Tekstil işletmeleri için önemli bir test – AATCC 100 testi

Diposting pada

Gıda ve tekstil gibi standart ürünler nispeten tıbbi alanlarda kullanılmaktadır. ISO test yöntemleri ve eklerine uygun test veya işleme yöntemleri sonrasında bu ürünlerin sirkülasyonu/dağıtımı. Diğerleri, mantar önleyici ve toksik olmayan gıda tekniklerini tanımlar – AATCC 100 testi, yüzey dezenfektanları ve tekstillerdeki antibakteriyel ve antiviral formülasyonlar gibi bazı uygulamalarla ilgilidir.

Tıbbi laboratuvarlar ve ajanslar sosyal sorumluluklarla ilgilidir:

Tekstil ve örme maskeler, dezenfektanlar, eldivenler, tıbbi prosedürler ve servis personeli için kullanılan kişisel koruyucu kitler ve tıbbi hizmetler ve sektörlerle ilgili çok daha fazla ekipman vakalarında pandemi vakaları tehdit ediliyor. Bazı spesifik türleri, gıda ürünlerinin veya aktif bakteri içeren ürünlerin saflığını tespit etmek için kullanılır.

Bir mikrobiyoloji laboratuvarının ideal görevi, yaygın bakteri izolatlarının antimikrobiyal duyarlılık testlerini yapmaktır. Enfeksiyonun ilaca duyarlılığını doğrulamak için yaygın patojenlere direnir. Antimikrobiyal duyarlılık testi sonuçları genellikle niceldir. Ancak bazı sonuçlar doğru ve niteliksel değerlendirmeler sağlayabilir. Bu AATCC 100 testi Niteliksel sonuçlar için kullanılan yöntemler, ISO 20743, ASTM E 2149’a göre sıralı güvenilir yöntemlerdir.

Bu testler, genel halk için en son ürünler ve endüstriyel malzemeler için kullanılır ve Covid19, SARSS vb. gibi bakteriyel enfeksiyonu önlemek için kalkanlar kullanır. Tam sonuç, pazarlara ve kullanıcılara güven vermelidir. Bu pandemi döneminde kullanılan yaygın malzemelerin hacmi oldukça fazladır. Bu tür ürünlere olan talep arttı ve güvenlik sorunlarının dünya çapında tıbbi otoriteler tarafından karşılanması gerekiyor.

Mikrobiyoloji testleri, güvenli tüketimin teyidi ile ilişkilidir:

Bu günlerde araştırmacılar virüsün tekstil, paslanmaz çelik ve plastik yoluyla yayılabileceğini hala kanıtlıyor. Endüstriyel ve ev yıkama sistemleri, HCov-Oc43 gibi bazı virüslere devam ediyor. Bu, polyester tekstillerin insan tüketimi ile kanıtlanmıştır. Standart testler, ticari kullanım ve tüccarlar ürünler tarafından gerçekleştirilen belirli telafi edici testler aradığında farklılık gösterir. Aşağıda, dünya çapında çeşitli otoriteler tarafından ticari ve tıbbi olarak kabul edilen standart testlerden bazıları verilmiştir.

  • Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO), özellikle tıbbi hizmetlerde ve tıbbi hizmet aksesuarlarında tüketiciler için her ürün için testlerin takip edilmesini önermektedir.
  • ISO20743 için JIS L 1902, şirketin genel kullanım için maskeler ve tıbbi hizmetler için özel olarak yapılmış maskeler üretebileceği, özellikle tekstiller için antibakteriyel bitmiş ürünleri belirtir. Bir başka AATCC100 testi, tekstil malzemeleri üzerindeki antibakteriyel ile ilgilidir.
  • Plastikler ve yüzeyler JIS Z 2801/ISO22196 testini karşılar. Tıbbi alanlarda şırınga ve plastik bazlı ekipman gibi ürünler sunulmaktadır.
  • İzlenen diğer bir standart test yöntemi, dinamik temas koşulları altında antimikrobiyal ajanların aktivitesini belirlemek için ASTM E 2149’dur.
  • Ulusal standarda göre kimyasal dezenfektan ve dezenfektanların antimikrobiyal etkisini belirlemek için EN1276 testi olarak kantitatif mikrobiyolojik değerlendirme yapılır.

Ürün kalitesini artırmak için AATCC 100 test yöntemi:

Bazı onaylı tıbbi hizmetler, yalnızca antibakteriyel ve antiseptik yöntemler için küresel olarak kabul edilen test yöntemlerini takip eder. Listelenen kuruluşlar ve memnuniyet düzeyi, şirketinizin veya işletmenizin ürünleri için antimikrobiyal test kullanmanın faydalarını değerlendirmenizi isteyecektir. Entegre test yöntemi hem üreticiler hem de tüketiciler için değerlidir. Yukarıdaki malzemeler için en yüksek talep, güvenli ve güvenilir konular gerektirir. Bu tür ürünlere bulaşıcıyken güvenmek önemli olmayacaktır.

Tekstil ürünlerini daha zor ve klinik olarak ilgili mikroorganizmalara karşı değerlendirmek için uzmanlık ve deneyimli antimikrobiyal testler AATCC 100 test yöntemine uyarlanabilir. Staphylococcus aureus ve Klebsiella pneumoniae, AATCC 100 test standartlarında belirtilen organizmalar olsa da, gelişmiş laboratuvarlar, tekstil ürünlerinin daha fazla zorlanması ve üstün pazarlanması için bu yöntemi daha geniş bir organizma yelpazesine karşı uygular.

Tekstilde yukarıdaki test, antimikrobiyal aktiviteye sahip virüsün ölçümüne dayanmaktadır. Geleneksel test yöntemleri, bazı adım adım yöntemlerle yapılır. Numune hazırlama – sterilizasyon – aşılama – inkübasyon – yıkama ve çalkalama – işlemler (3-4 adıma kadar) – sonuç.

Laboratuvar testlerinde tam güven oluşturmak için önemli bir nokta:

Enfeksiyon prevalansındaki artış, tüm insanoğlunun hayatını endişelendiren bir uyarı noktasıdır. Ancak hiçbir yerde bu, tıpta ve sağlık hizmetlerinde olduğu kadar rahatsız edici değildir. Hem tıbbi ortamlardan hem de tıbbi ortamlardan kaynaklanan enfeksiyonlar, dünya çapında hastanelerde ve sağlık tesislerinde kalıcı bir sorundur. Hastane kaynaklı enfeksiyonlarla mücadele etmek için muazzam kaynaklar icat ediliyor. Önlükler, KKD setleri ve çarşaflar dahil olmak üzere hijyen hatlarına yönelik tekstiller, kontamine vücut sıvılarına karşı bu savaşın ön saflarında yer alır ve hastalığın yayılmasına yardımcı olur.

Standart testler, bu ihtiyatlı durumda herkesin ürününüzü daha iyi görmesini sağlamayacaktır. Anti-bakteriyel ve anti-viral testler, her endüstri ve devlet tıbbi otoritesi tarafından faydalı olmalıdır. Ülke çapındaki bazı laboratuvarlar, malzemeleri ve ürünleri test etmenin en hızlı ve en güvenli yoluna sahiptir. Herhangi bir standart laboratuvar bu teste katılabilir ve ürünlerinizi onaylamak için iyi bir potansiyele ve deneyime sahip olmalıdır.

Gümüş, bakır, çinko ve bazı metaller gibi antimikrobiyal aktif maddeler, sağlık malzemelerinin mikrobiyal kontaminasyon oranını azaltmak için bir tekstil karışımına eklenmiştir. Ayrıca, klor bağlayıcı kimyasallar ve su itici maddeler gibi diğer maddeler, sorunu yavaşlatmak için bu tekstillerle kompleks haline getirilir.

Tekstil dünyasına dahilseniz, bulaşıcı virüslerin yayılmasını önlemede veya korumada tekstillerin potansiyel rolünü anlamanız gerekir. Deneylerde güvenilir bir sonuçla koruma sağlamaya dahil olan ideal laboratuvar araştırma ortaklarını belirleyebiliriz. Nitelikli bir laboratuvar, belirli endüstriler veya daha büyük üreticiler tarafından da sertifikalandırılmalıdır. Yukarıdaki malzemelere olan küresel ihtiyaç, her kullanıcı için daha güvenli olmalıdır. Topluluk bazı bulaşıcı ürünler kullandığında kesinlik yoktur.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *