Bu salgın, işletmelerin çalışma şeklini ve insanların iş yapma şeklini değiştirdi. Birçok ticari kuruluş, operasyonlarında 360 derecelik bir değişiklik yaptı.

Zamanla hareket eden organizasyonlar kalıcıdır ve diğerleri kara deliğin içinde kaybolmuştur. Covid-19 ile birlikte evden çalışma modeli büyüyen bir trend haline geldi ve çoğu kuruluş bu çalışma düzenini takip ediyor.

Kuruluşların yaklaşık %83’ü hibrit bir çalışma modeline, yani evden ve yerinde çalışmaya geçti. Pandemi korkusu arttıkça evden çalışma modelleri yüksek talep görüyor.

Evden çalışma modelinin bazı olumsuz etkileri olsa da birçoğu hala tercih ediyor. Evden çalışmanın olumlu sonuçları, olumsuz sonuçlarından daha ağır basmaktadır.

Uzaktan çalışanlar

Çalışanlara esneklik sunan kuruluşlar, verimliliklerinin arttığını gördü. Diğer birçok faktör yüksek üretkenliğe katkıda bulunur, ancak uzaktan çalışma bunlardan biridir.

Uzaktan çalışma faydalıdır, ancak birçok faktör evden çalışırken stres ve endişeye neden olabilir. Herkes sosyal izolasyonla karşı karşıyadır ve evden çalışanlar için en büyük stres ve kaygı nedenlerinden biridir.

Evde otururken stresin bir başka nedeni de insanlardan borç almaktır. Bu borçlar birikince stres kaynağı oluyor. Bu gibi durumlarda kullanmak daha iyidir. Kefilsiz kötü kredi için borç konsolidasyonu kredisi itibaren Doğrudan borç veren

Bu krediler borç sorunlarınızı çözmenize yardımcı olur. Birden fazla borcunuz varsa, bu sizi strese sokabilir. Bununla tek bir borcunuz olacak.

Hayatı biraz daha kolaylaştırır. Birden fazla borç veren için endişelenmenize gerek yok. Sadece bir borç verenle anlaşma yapın ve krediyi zamanında ödeyin.

Uzaktan çalışan etkileşiminin yolları

Ayrıca evden çalışmayı seviyorsanız, çalışanlarınızı meşgul etmenin yollarını okuyun.

1. Düzenli gayri resmi iletişim

E-posta ve metin biçimindeki resmi iletişim yaygın bir süreçtir. Bütün bunların arasında, gayri resmi iletişimde de kendinizi şımartmak çok önemlidir. E-postalar iletişim kurmanın harika bir yoludur, ancak resmi olmayan sohbetlerde denize girebilir ve meslektaşınızla harika zaman geçirebilirsiniz.

Bu konuşmalar ofise gittiğinizde mutlaka olur, ancak evde çalışmak kahve sohbetlerine yer bırakmaz. Bu nedenle, daha gayri resmi sohbetler yapın ve motive olun ve işinize odaklanın.

Evde çalışmak büyük bir dikkat dağınıklığı kaynağı olabilir. Gayri resmi sohbetlere düşkünseniz, sınırlamaya çalışın. Bunun için belirli bir zaman belirleyebilirsiniz. Bu, işinizde ve işinizin kalitesinde bir soruna neden olmaz.

2. Sanal öğle yemeği toplantıları

Herkes takım kutlamalarını sever. Bu tür kutlamaları düzenlediğinizde ekip üyeleriniz mutlu ve motive olacaktır. Meslektaşlarınızla ve yönetimle gayri resmi bir şekilde bağlantı kurmak için düzenli sanal öğle yemeği toplantıları düzenleyebilirsiniz.

Sadece iyi şeyler söyleyerek çalışanların üretkenlik ve motivasyon düzeyinde bir artış görebilirsiniz.

Öğle yemeği toplantınız bittiğinde, her çalışanın evine bir miktar jeton gönderebilir ve onları mutlu edebilirsiniz. Ayrıca kapınıza teslim edilebilecek bir yemek de gönderebilirsiniz.

Bu küçük jestler, çalışanlarınızı motive eder ve kuruluşunuza bağlı kalmalarını sağlar. Aynı zamanda iş gücünüzde birlik yaratır. Ne zaman arkadaş canlısı ve ne zaman otoriter olunacağını bilmelisiniz.

3. Çalışanlarınızın ders dışı etkinliklerle ilgilenmesini sağlayın

Ekip oluşturma ve etkileşimler, herhangi bir ekibin önemli bir parçasıdır. Lokasyonda çalışırken, tüm takımınızı bir oyun seansı veya spor seansı için dışarı çıkarmanız mümkündür.

Ancak uzaktan çalışma bu fırsatları sınırladı. Takım oluşturma oturumları ve sanal sporlar için çevrimiçi bir fırsat sağlayabilirsiniz.

Çalışanlarınızın eğlenmesi için çok oyunculu bir maç düzenleyebilirsiniz. Toplantıdan sonra, günlerini yüksek notla bitirmek için çalışanlarınıza bazı ikramlar veya e-kartlar gönderin.

4. Günlük olarak görüntülü toplantılar yapın

Gün başlamadan önce her gün 15 dakikalık kısa bir toplantı için tüm çalışanlarınızla iletişim kurun.

Çalışanlar farklı saat dilimlerinde çalışabilir. Çalışanlarınızın güne başlamadan önce erişebilecekleri kısa bir video kaydedebilirsiniz.

5. Çocuğu olan çalışanlara dikkat edin

Çocuğu olan çalışanlar hem çalışmak zorunda oldukları için hem de çocuklarına bakmak zorunda oldukları için yoğun bir programa sahip olabilirler.

Bazı çalışanların okul çocukları varken, diğerlerinin bebekleri veya gençleri olabilir. Her çalışana dikkat edin ve çocukları için kullanabilecekleri hediyeler gönderin.

6. Mesai saatlerini gündem olmadan yapın

Her çalışan gündemsiz toplantı konseptini sever. Her çalışan bu çağrıya katılmak ister. Uzak çalışanlarınız sohbete katılmaktan heyecan duyacak ve bunu dört gözle bekleyebilir.

Fikirleri, görüşleri ve rastgele düşünceleri paylaşmak için açık bir forum aracılığıyla sunabilirsiniz. Bu toplantı resmi olmadığı için kişiler aldıkları kredileri bu toplantıda tartışabilirler.

Örneğin bir kişi kredi kullanmışsa bu kredilerin geri ödenmesi için diğer yaşıtlarından öneriler isteyebilir. Bu sayede çalışanlar hem eğlenecek hem de bilgi alabilecektir.

7. Çalışanlarınızı ziyaret edin

Sık değil ama ara sıra çalışanlarınızın evlerini ziyaret edebilirsiniz. Bunu kişisel bir yolculuk olarak planlayabilir ve sizinle açık olabilmeleri için onlarla iletişim kurabilirsiniz.

Birçok çalışan sizinle yüz yüze görüşebilir, ancak yüz yüze görüşmek işçi-işveren ilişkisi için çok önemlidir ve faydalıdır.

8. Kolay katılım

Çevrimiçi toplantılar ve çalıştaylar düzenlediğinizde, kayıt sürecini her zaman kolay tutmayı unutmayın.

Herhangi bir sorun soruna yol açabilir ve çalışanın ekip toplantısına katılmasını engelleyebilir. Ayrıca, çalışanlar toplantıya olan ilgilerini kaybedeceklerdir. Toplantıya katılmamak için bahane üretebilirler.

Sonuç

Uzak çalışanlarla etkileşim kurmak çok kolay görünebilir. Ancak onları meşgul etmek ve uzaktan yönetmek aslında zor olabilir. Çalışanlarınızın katılımını sağlamak, ele almanın ve yeniden oluşturmanın yollarını bulmanız gereken potansiyel riskleri de ortaya çıkarır.

Yukarıdaki göstergelerin tümü, uzaktan çalışma kültürünün geliştiği ve hiçbir yere gitmediği gerçeğine katkıda bulunur. Bu nedenle, uzaktaki çalışanlarınızı mutlu ve motive etmenin yollarını bulmanız gerekir.

Çalışanlarınızı sadece parayla meşgul tutabileceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Farklı fikirlere ve çalışma yaklaşımlarına karşı esnek ve açık olmalısınız.

Uzak çalışanları yönetmek bir görevdir ve doğru yapılırsa işletme için daha yüksek verimlilik ve daha fazla fayda sağlayabilir. Birçok çalışan, evde çalıştıkları ve düzgün bir şekilde odaklanamadıkları için dikkatlerinin dağıldığından şikayet etti.

Yukarıda belirtildiği gibi, insanların duygu ve düşüncelerini paylaşmalarına izin vermek için toplantıları açık tutabilirsiniz. Her çalışan farklıdır, bu nedenle herhangi bir fikre bağlı kalmayın ve bunun yerine farklı fikirleri uygulayın. Evden çalışmalarını mümkün olduğunca eğlenceli hale getirin.

Bagikan:

Tinggalkan Balasan

Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.