SQL Server şüphesiz veri depolamak ve yönetmek için çok kullanışlı bir platformdur ve bu yüzden milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Ancak, kullanıcıların yanlışlıkla veritabanlarını sildiği veya bazı dosyalarını kaybettiği birkaç senaryo vardır. Bu, silinen verileri güvenli bir şekilde geri yüklemek için silinen SQL Server veritabanını nasıl kurtaracaklarını öğrenmelerini sağlar.

Ayrıca, bu işlem yüksek teknik bilgi gerektirdiğinden, kullanıcılar istedikleri sonuçları elde etmek için çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu nedenle, bu sorunla karşılaşan kullanıcıların çoğu yeni başlayanlardır. Ancak, manuel çözümün zorluğu nedeniyle birçok uzman kullanıcı da zorluklarla karşılaşmaktadır.

Bu yazıda, sizin için eksiksiz bir teklifle birlikte manuel ve otomatik çözümleri anlatacağız. SQL Server’dan silinen veritabanını geri yüklemek için bu yöntemin gereksinimlerini öğrenerek başlayalım.

Neden Silinen SQL Server Verilerini Kurtarın? hayati ihtiyaçlar

Birçok neden arasında, burada en yaygın ve önemli olanlarından bahsediyoruz. SQL veritabanı silme nedenlerini anlamak bizim için çok önemlidir. Bu, sorunu çözmemize ve gelecekte önlememize yardımcı olacaktır.

Aşağıda, kullanıcıların önemli SQL sunucu veritabanlarını kaybetmeleri nedeniyle ayrıntılı olarak belirtilen tüm nedenler bulunmaktadır.

Sistemin hatalı kapatılması
Kullanıcılar bilgisayarlarını sistematik olarak kapatmalıdır. Bunun yapılmaması, önemli verilerin kaybolmasına veya bozulmasına neden olabilir. Sudan’ın elektrik kesintileri de benzer şekilde tehlikeli. Bu nedenle, veritabanınızı sık sık yedekleyin.

Donanım arızası senaryoları
Dikkate alınması gereken bir sonraki şey, tüm donanım bileşenlerimizin sağlıklı olup olmadığını kontrol etmektir. Sabit disk hasarı ve bozuk sektörler, istenmeyen veritabanı silme işlemlerinin ana nedenlerinden biridir.

Virüs, kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımı
Siber saldırılar günümüzde giderek daha yaygın hale geliyor. Bu nedenle, virüs, kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı saldırıları çok yaygındır. Bu nedenle, kullanıcılar SQL veritabanını korumak için gerekli güvenlik duvarlarını ve antivirüsleri bulundurmalıdır.

Arka uçtaki teknik hatalar
Belirtilen nedenlerin dışında burada teknik hataların da büyük rol oynadığı söylenebilir. Bu tür hatalar bizim elimizde değil. Ayrıca, yanlışlıkla silme de en yaygın nedendir. Kullanıcılar, veritabanlarını son derece dikkatli bir şekilde kullanmalıdır.

SQL Server çökmelerini önlemeye yönelik ipuçları

 • SQL Server’ı yeniden başlatmaktan kaçının.
 • SQL Server’ınızı kapatmayın.
 • Yükseltmeden önce SQL Server’ı yedekleyin.
 • Veritabanını tekrar tekrar bağlamamaya çalışın.

Silinen SQL Server veritabanını kurtarmak için manuel çözüm

Şimdi, SQL veritabanını geri yüklemek için manuel çözüm öğretmeye başlayacağız. Bununla birlikte, manuel çözümün, onu şimdiye kadar oldukça kafa karıştırıcı bir çözüm haline getiren çeşitli sınırlamaları da vardır.

Yılların deneyimine sahip kullanıcılar, yanlışlıkla silinen veya kaybolan bir SQL Server veritabanını geri yüklemek için aşağıda listelenen SQL komutlarını kullanabilir.

 • DBCC CHECKDB (DATABASE_NAME): Komut satırında tam veri bozulması sorunlarını kontrol etmek için.
 • REPAIR_ALLOW_DATA_LOSS: Mevcut satırları ayırma ve ayırma ile ilgili veri sorunlarını düzeltin. (Genellikle veri kaybına neden olan hasarlı metni, satır hatalarını, sayfa hatalarını ve sütun hatalarını kaldırmak için kullanılır.)
 • REPAIR_FAST: Veritabanı çökme sorunlarını normalden daha hızlı onarın. Ancak, içinde yalnızca küçük sorunlar çözülür.
 • DBCC CHECKTABLE (TABLE_NAME): Sorgu yöneticisinde bozuk bir veritabanı tablosunu düzeltin ve geri yükleyin.

SQL Server Management Studio’yu (SSMS) başlatın ve ardından silinmiş bir SQL veritabanı sunucusunu güvenli bir şekilde geri yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1. Güvenilir ve uzman doğrudan nesne için parçacık araç çubuğu menü ve ardından Tıklamak üzerinde “yeni soru” Buton.

Adım 2. Çalıştır Altında emirler Sorgu ekranında veya komut satırında.

EXEC sp_resetstatus [DATABASE_NAME];

VERİTABANI DEĞİŞTİR [DATABASE_NAME] Acil durumu ayarla

DBCC KONTROL DB ([DATABASE_NAME])

VERİTABANI DEĞİŞTİR [DATABASE_NAME] HEMEN DÖNÜŞ İLE TEK_KULLANICI AYARLA

DBCC veritabanı ([DATABASE_NAME]REPAIR_ALLOW_DATA_LOSS)

VERİTABANI DEĞİŞTİR [DATABASE_NAME] MULTI_USER olarak ayarla

Adım 3. Tıklayın üzerinde koşmak SQL veritabanı kurtarma işlemini başlatmak için düğmesine basın.

Manuel yöntemin dezavantajları

 • Bu oldukça karmaşık bir veri kurtarma yöntemidir.
 • Bu işlem sırasında veri kaybı olasılığı yüksektir.
 • Manuel yöntemler, otomatik yöntemlerden daha fazla zaman alır.

Silinen SQL Server veritabanının otomatik kurtarılması

Şimdi karmaşık manuel yöntemi öğrendikten sonra, bu işlemin zorluklarından kurtulmak için otomatik yöntemle başlayalım. Bu otomatik yöntem, en güvenli yöntemi içerdiğinden oldukça benzersizdir. SQL veritabanı kurtarma yazılımı onda

Bu otomatik aracı indirin ve ardından ilgili resimlerle birlikte aşağıda belirtilen adımları izleyin. Bu otomatik yöntemleri seçmenin avantajları bir sonraki bölümdedir.

Adımları dikkatlice izleyin ve silinen SQL Server veritabanını güvenli bir şekilde kurtarmak için hiçbir adımı atlamayın.

Adım 1. Başlat Alet & Tıklamak üzerinde açık MDF dosyalarını buna eklemek için basın.

2. Adım. Seçin doğrudan nesne için parçacık Hızlı/Gelişmiş Tarama Bozuk dosyaları tarama seçeneği

Adım 2

[Note:- Click on the Recover Deleted Items checkbox button at the bottom.]

Aşama 3. Soldaki veri dosyalarını kontrol ettikten sonra, Tıklamak üzerinde İhracat Buton.

Aşama 3

Adım 4. Hedef > Veritabanı Nesneleri’ni seçin > Dışa Aktar’ı tıklayın seçenek.

4. Adım

Bundan sonra, silinen veya silinen tüm veritabanlarınız, seçtiğiniz orijinal konumlarına veya varış yerlerine döndürülecektir.

Otomatik yöntemin şaşırtıcı özellikleri

 • Automate, tablolar, işlevler, saklı prosedürler, görünümler, kurallar, dizinler vb. SQL veritabanı nesnelerini geri yükleyebilir ve onarabilir.
 • Olabilmek SQL Server veritabanı onarımı herhangi bir güçlük çekmeden küçükten büyük yolsuzluk sorunlarına kadar.
 • Kullanıcılar silinen SQL Server verilerini üç şekilde kurtarabilir ve dışa aktarabilir. SQL Server’ı CSV dosya biçimine veya SQL komut dosyasına yeniden yönlendirmek için.
 • Bu araç, kullanıcıların MDF dosyalarını iki modda taramasını sağlar. Hızlı tarama ve gelişmiş tarama. Kullanıcılar tercihlerine göre birini seçebilir.
 • SQL veritabanı dosyalarınızın sürümünü otomatik olarak algılar ve ayrıca kullanıcılara manuel bir yol sunar.
 • Kullanıcıların herhangi bir güçlük çekmeden dosyaları alabilmeleri için silinen SQL Server nesnelerini kırmızı renkte önizler.
 • Bu araç, SQL veritabanı sunucusunun 2019, 2017, 2016, 2014, 2012, 2008/2008 R2, 2005 ve 2000 gibi farklı sürümlerini destekler.

Özetle

Artık bu işin sonuna geldik Madde. Geriye bir şey kalırsa, o da mükemmel çözümü seçme önerisinden başka bir şey değildir. Manuel yöntemin zor olduğunu hepimiz biliyoruz ve bu nedenle şirketi için hassas veriler elde etmek isteyenler için önerilmez. Çünkü çeşitli tehlikeler ve sıkıntılar barındırır.

Silinen veritabanı SQL sunucusunu kurtarmak için otomatik çözüm açık ara en iyi çözümdür. Bu, tüm işi çok kolaylaştırdığı için çoğu kullanıcı için en uygun yöntemdir. Tüm bunlar, verimliliği ve doğruluğu artıran akıllı özellikler sayesinde. Uzmanların önerdiği gibi, tüm güçlüklerden kaçınmak istiyorsanız, bunu seçmelisiniz.

Bagikan:

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.