UV koruyucu lens filtresi kullanmanın avantajları?

Diposting pada

Dijital fotoğrafçılıkta ses getiren bir dizi film geleneği var ama dijital fotoğrafçılıkta neredeyse her şey filmden geliyor. Bu geleneklerden sadece biri olan UV filtreler nedeniyle fotoğrafçılar arasında uçurumlar oluşuyor. Bunların gerekli olduğu bazıları tarafından savunulmaktadır. Diğerleri kullanımları ile görüntü kalitesinin düştüğünü iddia ederken.
Kim haklı? UV filtresinin işlevi nedir? UV filtreleri hakkında bilmeniz gerekenler.

UV filtresi nasıl çalışır?

UV’ye duyarlı ışık, UV filtreleri tarafından engellenir. UV ışığı, parlak dış mekan koşullarında bir video kamera ile fotoğraflandığında görüntüde mavimsi bir pus oluşturuyordu. UV filtresi olmasa bile dijital kameralar, UV ışığına karşı duyarsızlıkları nedeniyle dış mekanda çekim yaparken mavi pus üretmezler.
Dijital sensörlerin ilgisizliği nedeniyle, UV filtreleri merceğin önünü korumanın bir yolu olarak popüler hale geldi. Elbette, düşürürseniz bir filtre merceğinizi korumaz. Lens düşürülürse çizilebilir ancak fazladan bir katman düşmesini engeller.
Dijital sensörün ultraviyole ışınlarına karşı duyarsız olması nedeniyle UV filtresini lensin önünde bırakmanın pozlamaya bir etkisi yoktur. bu yüzden UV koruyucu lens filtresi Koruma için kullanılır – ancak fotoğrafçılık camiasında sıcak bir konudur.

UV filtresi kullanmak iyi bir fikirdir

UV filtreleri ucuz oldukları için çoğunlukla lenslerde çizilmeleri önlemek için kullanılır. Ayrıca, sakar olmasanız bile rüzgarın savurduğu kumun merceğinizin ön kısmına zarar verebileceğinin farkında olmalısınız.
Ayrıca UV filtrelerinin temizlenmesi çok daha kolaydır. Parmak izi lekeleri silinerek kolayca çıkarılır. UV filtresi ayrıca yağmurun merceğin önünde birikmesini ve ayrıca tuzlu deniz spreyi, toprak yol çamuru vb. UV filtre üzerinde ise lensin önünde görünmemesi gerekir.
Bu kadar koruma sağlayan bir filtre pozlamayı etkilemez, bu nedenle, örneğin dış mekanlarda iyi çalışan ancak iç mekanlarda daha yavaş deklanşör hızlarına sahip olan polarizörlerin aksine, iç ve dış mekanlarda kullanılabilir.
Bir UV filtresi de nispeten düşük bir fiyata satın alınabilir. Bazı seçenekler 10 doların altındayken, diğerleri daha kalın kaplamalarla daha pahalıdır.

Fotoğrafçılar için UV filtreleri kullanmanın avantajları nelerdir?

İster amatör ister profesyonel fotoğrafçılar, kameralarını ve lenslerini korumak için UV filtreleri kullanır. UV lens filtreleri, koruyucu bir kaplama görevi görerek toz ve kirin lensinizle temas etmesini engeller.

Ön elemanı koruyarak kamera merceğini tozdan ve diğer kirleticilerden koruyan koruyucu bir filtre görevi görür. Sonuç olarak dış mekanda çekim yapıyorsanız bu filtre sizin için çok değerli olacaktır.

Bu filtre kum, kum ve diğer parçacıkların merceğinize yaklaşmasını engeller. Mercek filtrenize yağmur damlaları veya su damlacıkları girerse, bunları merceğinizden daha kolay silebilirsiniz, bu da daha az toz çizilmesine neden olur. Özellikle lens filtreniz çoklu dirençli bir kaplamaya sahipse.

Rüzgarlı koşullar da UV lens filtreleri ile korunmaktadır. Tampon görevi görerek deniz spreyi, kum ve kum gibi rüzgarla taşınan maddelerin lensinize ulaşmasını engeller. Herhangi bir hava koşulunda fotoğraf çekmeniz gerekiyorsa, bir UV lens filtresinin gerekli olduğuna şüphe yok.

Bir UV lens filtresi kullanmak, kameranızı kazayla çarpmalara karşı da koruyabilir ve çoğu zaman, değiştirilmesi binlerce dolara mal olan kırık bir lens ile 100 dolardan daha ucuza mal olan kırık bir filtre arasındaki fark anlamına gelebilir. Bu, özellikle kameranızla seyahat ediyorsanız, dağlara tırmanıyorsanız, uçurumları aşıyorsanız veya deniz kenarında çekim yapıyorsanız geçerlidir.

UV filtresi bağımsız değişkenleri

UV filtreleri pozlamayı etkilemese de görüntüyü bir şekilde etkiler. Objektifte daha fazla parça varsa, fazladan bir parçanın mercek parlamasında gerçekten bir fark yaratıp yaratmayacağı konusunda bazı tartışmalar var. UV filtre kullanıcıları parlamaları fark ettiklerinde, bunları her zaman kaldırabileceklerini söylerler.
Ancak filtreli ve filtresiz çekilen fotoğraflarda ek gölgelenme gözlemlendi. Bu fenomen genellikle geniş açıklıklarda, ışık filtreden yansıdığında ve içinde ışık olmayan bir ışık küresi oluşturduğunda ortaya çıkar. Nadiren olur çünkü ışık genellikle karanlık bir arka plan üzerinde çok parlaktır ve aşırı pozlandığında daha belirgin hale gelir.

Netlik ve pozlama

Görüntülerin çözünürlüğü ve pozlaması aynı görünüyor.
Üstelik, UV koruyucu lens filtresi Başka bir filtre kullanıldığında yanık kalmamalıdır. Bu filtrelerin bazılarında istiflemeye izin veren dişler bulunur, ancak bu, özellikle geniş açılarda renk atmalarına neden olabilir. Bunu yaparak, UV filtresini başka bir filtreyle değiştirmek için çıkarma işlemine bir adım daha eklersiniz.

Ek olarak, bir parasoley UV filtresi ihtiyacını ortadan kaldırabilecek koruma sağlar. Bu filtre lensi damlalardan korumamasının yanı sıra sadece ön kısmını çizilmelere ve toza karşı korur.

UV koruyucu lens filtresi, koruyucu lens filtresi

Dijital kameralar için UV filtrelerinin maliyeti

Dijital kameralar için UV filtrelerinin maliyeti nispeten düşüktür, ancak bunları kullanmaya karşı çıkan fotoğrafçılar, bunların satın alınabilecek ve taşınabilecek başka bir öğe olduğunu söylüyor. UV filtresi kullanıp kullanmayacağınızı seçebilirsiniz, ancak bazı fotoğrafçılık türleri UV korumasından yararlanır. Çoğunlukla bir stüdyoda çekim yapmıyorsanız, muhtemelen bir UV filtresine ihtiyacınız yoktur.
Çöl bölgeleri ve plajlar gibi çok fazla kum bulunan alanlarda UV filtresi kullanılması önerilir. Yağmurda çekim yaparken UV filtresi kullanmak yardımcı olabilir. Bununla birlikte, teçhizatınızın da kuru kalmasını sağlamak için ekstra önlemler almalısınız.
Çocukların fotoğrafını çekiyorsanız, UV filtresinin temizlenmesi lensten daha kolaydır.
Pahalı lensler satın aldıysanız, bir UV filtresi kullanmak isteyebilirsiniz.
Genellikle karanlık bir arka plana karşı parlak ışıklar gibi gölgelenme oluşturan durumlarda çekim yapıyorsanız, bir UV filtresi istemeyebilirsiniz.

Doğru UV filtresini nasıl seçersiniz?

Bir UV filtresi kullanmanın artılarını ve eksilerini tarttıysanız ve bu filtrenin sizin için doğru olduğu sonucuna vardıysanız, bundan sonra ne yapmalısınız?

Tipik olarak, UV filtreleri görüntü kalitesini olumsuz etkilemez. Ancak bu, lensinize uyan en ucuzunu seçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Lens ölçümünüz genellikle lens kapağının iç tarafında yazılıdır. En iyi UV filtrelerinin daha kalın olması ve gölgelenmeyi önlemek için ek kaplamalara sahip olması önerilir. Yeterince boşluk bırakmayan ucuz filtreler, hafif bir eğriliğe sahip lensleri çok yaklaştırıp çizerek onları mahvedebilir.

Tiffen ve Hoya’nın hepsi saygın UV filtre markalarıdır. Biraz daha pahalı olsalar bile en iyi UV koruması ondan gelir. Daha iyi inşa edilmişlerdir ve daha fazla koruma sunarlar.

A Koruyucu lens filtresi Dijital sensörlerin tasarımı nedeniyle artık gerekli değildir. Bununla birlikte, bir filtre çizilmeleri önleyerek fotoğrafçılığı biraz daha kolaylaştırabilir. lensin önünde ve temizliği biraz daha kolaylaştırıyor.

Sonuç

UV filtresi kullanıp kullanmayacağınızı seçebilirsiniz, ancak bazı fotoğrafçılık türleri UV korumasından yararlanır. Çoğunlukla bir stüdyoda çekim yapmıyorsanız, muhtemelen bir UV filtresine ihtiyacınız yoktur.
Çok fazla kum bulunan alanlarda. çöl alanları ve plajlar gibi. UV filtresi kullanılması tavsiye edilir.

Görüntülerin çözünürlüğü ve pozlaması aynı görünüyor.
Üstelik. Başka bir filtre çalışırken UV filtreleri açık bırakılmamalıdır. Bu filtrelerin bazılarında istiflemeye izin veren dişler bulunur, ancak bu, özellikle geniş açılarda renk atmalarına neden olabilir. UV koruma filtresi ile daha keskin görüntüler yakalamanıza yardımcı olur.

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan. Ruas yang wajib ditandai *