SMS pazarlaması işletmeler için nasıl faydalı olabilir?

Diposting pada

Daha fazla işletme hareket halindeyken müşterilere ulaşmaya çalıştıkça SMS, başarılı çok kanallı pazarlamanın giderek daha önemli bir bileşeni haline geliyor. Ancak birkaç dijital pazarlama şirketi SMS’i temel hizmet olarak sunduğundan, müşterileri müşteri katılımını ve daha yüksek yatırım getirisini kaçırıyor olabilir.

Yanlış bir şekilde işletmeler, mobil pazarlamanın programlara önemli bir yatırım gerektirdiğini, kişiselleştirilmiş ve hedeflenen iletişimi engellediğini ve yatırım getirisini haklı çıkarmak için güçlü araştırmalardan yoksun olduğunu düşünüyor.

Mobil iletişime ulaşmak aslında sanıldığından daha kolaydır ve mobil müşterilere (akıllı telefonları olan ve olmayanlar) ulaşmak genellikle özelleştirilmiş, hedefli bir metin mesajı göndermek kadar kolay olabilir. Tüketici gizliliğinin şirket seçimi için yasal gereklilikler tarafından korunması şartıyla, dünya çapında evlere bir marka inşa etmek, cep telefonu kullanıcılarına iki yönlü metin mesajları göndermeyi gerektirir.

Bu yazıda, iletişim karmasında SMS’in neden kullanılması gerektiğini ve müşteri yaşam döngüsü boyunca müşterilerle etkileşim kurmak için çok kanallı bir stratejinin parçası olarak nasıl kullanılabileceğini tartışacağız. Aşağıda, işletmeler için SMS pazarlamasının temel faydalarından bazıları verilmiştir.

Anında ve doğrudan kanal

En hızlı kanallardan biri SMS. Teslimattan sonraki 15 dakika içinde %97 okuma oranıyla, zamana duyarlı iletişimlerinizin nispeten anında görüleceğinden emin olabilirsiniz. E-posta gibi diğer popüler kanallarla birleştirildiğinde, SMS reklamcılığının %45’i %50’nin üzerine çıkabilen karlı bir getiriye sahiptir.

adaptasyon

Büyük şeyler, dedikleri gibi, küçük paketlerde gelir. SMS pazarlama 160 karakterlik küçük bir pakette sayısız seçenek sunar. İşletmeler için sadece birkaç uygulama şunları içerir:

  • Yeni müşterilere hoş geldiniz.
  • Müşterilere yaklaşan faturaları hatırlatın ve basit bir ödeme yöntemi sağlayın.
  • Randevuları planlayın, onaylayın ve değiştirin.
  • Bir flaş satış yapın.
  • VIP müşterilere özel indirimler yapın.
  • Gönderim güncellemelerini ve sipariş onayını gönderin.
  • Teknoloji desteği.
  • Müşteri memnuniyet anketlerinin dağılımı
  • Konseptler hakkında düşünmeye başladığınızda, metin mesajlaşma uygulaması pazarlamasıyla müşterilerin ilgisini çekme olanakları sınırsızdır.

Ayarlanabilir

SMS pazarlaması, müşterilerle veri noktalarına ve onlarla ne sıklıkta ve nasıl iletişim kurduğunuz gibi bilinen tercihlerine dayalı olarak etkileşim kurmanıza olanak tanır. Mesajlarınızı hedef kitlenizin tercihlerine göre ne kadar çok kişiselleştirirseniz, markanızdan o kadar memnun kalacaklardır.

Mahremiyet

Tüketiciler, sıfır taraf veri gizliliği konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor ve pazarlamacılar, uygulamalar arasında veri paylaşımına ilişkin yeni kısıtlamalara uyum sağlamakta zorlanıyor. SMS pazarlaması ile, deneyimlerini daha iyi uyarlamak için kullanabileceğiniz sıfır taraf verilerini (bir tüketicinin gönüllü olarak ve doğrudan bir işletmeyle paylaştığı bilgiler) toplamak için büyük bir şansınız vardır.

küçük muhalefet

Hemen hemen herkesin kısa mesaj kullanmasına rağmen, çoğu işletme bunu hala bir pazarlama aracı olarak kullanmıyor. Müşterilerin dikkati için burada gelen kutuları gibi bir yere göre daha az rekabet olduğundan, öne çıkmanız ve dikkatlerini çekmeniz daha kolaydır.

Ekonomik

Uygun maliyetli SMS pazarlama girişimleri, geleneksel pazarlama ve reklamcılık yöntemlerinden daha az maliyetlidir. Ancak, esneklikleri ve uyarlanabilirlikleri nedeniyle çok daha yüksek bir yatırım getirisi sağlama potansiyeline sahiptirler. Ve TV reklamcılığı veya akış gibi hiçbir şeyin olmadığı, SMS pazarlaması yoluyla toplayabileceğiniz veriler sayesinde, her bir kampanyanın ne kadar etkili olduğuna dair çok daha doğru bir resme sahip olacaksınız.

veri dostu

SMS pazarlama, iletişim tercihleri ​​gibi tüketici bilgilerine ek olarak müşterilerin okuduğu ve tıkladığı mesaj türleri gibi birçok davranışsal bilgi toplamanıza olanak tanır. Bu, sonraki iletişimleri iyileştirmeye ve devam eden performansı optimize etmeye yardımcı olur.

Çekici

Müşteriler, özellikle bu tür mesajlar alıcıya göre uyarlandığında, SMS yoluyla pazarlama mesajları almaktan hoşlanırlar. Bir tüketici size cep telefonu numarasını verdiğinde, önemli miktarda güven vardır. Bu nedenle SMS pazarlamasını etkin bir şekilde kullanmak, müşteri memnuniyetini artırmak ve marka sadakatini güçlendirmek için önemli bir şanstır.

SMS pazarlama teklifleri

Diğer kanallara bağlanın

SMS pazarlamasını, diğer kanallarınızla nasıl entegre edeceğinizi düşünerek, entegre bir iletişim stratejisinin parçası olarak kullanın. Örneğin, web sitenizden yapılan bir satın alma, SMS uyarılarına yol açabilir veya kısa mesaj olarak başlayan bir destek talebi, canlı bir temsilciye yapılan aramaya dönüşebilir. SMS harika çünkü bu yumuşak geçişleri zahmetsizce destekliyor.

Pazarınızı bölümlere ayırın

En fazla etkiye sahip olmak için SMS iletişimlerinizi alıcı veya alıcılara göre uyarlamak çok önemlidir. Bu durumda arama motoru optimizasyonunu inceliyoruz. Bir New York SEO işletmesine sahip olduğunuzu ve yalnızca New York bölgesindeki müşterilere reklam vermek istediğinizi hayal edin. Segmentasyonu kullanarak tüm iletişim bilgilerinizi coğrafya, yaş, iş unvanı ve hatta kullandıkları araç türü gibi hedeflenebilir özelliklere göre daha küçük gruplara ayırabilirsiniz.

Itaatkar olmak

Tüm uyumluluk ve uyumluluk en iyi uygulamalarını takip ederek, SMS pazarlamanızın yasal ve uyumlu olduğundan emin olabilirsiniz. En önemli üç şey, SMS göndermeden önce tüketicilerinizin açık onayını almak, hüküm ve koşullarınızı çok net hale getirmek ve istedikleri zaman vazgeçmelerini hızlı ve kolay hale getirmektir.

Markalaşmaya dikkat edin

SMS yoluyla gönderdiğiniz tanıtım mesajı veya bilgilerin yanı sıra markalaşma için SMS kullanma fırsatını kaçırmayın. Markanızın mükemmelliğini korumak ve agresif mesajlardan ve yoğun satışlardan kaçınmak için, metninize kuruluşunuzun adını ekleyin.

İki yönlü iletişimi kullanılabilir hale getirin

Müşteriler firmalardan mesaj almanın yanı sıra SMS de gönderebilmek istiyor. Ancak, birçok şirket gelen metin mesajlarını izlemez veya yanıtlamaz. Bu kaçırılmış büyük bir fırsat. Yalnızca gönderen olarak hizmet etmek yerine, SMS’i iki yönlü konuşma için bir platform olarak kullanın.

SMS pazarlamasının telefonla pazarlamaya göre avantajları vardır

Şirketlerin hedef pazarlarıyla iletişim kurmak için kullanabilecekleri birkaç pazarlama taktiği vardır. Kısa mesaj servisi veya SMS, müşterilerin telefonlarına pazarlama mesajları göndermenin yaygın bir yoludur. Ama neden SMS pazarlaması? Telefon görüşmeleri veya e-posta gibi diğer pazarlama biçimleriyle karşılaştırıldığında, çeşitli avantajlar sunar.

Daha ucuz

Genel olarak, göndermenin maliyeti arama yapmaktan daha düşüktür.

SMS pazarlamasını kullanmak genellikle bir telefon görüşmesi kullanmaktan daha ucuzdur. Ayrıca, iş için kısa mesaj kullanan neredeyse tüm pazarlamacılar, bunun gelir elde etmelerine yardımcı olduğunu bildiriyor ve yaklaşık yüzde 60’ı önemli ölçüde daha yüksek gelir elde ettiğini belirtiyor.

Aynı anda birden fazla alıcıya hızlı ve kolay bir şekilde gönderilebilir

Geniş bir kitleye ulaşma kapasitesi, SMS pazarlamasının ana avantajlarından biridir. Ek olarak, müşterilerinizden kısa mesaj alma eğilimi vardır. Bir ankete göre, müşterilerin %91’i iş metinlerine abone olmakla ilgileniyor.

Şirketlerin müşteri etkileşimlerini izlemesini ve sonuçları gerçek zamanlı olarak değerlendirmesini sağlar.

Pazarlama söz konusu olduğunda, sonuçlarınızı takip edebilmek çok önemlidir. İşletmeler bunu SMS pazarlaması sayesinde başarabilmektedir. İşletmeler mesajı kaç kişinin aldığını, kaç kişinin açtığını ve kaçının SMS takibini kullanarak yanıt verdiğini bilebilir.

Telefon görüşmeleri veya e-posta gibi diğer pazarlama taktikleriyle karşılaştırıldığında, SMS pazarlaması birçok avantaj sunar. İş hayatında mesajlaşma, daha düşük maliyetler, daha geniş bir kitleye ulaşmanın daha kolay bir yolu ve daha iyi bir yanıt alma şansı da dahil olmak üzere görünüşte sonsuz bir fayda listesine sahiptir. Ek olarak, şirketler neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için tepkileri gerçek zamanlı olarak izleyebilir. Yeni bir pazarlama yaklaşımı arıyorsanız, SMS pazarlaması göz önünde bulundurmanız gereken harika bir seçenektir.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *