Sağlıklı hava ve ev için hava filtreleri

Diposting pada

Hava filtreleri

Hava Filtreleri: İç mekan hava kalitesi, özellikle aile üyelerinizin nefes alma sorunları varsa, herhangi bir mülk sahibi için önemli bir bileşendir. Uygun klima kanalları, toksinlerle dolu nötr hava ile katı ve rahat temiz hava arasındaki farkı yaratabilir. Evler için farklı hava kanalı tiplerini anlamak, hak ettiğiniz daha iyi iç hava kalitesine ulaşmanın ilk adımıdır.

Farklı hava filtresi türleri nelerdir?

Düzenli olarak kullanılan yedi tür ev hava kanalı vardır:

  • HEPA filtreleri
  • UV ışık filtreleri
  • Elektrostatik filtreler
  • yıkanabilir filtreler
  • Medya filtreleri
  • Dönüştürülmüş cam filtreler
  • katlanmış filtreler

Bu kanalların her birinin kendi eviniz için hedeflerinize göre değişen avantaj ve dezavantajları vardır. Bazı insanlar havayı alerjenlerden ve toksinlerden uzak tutan merkezi hava çerçeve kanallarına ihtiyaç duyarken, diğerleri işlerini halletmek için önemli bir kanala ihtiyaç duyar. Çoğu durumda, aynı zamanda akıllı olan yüksek verimli kanallar evler için en iyisidir, ancak çeşitli incelemelerde evde evcil hayvan olup olmadığı, şeklin veya formun tehlikeli olup olmadığı ve kanalların ne sıklıkta değiştirilmesi gerektiği ele alınmalıdır.

Hava filtrelerinin yapıldığı malzemeler kumaştan fiberglasa değişir. Kanallar ayrıca Amerikan Isıtma, İklimlendirme ve Soğutma Mühendisleri Derneği (ASHRAE) tarafından geliştirilen Temel Verimlilik Beyan Değeri (MERV) kullanılarak derecelendirilir. Derecelendirmeler 1 ile 16 arasında değişir ve size kanalın 0,3 mikron kadar küçük ve 10 mikron kadar geniş kirleticileri ne kadar iyi yakalayabildiği konusunda bir fikir verir, 16 en iyisidir.

Eviniz için en iyi kanal türü hangisidir?

Tüm kanallar eşit yaratılmamıştır, bu nedenle doğru kanalı seçmek, havadan ne temizlemek istediğinize bağlıdır. Kanalların maliyeti gibi faktörleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Hava kanalları hakkında hemen sonuca varmadan önce bir merkezi hava uzmanına danışmak akıllıca olacaktır. Sosyal verilere yardımcı olmak ve seçimlerinizi tartmak için her kanal türünün temel artılarını ve eksilerini analiz edebilirsiniz. Eviniz için ideal olabilecek türleri daraltmak için her bir kanal türünü ve kalitesini incelememiz gerekir.

1. HEPA kanalları

Yüksek Verimli Partikül Hava (HEPA) kanalları, ABD Halk Sağlığı Departmanı tarafından tavsiye edilir çünkü bunlar, küf sporları ve 0,3 mikron kadar küçük döküntüler dahil olmak üzere havadaki alerjenlerin ve kirleticilerin yaklaşık yüzde 99,97’sini giderebilir. 16’ya yaklaşan bir MERV derecesi ile HEPA kanalları evinize en önemli güvenliği sağlar. Tütün ve mikroorganizmalar dahil olmak üzere en küçük mikronları veya havadaki parçacıkları bile yok etmeye hazırlar.

Alerji veya diğer solunum problemleri ile yaşayan kişiler, HEPA kanallarından en çok fayda sağlayabilir. Bu kanalların, özel klima sisteminize uyması için işe alınan bir işçi tarafından gerçekten değiştirilmesi gerekir.

HEPA kanallarının avantajları ve dezavantajları

Aces: HEPA kanallarında en büyük uzman havayı başarıyla temizleyen cihazdır. Bu kanalların tasarımı, onu evcil hayvan kepeği ve toz gibi daha büyük kirleticileri yakalamak için ideal hale getirir. Bu kanallar mali açıdan da sağlamdır ve düzenli aralıklarla değiştirilmeleri gerekir.
Eksileri: Evinizi çoğu kirleticiden arındırmada harika olsalar da, HEPA kanallarının savunmasız olduğu bazı toksinler vardır. Egzoz, gazlar ve kokular HEPA kanalları için çok düşüktür ve küf sporları gibi kirleticiler asıl kanalı alıp verimini azaltabilir ve beklenenden daha kısa sürede değiştirilmesi gerekebilir.

2. UV kanalları

Adından da anlaşılacağı gibi, UV kanalları mikroorganizmaları ve enfeksiyonları öldürmek için parlak, kısa dalga boylu ışık kullanır. Havanın merkezi hava ünitesinden geçtiği noktada UV lambaları antiseptik ışınlarla temizler. UV kanalları, küf sporları da dahil olmak üzere sağlığınız için tehlikeli olabilecek mikroorganizmaları öldürmek için harikadır.

UV ışınlarının potansiyel bir tehlikesi, oksijeni sağlığınız için tehlikeli olabilecek ozona dönüştürebilmeleridir. Aslında, az miktarda ozon bile çatlamaya ve göğüs ağrısına neden olabilirken, daha yüksek miktarlar astım gibi mevcut solunum rahatsızlıklarını kötüleştirebilir.

UV kanalları mikroskobik organizmaları ve enfeksiyonları öldürmek için mükemmel olmasına rağmen, kalıntılar gibi kirleticilere karşı tarama yapmak için etkili değildir. Bu nedenle çoğu durumda HEPA hava kanallarını içeren daha büyük bir filtreleme bileşeninin parçasıdırlar. UV ışığı doğal gözle algılanamaz ve çoğu durumda, merkezi hava çerçevesinin markasına ve modeline bağlı olarak ışıkların düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.

UV kanalları avantajları ve dezavantajları

Artıları: Bu kanallarda kullanılan UV ışınları, küf ve mikroplar gibi ciddi kirleticileri öldürerek, hastalıkları ve solunum rahatsızlıklarını önlemek için size mükemmel iç hava kalitesi sağlar.
Dezavantajlar: Tanıtılması gerçekten pahalı olmasının yanı sıra, UV kanalları kalıntılar veya alerjenler gibi daha yaygın toksinlerin kalitesini ortadan kaldıramaz. Ayrıca gazlara, egzoza ve tütün dumanına karşı savunmasızdırlar.

3. Elektrostatik kanallar

Küçük pamuk ve kağıt lifler kullanan elektrostatik kanallar, toz ve diğer havadaki parçacıklar için bir mıknatıs görevi gören statik oluşturur. Bu parçacıkların evinizin her yerine yayılmasını önleyecek kadar çekici ve bunlarla birlikte, alerjenlerle savaşabilecek bir kanala ihtiyaç duyan insanlar için en sübjektif kararlardan biri.

Elektrostatik kanallar için özel bir avantaj, hem tek kullanımlık hem de yeniden kullanılabilir olmalarıdır. Kanalları değiştirme zamanı geldiğinde, onları yıkayıp yeniden kullanmayı veya atıp bozulmamış kanallar almayı seçebilirsiniz.

ELEKTROSTATİK KANALLARIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Yıldızlar: Tüketilebilir veya yeniden kullanılabilir seçeneğini seçin ya da seçmeyin, bu kanallar finansal olarak kesinlikle en akıllı seçeneklerdir. Yeniden kullanılabilir kanalların özel avantajı, yenilerini satın alma konusunda strese girmeden nakit parayla uzaklaşabilmenizdir. Ek olarak, bu kanallar iç mekan hava kalitesini daha da geliştirmek için harikadır.
Dezavantajlar: Bu kanal daha küçük kirleticileri işlerken, kalıntı veya spor formları gibi daha büyük kirleticileri kanalize etmekte zorlanabilir. Bu, elektrostatik kanalları nefes alma sorunu olan kişiler için tatsız bir karar haline getirir.

4. Yıkanabilir kanallar

Hava Filtresi Türleri Bazı hava kanalları yeniden kullanılabilir ve yeniden kullanılamaz seçenekleriyle gelirken, yıkanabilir kanallar çevre dostu bir nakit tasarrufu ipucudur. Bu tip hava kanalının temel maliyeti merkezi hava çerçeveleri için yüksektir, ancak uzun süre dayanacak bir yatırım olarak değerlendirilmelidir. Temel maliyet, ödemeniz gereken tek şeydir çünkü düzenli aralıklarla yeni kanallar satın almak yerine, temelde kanalı yıkayıp tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

5. Medya kanalları

Klima çerçeveleri için hava kanalları ile ilgili olarak, medya kanalları, yüksek MERV derecesine sahip standart kanallara göre ek avantajlara sahip olabilir. Ortam kanalları, yüksek bir MERV kanalıyla aynı derecede filtreleme sağlar, ancak bunu rüzgar akışı veya statik sürüklemenin talihsiz sonuçları olmadan yaparlar. Her şey göz önüne alındığında, medya kanallarının daha geniş bir yüzey alanı vardır, bu da daha iyi filtreleme sağlarken büyük statik basıncı etkili bir şekilde önler.

6. Cam kanalların dönüştürülmesi

Fiberglas şeritler, en iyi bilinen merkezi hava kanallarından biri olan bu tür bir kanalı yapmak için birlikte bükülür. Bu kanal, işlevsel olduğundan, tüketilemez olduğundan ve iklim kontrol sistemlerini ve ısıtıcıları enkazdan koruduğu için en havalı AC kanal türlerinden birini oluşturur. Mevcut çeşitli AC kanal türleri arasında, dönüştürülmüş cam en iyilerinden biridir. Her durumda, bir hava temizleyici arıyorsanız, yeni seçim daha mantıklı olacaktır.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *