Sigorta brokerinin görevleri nelerdir?

Diposting pada

Bir sigorta komisyoncusu, bir sigortacı ile bir poliçe sahibi arasında aracı olarak hareket eden bir kuruluş, bir şirket, bir kooperatif topluluğu veya yetkili bir kişidir. Aşağıdakiler gibi aracılık faaliyetlerinde, sigorta poliçeleri ve mevcut sigorta piyasası hakkında yeterli bilgiye sahip sigorta komisyoncusu:

  • Müşterilere mevcut sigorta piyasası hakkında danışmanlık yapmak.
  • Müşterilerin ihtiyaçlarına uygun sigorta poliçelerini seçmelerine yardımcı olmak
  • Müşterilerin E sigorta hesaplarını açmalarına yardımcı olmak
  • Poliçe sahiplerine primlerini ödemelerinde yardımcı olmak.

Bir sigorta komisyoncusu olarak hareket etmek için bir sigorta komisyoncusu lisansına ihtiyacınız vardır. Bununla birlikte, başvurduğunuzda, fonksiyon aralığınızın yukarıdaki 4 puandan daha fazla olduğunu göreceksiniz.

Bu nedenle, bu makalede, sigorta komisyoncuları için IRDA düzenlemelerinde belirtildiği gibi bir sigorta komisyoncusunun çeşitli işlevlerine gözlerinizi açacaksınız.

Müşterinin işini tanımak

Bir sigorta brokerinin temel görevlerinden biri, müşterinin işini ve risk yönetimine ilişkin felsefesini tanımaktır. Bu bilgiler, müşterinize doğru bir şekilde hizmet vermenizi sağlar.

Sigorta konularında müşteri danışmanlığı

Bir sigorta komisyoncusu olarak, yalnızca bir sigorta poliçesinin şart ve koşullarını müşteriye ileten kişi değil, aynı zamanda bir tercümansınız.

Sigorta kapsamı koşulları, genellikle sıradan insanların anlayışından uzak yasal terimlerle doludur.

Bir sigorta komisyoncusu olarak, müşterinize sigorta kapsamı hakkında anlaşılır bir şekilde ayrıntılı bilgi sağlayan bir danışmansınız.

Diğer faydalı izinleri okuyun: Kurumsal ajans lisansı

Sigorta piyasası hakkında detaylı bilgiye sahip olmak

Bir sigorta komisyoncusu lisansı sahibi olarak, mevcut sigorta piyasası hakkında kendinizi güncel tutmanız gerekir. Müşterinize etkili bir şekilde sunmak için pazarın sunduğu tüm bilgileri özümsemeniz gerekir.

Sigortacının teklifinin sunulması

Anlaştığınız sigortacı – sigorta şirketi – sizden potansiyel müşteriye teklif göndermenizi isteyecektir.

Sigortacıya aracılık bilgilerinin verilmesi

Çalıştığınız sigorta şirketinin danışmanı olarak, sigorta kapsamının fiyatlandırma hüküm ve koşulları hakkında karar vermelerini sağlayacak bilgileri onlara sağlamak sizin görevinizdir.

Müşteriye ilerleme raporları sağlamak

Müşterileriniz – poliçe sahibi ve sigortacı – genellikle sizin için hızlı hareket etmeniz gereken talimatlara sahiptir. Ek olarak, onlara yazılı bir onay sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu yönergelerle ilgili ilerleme raporları.

Müşterilerin sigorta primlerini ödemelerine yardımcı olmak

Müşteriniz – sigortalı – prim ödemek için yardıma ihtiyaç duyabilir. Bu durumda, premium gereksinimlerini kolayca karşılaması için ona seçenekler sunmak size kalmış.

Kıdemli müzakereci olarak hareket etmek

Sigortalının sigorta taleplerini yükseltme zamanı gelmiştir. Baş müzakereci olarak hareket etmek bir sigorta komisyoncusu olarak sizin işinizdir.

Talepler için uygun kayıtları koruyun

Sigortalı tarafından başarılı veya başarısız olarak sunulan tüm sigorta taleplerinin kaydını tutmak bir sigorta komisyoncusu olarak sizin sorumluluğunuzdadır.

Sonuç

Bir sigorta komisyoncusu olarak, iş kapsamınız geniştir. Her şey uygulama alanınıza bağlıdır.

Seçim yapmadan önce, bu blogda bahsedilen tüm sorumlulukları üstlenmeye hazır olduğunuzdan emin olun. Sigorta aracılık lisansı. Ve bunu yaptığınızda, Registrywala size yardım etmeye hazır olacaktır.

Bir sigorta komisyoncusu lisansı seçmeden önce, neye bulaştığınızı bildiğinizden emin olun. İşte (doğrudan) bir sigorta komisyoncusunun çeşitli işlevleri.

Sigorta komisyoncusu lisansınızı aldıktan sonra hangi işlevleri yerine getireceğinizi öğrenmek için bu blogun tamamını okuyun.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *