul edilir) kirli olmayan kağıt ve kartondan yapılmıştır (kirli eşyalar logonuzu içerebilir)

Mor çöp poşetlerinin içine neler konulmalı?

Sitotoksik ve sitostatik atık akışları, tehlikeli ilaçları ve atıklarla kirlenmiş tehlikeli ilaçları (sitotoksik veya sitostatik özellikler) bertaraf etmek için kullanılır. Bu atıklar yüksek sıcaklıklarda yakılmadan önce mor etiketli ve kapaklı kaplara yerleştirilmektedir. Kanser tedavisine yönelik kemoterapi, antiviral ilaçlar, siklosporin içeren ilaçlar ve prostaglandinler ve androjenler gibi bazı hormonal ilaçlar bu kategoriye girebilecek ilaç türlerine örnektir.

Neden reçete edilen tıbbi atık sınıflandırma yöntemlerine uymalısınız?

Birçok ülkede hastaneler, ilk önce yüklenicinin kalifiye ve yetenekli olduğundan ve ilgili hükümet politikalarına ve çevre düzenlemelerine bağlı kalma konusunda iyi bir geçmişe sahip olduğundan emin olmaya çalışmadan sağlık hizmetleri atıklarını dışarıdan temin etmektedir. Bu, ticari konuların sorumlu karar verme üzerinde öncelikli olmasına izin veren çok az düzenleyici kontrolün olduğunu göstermektedir. Sıhhi atıkların sürdürülebilir şekilde bertarafı için uygun mevzuat, altyapı ve tıbbi ekipmanın makul kullanımı şarttır.

Farklı tıbbi atık türlerinin ayrılması, uygun nakliye, işleme ve bertarafı sağlamak için esastır. Üretim sırasında atıkların uygun şekilde sınıflandırılması, atıkların aşağıdaki gibi olmasını sağlar. Sarı çöp kutusu çöp toplama Güvenli bir şekilde tedavi edilir ve çöp poşetleriyle temas etmesi durumunda kimseyi hastalık veya hastalık riskine sokmaz.

Tıbbi tesisler, bir atık ayırma yöntemini izleyerek sağlık tesislerini temiz ve kirlilikten arındırırken aynı zamanda atık yönetimiyle ilgili maliyetleri de kontrol edebilir. Ayrıca tıbbi atıklardan kurtulma sürecini hızlı ve basit hale getirir.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *